Bir Arabada 360 Derece Kamera Nasıl Çalışır?

Bir Arabada 360 Derece Kamera Nasıl Çalışır?

Arabalar her yıl büyüyor. SUV’ler ve tam boy sedanlar daha fazla popülerlik kazanıyor ve daha büyük arabalar dar alanlara park etmek için çok fazla cesaret gerektiriyor. Park asistanlarının tam bu sorunlar teşkil ederken devreye giriyor.

Size arabanızı net bir şekilde görmenizi sağlayan 360 derecelik kameralar çok kullanışlıdır. Ancak, bir arabadaki 360 derecelik kamera gerçekte nasıl çalışır?

Endişesiz Otopark

Park asistanları hayatımıza yeni girmediler ancak her yeni nesil otomobille birlikte yeni park yardım sistemleri ortaya çıkıyor. 1930’larda beşinci tekerlek ile park etme gibi ilginç asistanlarla başlayan süreç ise şimdi yirmi birinci yüzyılda, ultrasonik sensörler ve tabii ki 360 derecelik kameralar gibi en son teknolojileri kullanan park asistanlarımız ile devam ediyor.

2018’de tüm yeni araçlar arka kameralar ve video ekranları ile donatılmasını gerektiren bir federal düzenleme yasası yürürlüğe girdi. Bazı otomobil üreticileri, tüketicilerine 360 ​​derecelik bir görüş sağlamak için birkaç ekstra kamera eklemek için ekstra çaba sarf etmeye karar verdi. Daha kolay park, daha kolay bir yaşam sağladığı için bu yöntem federal düzenleme yasasında onay gördü.

thumbnail
Önerilen Yazı
Araba Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Farklı üreticiler bu teknoloji için farklı isimler bulmuşlardır. Kuşbakışı görünüm, surround görünüm, üstten görünüm vb. gibi isimler koyarak markasının farkını ortaya çıkarmaktadır.

360 Derece Kamera Nasıl Çalışır?

360 derecelik bir görüş sistemi, otomobilin her yerine yerleştirilmiş birden fazla kameradan alınan bir dizi görüntüyü kullanır. Bu kameralar, geniş bir görüş sağlamak ve kör noktaları kapatmak için arabanın stratejik noktalarına kurulur. Bu noktalar genellikle ön ızgara, yan aynaların altı ve arabanızın arka ucudur.

Bu ayrı görüntülerin 360 derecelik tek bir görüntüye dönüştürüldüğü arabanın bilgisayarında gerçekleşir. Aracınızın bilgisayarındaki yazılım, bu görüntüleri farklı kameralardan alır ve bunları bir araya getirmek için bir dizi işlem yürütür. Geniş merceğin neden olduğu bozulmayı ortadan kaldırır, görüntülerin üst üste binen kısımlarını keser ve size arabanızın çevresinin kristal netliğinde bir görünümünü vermek için görüntüleri birleştirir.

Sonuç olarak, yazılım, arabanızın ve kılavuz çizgilerinin bir grafiği ile arabanızın çevresinin bir görünümünü görüntüler. Bu sayede yeterince direksiyon hakimiyetiniz olup olmadığına veya o park yerine girmek için biraz daha fazla direksiyon hakimiyetine ihtiyacınız olup olmadığına zahmetsizce karar verebilirsiniz.

360 derecelik görüntü tek başına tam olarak doğru olmayabilir, ancak yakınlık sensörleriyle işbirliği ve farklı görüşler için farklı kameralar arasında geçiş yapma yeteneği, görüntüyü düzeltecek ve tüm kör noktaları kapatarak park etmeyi kolaylaştırabilir.

Arabanıza 360 Derece Kamera Takabilir misiniz?

Satın alabileceğiniz ve arabanıza kurabileceğiniz çeşitli satış sonrası 360 derece kamera kitleri bulunmaktadır. Bu kitler, bir dizi kamera ve kameraları aracınızın bilgi-eğlence sistemine bağlamak için bir kontrolör içerir.

Kalite ve doğruluk söz konusu olduğunda, satış sonrası 360 derecelik kameraların fabrikadakiler kadar iyi olmasını beklemeyin. 360 derece fabrika kameraları, otomobilin boyutlarını ve diğer sensörleri hesaba katarak söz konusu otomobil için tasarlanmıştır ve otomobil üzerinde üretici tarafından test edilmiştir.

Satış sonrası 360 derece kameraların kurulumu biraz zor olsa ve fabrikadakiler kadar doğru olmasa da, kesinlikle kamera olmamasından kesinlikle daha iyidirler.

360 Derece Kamera Park Etmeyi Kolaylaştırıyor

360 derece görüş sistemi, çevrenizi ve genellikle eski tarz aynalarda gözden kaçırdığınız kör noktaları daha iyi görmenizi sağlayan bir sürüş destek özelliğidir. Bu sistem can sıkıcı park kazalarından kaçınmanıza yardımcı olur ve dolayısıyla paradan ve zamandan tasarruf etmenize yardımcı olur.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir