BIOS Nedir? Ne İşe Yarar?

BIOS Nedir? Ne İşe Yarar?

BIOS, Temel Giriş-Çıkış sisteminin kısaltmasıdır. Bilgisayarınızın ana kartındaki bir çipte bulunan düşük seviyeli bir yazılımdır. BIOS, bilgisayarınız başlatıldığında yüklenir ve BIOS, bilgisayarınızın donanım bileşenlerini uyandırmaktan sorumludur, düzgün çalıştıklarından emin olur ve ardından Windows’u veya yüklediğiniz başka herhangi bir işletim sistemini önyükleyen önyükleyiciyi çalıştırır.

BIOS kurulum ekranında çeşitli ayarları yapılandırabilirsiniz. Bilgisayarınızın donanım yapılandırması, sistem saati ve önyükleme sırası gibi ayarlar burada bulunur. Bu ekrana, bilgisayar önyüklenirken farklı bilgisayarlarda farklı, ancak genellikle Esc, F2, F10 veya Delete gibi belirli bir tuşa basarak erişebilirsiniz. Bir ayarı kaydettiğinizde, ana kartınızın kendi belleğine kaydedilir. Bilgisayarınızı başlattığınızda, BIOS, bilgisayarınızı kaydedilen ayarlarla yapılandırır.

BIOS, işletim sisteminizi başlatmadan önce bir POST veya Açılışta Kendi Kendine Testten geçer. Donanım yapılandırmanızın geçerli olduğundan ve düzgün çalıştığından emin olmak için kontrol eder. Bir sorun varsa, bir hata mesajı görürsünüz veya şifreli bir dizi bip kodu duyarsınız.

Bilgisayarınız önyüklendiğinde ve POST tamamlandıktan sonra BIOS, önyükleme aygıtında depolanan bir Ana Önyükleme Kaydı veya MBR’yi arar ve önyükleyiciyi başlatmak için bunu kullanır.

Ayrıca, Tamamlayıcı Metal-Oksit-Yarı İletken anlamına gelen CMOS kısaltmasını da görebilirsiniz. Bu, BIOS’un anakart üzerinde çeşitli ayarları sakladığı pil destekli belleği ifade eder.

BIOS uzun süredir var ve çok fazla gelişmedi. 1980’lerde piyasaya sürülen MS-DOS PC’lerde bile BIOS vardı.

Tabii ki, BIOS zaman içinde azda olsa gelişti. ACPI, Gelişmiş Yapılandırma ve Güç Arayüzü dahil olmak üzere bazı uzantılar geliştirildi. Bu, BIOS’un aygıtları daha kolay yapılandırmasına ve uyku gibi gelişmiş güç yönetimi işlevlerini gerçekleştirmesine olanak tanır . Ancak BIOS, MS-DOS günlerinden bu yana diğer PC teknolojisi kadar ilerlemedi ve gelişmedi.

Geleneksel BIOS’un hala ciddi sınırlamaları var. Yalnızca 2,1 TB veya daha küçük sürücülerden önyükleme yapabilir. 3 TB sürücüler artık yaygındır ve BIOS’lu bir bilgisayar bunlardan önyükleme yapamaz. Bu sınırlama, BIOS’un Ana Önyükleme Kaydı sisteminin çalışma şeklinden kaynaklanmaktadır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir