Bilinçli Tüketici Nedir? Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur?

Bilinçli Tüketici Nedir? Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur?

Bilinçli olmak günümüzde toplumun sahip olması gereken en önemli değerlerden biridir.

Son dönemde tüketiciler olarak bir çok kişinin çabuk satın almanın ve hızlı tüketmenin önemli olduğunu düşündüren bir dünya ortaya çıktı ve sürekli kaynak, zaman ve enerjinin kötüye kullanıldığı bir Dünya’ya doğru yol alıyoruz.

Bilinçli tüketiciler, ihtiyacı ve kullanacağı şeyleri satın alıp kaynak, zaman ve enerjiyi kötüye kullanmayı önleyebilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Güvenli İnternet Alışverişi Nasıl Yapılır? Bilgilerinizi Korumak İçin İpuçları

Bilinçli Tüketici Nedir?

Bilinçli bir tüketici, her satın alma işleminde sürdürülebilirlik hakkında dikkatlice düşünen kişidir.

Giyimden ev eşyasına kadar bilinçli tüketiciler, satın aldıkları her ürünü satın almadan önce dikkatlice düşünürler. Ürünü kullanma olasılıkları, ürünün kalitesi, ürünün potansiyel ömrü, ürünün kullanımı bittikten sonra ne gibi bir işlemde bulunacağını değerlendirirler.

Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur?

1. İhtiyacınız Olanı Satın Alın

Bilinçli tüketicinin en önemli özelliği, yalnızca ihtiyacı olanı satın almaktır.

Basitçe değerlendirmek gerekirse; az tüketerek, dünya üzerindeki ekosisteme pozitif bir etki yaratabilir ve günlük olarak düzenli israfın önüne geçilmesini sağlayarak, Dünya’nın geleceğine olumlu katkı sağlayabilirsiniz.

2. Fazla Hammadde Kullanmayın

Bilinçli tüketici olmanın bir başka önemli yolu ise satın aldığınız ürün türlerine uygun ambalaj kullanımı konusunda dikkatli olunmalıdır.

Bir ambalaja ihtiyacınız olduğunda çevre dostu olan mümkünse geri dönüştürülebilir ve doğada gübrelenebilir (erken kaybolabilir) ürün ambalajı tercih etmeye çalışın.

Yaptığınız satın alımlarda bir ambalajı birden fazla kullanmaya özen gösterin. Örneğin bir market için alışverişe gittiğinizde daha önceden yapmış olduğunu alışveriş poşeti ile alışverişe giderek bir başka poşet satın alımı yapmayarak, poşet kullanmadan hammadde kullanımın önüne geçebilirsiniz. Bu işlemi sadece market için değil, manav, pazar gibi bir çok alanda kullanabilirsiniz.

3. Aldığınız Ürünün Kullanım Ömrünü Araştırın ve İnceleyin

Bilinçli tüketicilerin en önemli özelliklerinden birisi ise alacakları ürünün kullanım ömrünü düşünmektir.

Alacağınız obje yada öğenin tarihinin ne kadar kullanım ömrünün olduğunu, ne zaman üretildiğini, tahmini bertaraf olacağı süreci ve sizin ne kadar sıklık ile kullanarak yıpranacağını hesap etmeniz sizin hem ekonomik hem de doğadaki hammadde kullanımının azalmasına destek sağlayacaktır.

Örneğin bir süt alacaksanız, öncelikle evinizde ne kadar süt olduğunu ve ne kadar sıklık ile tüketim yaptığınızı hesaplamak ilk önceliğiniz olmalıdır. Tüketeceğiniz miktarı belirledikten sonra sütün üretim ve tüketim tarihlerine bakarak, sizin tüketim süreleriniz içerisinde olup olmadığını incelemek gerekir. Sizlerde bu tarz alışverişlerde israfın önüne geçmek için bu aşamaları her alışverişte yapmanız sizin çevreye ve size maddi olarak verecek olan zararın önüne geçecektir.

4. Geri Dönüşümü Destekleyin

Yeni bir şeye ihtiyacınız olduğunda önce o öğenin eskisi sizde var mı? varsa mümkünse eskisini nasıl değerlendirebileceğinizi düşündükten sonra yenisini almaya karar verin.

Bir telefon alacaksanız, eski telefonunuzun bir başkası tarafından kullanıma uygunsa ikinci el satımını gerçekleştirebilirsiniz. Bu doğrultuda hareket ettiğinizde elinizdeki eski telefondan hem maddi gelir sağlarken aynı zamanda bir başkasının işene yarayabilir ve eski telefonu değerlendirerek bir başkasının yeni telefon almasının önüne geçerek yeni bir telefon için hammadde kullanımı engellenebilir.

5. Nicelik Değil Nitelik

”Nicelik Değil Nitelik” cümlesi çevre bilincine sahip tüketiciler için açıkça en önemli ifadelerden biridir.

Mümkün olduğunda, daha uzun süre dayanan ve daha az ham madde kullanılan ürünleri satın almaya çalışılmalıdır.

Tekrar tekrar kullanılabilecek çok yönlü ürünler tercih etmeye çalışın.

6. Ürünlerinize Değer Vererek Ömrünü Uzatın

Elinizde bulunan ürünlerin ömrünü uzatmak için mümkün olduğunca çevresel etiklerden uzak tutmaya çalışın.

Örnek vermek gerekirse; giysilerinizi yanlışça kirli oldukça yıkayın, soğuk suda yıkamaya çalışın ve mekanik kurutucu kullanmayarak asarak kurutun. Bu işlem giysilerinizin yıpranmasının ve uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.

7. Güvenilir ve Kalitesini Kanıtlamış Firmaları Tercih Edin

Almış olduğunuz ürünlerin sadece sizler için değil çevre içinde yararlı olduğunu ve bunu ürettiği ürünlerde destekleyen firmalardan alışveriş yapmaya çalışın.

Hem israfın hem de adil işçilik ilkelerini kullanan şirketlerin yayında olarak, onların ürünlerini tüketmeye çalışın. Bu gelecekte iyi bir dünya için yapılması gereken en önemli etkenlerden biri olmalıdır.

Bilinçli Tüketiciliğin Önemi

Bilinçli tüketim ile her zamankinden daha az atık yaratabileceğimiz bir dünya ortaya çıkarabiliriz.

Yanlızca Amerika’da günde bir milyar pound katı atık ürettiği ve yılda 146 milyon ton atık çöp sahasına gittiği tahmin ediliyor. Bu ülkemizde nüfusu göz önüne aldığımızda 4/1 oranındadır.

Bilinçli tüketici olarak israfın önüne geçerek, sorumluluk sahibi olarak bu oranın daha aza indirilmesini sağlayabiliriz. Sizlerde bu küresel çalışmaya ortak olarak tüm alışverişlerinizde ve tüketimlerinizde bunu göz önünde bulundurun.

Bilinçli tüketici ilkelerini yayarak, tüm toplumun bu kültüre ayak uydurmasını sağlayarak geleceğe daha iyi bir dünya bırakabiliriz.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir