Bilgisayarınızda Virüs Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bilgisayarınızda Virüs Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bilgisayarınızda virüs olabileceğini mi düşünüyorsunuz? Bilgisayar virüslerini tespit etmenin yollarına ve bunların nasıl temizleyeceğinizi bu konu altında detaylı olarak bakalım.

Bilgisayarınız yavaş mı çalışıyor? Garip pop-up’lar görüyor musunuz? Antivirüsünüz çalışmıyor mu? Bunların hepsi bir bilgisayar virüsünün belirtileridir.

Virüsler düzeltilmeden bırakılırsa dosyalara zarar verebilir veya dosyaları silebilir, parolalarınızı veya kişisel bilgilerinizi çalabilir, ayarları değiştirebilir veya bilgisayarınızın çökmesine neden olabilir. Hatta ağınızdaki diğer bilgisayarlara yayılabilir ve bu bilgisayarlara bulaşabilirler.

Bu makale virüsleri, bilgisayar virüsünün belirtilerini ve bulaşmalardan nasıl kaçınılacağını ele almaktadır. Bilgisayarınızda virüs varsa ne yapacağınızdan da bahsedeceğiz.

Yaygın Bilgisayar Virüsü Türleri

Bilgisayar virüsleri çeşitli şekil ve boyutlarda gelir, ancak hepsinin ortak bir noktası vardır: PC’niz için kötü haberlerdir. En yaygın bilgisayar virüsü türleri arasında önyükleme sektörü, yerleşik bellek, dosya bulaştırıcı ve makro virüsleri bulunur.

Önyükleme sektörü virüsleri, bir diskin önyükleme kaydında saklanır ve sistem başlatılır açılmaz yürütülür. Yerleşik virüsler sistem belleğinde bulunur ve işletim sisteminiz her yüklendiğinde çalışabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bilgisayarı Virüslerden Koruma Yolları Nelerdir?

Dosya bulaştırıcı virüsler genellikle kendilerini .com veya .exe uzantılı yürütülebilir dosyalara ekler. Virüs, yürütülebilir bir dosyaya kötü amaçlı kodu değiştirir veya ekler.

Makro virüsleri genellikle Word ve Excel gibi açık Microsoft Office programları aracılığıyla yayılır. Virüs, bulaşıcı kodu otomatik olarak belgelere ve elektronik tablolara yerleştirir.

Bilgisayarınızda Virüs Olduğunun İşaretleri

Bilgisayarınıza virüs bulaşıp bulaşmadığını belirlemeye gelince, aramanız gereken birçok şey vardır. Bilgisayarınızda virüs olabileceğine dair bazı işaretler.

1. Bilgisayar Yavaş Çalışıyor

Virüslerin yaptığı en yaygın şeylerden biri, özellikle programları veya dosyaları açtığınızda bilgisayarların yavaş çalışmasına neden olmaktır. Bu, bilgisayarınızın donmasına ve yaptığınız hiçbir şeye yanıt vermemesine neden olabilir.

Virüsler, yüksek CPU kullanımına yol açan önemli miktarda sistem kaynaklarınızı tüketebilir. Sürekli yüksek CPU kullanımı, CPU’nuzu beklenenden daha sıcak hale getirerek performansın düşmesine neden olabilir.

Ayrıca fanınızın normalden daha yüksek sesle çalıştığını da fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, CPU’nun sistemi serin tutmak için daha çok çalışması ve dolayısıyla daha fazla güç kullanmasıdır.

2. Ekranda Garip Pop-up’lar

Yetki vermediğiniz pop-up’lar görürseniz, bunun nedeni muhtemelen bilgisayarınızda virüs olmasıdır. Bu açılır pencereler, kötü amaçlı yazılım içeren can sıkıcı mesajlar olabilir.

Mesajlar, bilgisayarınıza virüs bulaştığını ve sorunu çözmek için belirli bir telefon numarasını aramanız gerektiğini söyleyebilir. Bu tür mesajlar, sizi sözde virüsü düzeltecek bir web sitesine götürecek bir bağlantı da içerebilir.

3. İstenmeyen Programlar veya Araç Çubukları

Virüsler, suçluların sisteminize erişmesine izin vermek için izniniz olmadan ek programlar veya araç çubukları yüklemeye çalışabilir. Bilgisayarınızda yeni programlar olduğunu, yüklemeyi hatırlamadığınızı veya tarayıcınızın araç çubuğunun değiştiğini fark ederseniz, bu bir virüs olabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Makro Virüs Nedir?

Ayrıca, bilgisayarınızda tanıdık olmayan simgeler görmeye başlarsanız, bu başka bir virüs belirtisi olabilir. Simgelerin üzerinde bir soru işareti olabilir ve bilgisayarınızdaki standart simgelerden farklı görünebilirler.

4. Kaybolan Dosyalar

Dosyalar izniniz olmadan bilgisayarınızdan kayboluyorsa, muhtemelen sisteminizde bir virüs vardır. Virüs dosyaları silmiş olabilir veya bir bilgisayar korsanı onları şifrelemiş ve fidye için tutuyor olabilir.

Benzer şekilde, belirli sistem dosyalarının bozuk olduğunu söyleyen mesajlar görürseniz, bilgisayarınızda virüs olabilir. Bu, bilgisayarın çökmesine veya donmasına neden olabilir.

Bazen kaybolan e-posta mesajlarıdır. Beklediğiniz e-postaları bulamıyorsanız, bir virüs bunları gelen kutunuzdan silmiş olabilir. Bu, özellikle onları kendiniz silmeyi hatırlamıyorsanız geçerlidir.

5. Antivirüs Çalışmıyor

Sisteminize yüklediğiniz virüsten koruma programı çalışmıyorsa, bir virüsün onu silmiş veya devre dışı bırakmış olması olasıdır. Virüsler, virüsten koruma programınızı sistem kayıtlarından devre dışı bırakarak devre dışı bırakabilir.

Virüsler ayrıca virüsten koruma yazılımınızın yapılandırma ayarlarına erişebilir ve bunları değiştirebilir, böylece kayıtlardaki talimatları değiştirebilir.

Kötü amaçlı yazılım programı devre dışı bıraktığında, virüsten koruma yazılımı taramadan çalışmasına izin verecektir. Bu, bilgisayarınızı daha fazla saldırıya açık hale getirir.

6. Bilinmeyen Kaynaklardan Gelen Spam

Tanımadığınız adreslerden spam e-postalar mı alıyorsunuz? Bilgisayarınızda virüs olabilir. Bunun nedeni, virüslerin sizin izniniz olmadan adresinizden e-posta gönderebilmesidir.

Bilgisayarlara virüs bulaşmasının ana yollarından biri spam e-postadır. Bu e-postalar genellikle sahte bir web sitesine bağlantı içerir ve üzerlerine tıklarsanız yürütülebilir bir dosya bilgisayarınıza indirilir. Bu yürütülebilir dosya virüsün kendisidir ve enfeksiyonu sisteminize yükleyen de budur.

thumbnail
Önerilen Yazı
Keylogger Nedir? Nasıl Bulaşır ve Temizlenir?

Yukarıdaki belirtilerden herhangi birini görürseniz, virüs taraması yapmak ve mümkün olan en kısa sürede bilgisayarınızdan kaldırmak için adımlar atmanız önemlidir.

Bilgisayar Virüsleri Nasıl Önlenir ve Kaldırılır?

Virüslerin bilgisayarınıza bulaşmasını önlemenin bir yolu, şüpheli siteleri ziyaret etmekten veya spam e-postalardaki bağlantılara tıklamaktan kaçınmaktır. Birçoğu virüs içerdiğinden korsan yazılım veya yasa dışı materyal indirmekten de kaçınmalısınız.

Bilgisayarınızı virüslere karşı düzenli olarak tarayın ve virüsten koruma yazılımınızın en son sürümünü çalıştırdığınızdan emin olun. Sonuçlar negatif çıkarsa, virüsleri kontrol etmenin hala yolları vardır.

Ayrıca işletim sisteminizi ve onunla ilgili tüm yazılım programlarını her zaman güncellemelisiniz ve bilgisayar erişimi için güçlü parolalar belirlemelisiniz. Bilgisayarınızda çalışmaması gereken işlemleri veya bir şeyin çok fazla kaynak tüketip kullanmadığını kontrol edin.

thumbnail
Önerilen Yazı
Solucan Virüsü Nedir ve Bilgisayarınıza Nasıl Bulaşır?

Hatırlanması gereken başka bir şey de, özellikle geniş bant bağlantınız varsa, ev ağınızdaki gelen ve giden trafiği izlemek için bir güvenlik duvarı kullanmaktır. Bu, dışarıdaki bilgisayarların sisteminize kötü amaçlı yazılım bulaştırmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Bozuk dosyalarla uğraşıyorsanız , bilgisayarınızı daha önceki bir zamana geri yüklemeyi deneyin . Virüs kaybolmuyorsa, bilgisayarınızı fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekebilir. Ancak bunu yalnızca kişisel verilerinizi etkilemiyorsa yapın.

Tüm bu seçenekleri denedikten sonra hala bir veya daha fazla virüsle ilgili sorun yaşıyorsanız, bilgisayarınızı bir profesyonele götürmeniz en iyisidir.

Bilgisayarınızı Virüslerden Arındırın

Virüs bulaşmalarının yaygın belirtileri arasında yavaş performans, beklenmedik açılır pencereler ve ekranınızdaki yeni simgeler yer alır. Bu sorunları çözmenin en kolay yollarından biri, enfeksiyonu temizlemek için bir virüsten koruma taraması yapmaktır.Ayrıca, özellikle teknoloji konusunda bilgili değilseniz veya fazla zamanınız yoksa, gelecekte virüs kapmaktan kendinizi korumak için iyi uygulamaları sürdürmek de önemlidir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir