Bilgisayarın BIOS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Bilgisayarın BIOS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Bu konumuzda, Windows bilgisayarınızın BIOS ekranına nasıl erişebileceğinizi ve BIOS ekranınızda nasıl değişiklik yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
BIOS Nedir? Ne İşe Yarar?

BIOS, tarih ve saat gibi sistem unsurlarını değiştirmeye imkan tanıyan dahili bir seçenek dizisidir. BIOS, bilgisayarın anakartına bağlı olduğundan her bilgisayarın BIOS’unun görünümü üreticiye göre biraz farklı olabilir.

BIOS’a Nasıl Giriş Yapılır?

İlk olarak bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor. Başlat’a tıklayın ve Yeniden Başlat’a tıklayın.

Bilgisayarınız yeniden başlatıldığında, bilgisayarın ilk başlangıç ekranının çıkmasını bekleyin. Başlangıç ekranı çıktığında, BIOS’a girmek için çok az bir zamanınız olacak yani hızlı davranmalısınız.

BIOS ekranına girmek için Del veya F2 tuşunu basılı tutun. Basmanınız gereken tuş bilgisayar modelinize göre farklı olabilir, böyle bir durumda o tuşu kullanın. BIOS’a erişmek için genelde “F” tuşları kullanılır. Doğru “F” tuşuna basarken aynı zamanda Fn tuşunu basılı tutmanız gerekebilir. Bilgisayarınızın BIOS tuşunu öğrenmek için bilgisayar modelinin kullanma kılavuzuna veya İnternet’teki yardım sayfasına bakabilirsin.

Tuşlara başarılı bir şekilde bastıktan sonra BIOS yüklenir. Bu işlem yalnızca birkaç saniye sürecektir. Yüklenme tamamlandıktan sonra BIOS ayarları menüsü açılacak.

BIOS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

BIOS menüleri mouse hareketlerini kabul etmediği için BIOS’ta gezinmek klavye yön tuşlarını kullanmanız gerekiyor. Nasıl kontrol edebileceğinizin bir listesini genelde BIOS ana sayfasının sağ alt köşesinde bulabilirsiniz.

BIOS’ta ayarları değiştirirken hangi ayarların etkileneceğini bildiğinizden emin olun. Ayarları yanlış bir şekilde değiştirmek sistemin veya donanımın arızalanmasına neden olabilir. BIOS’a girerken neyi değiştirmek istediğinden emin değilseniz bir değişiklik yapmamanızı tavsiye ediyoruz.

Cihazın hangi konumdan önyükleme yapacağını değiştirmek isterseniz Boot (Önyükleme) menüsüne girin. Burada bilgisayarın hangi cihazdan önce önyükleme yapmayı deneyeceğini belirleyebilirsiniz. Bu, bir işletim sistemini yüklemek veya onarmak için bir diskten veya flaş diskten önyükleme yapmak için kullanışlıdır. Bu işlemi başlatmak amacıyla Boot sekmesinde yön tuşlarını kullanmalısınız.

Bir BIOS parolası oluşturabilirsiniz. Doğru parola girilmediği sürece bilgisayarın önyükleme yapmasını önleyecek bir parola oluşturabilirsin.

Tarihini ve saatini değiştir. BIOS’un saatini Windows’unun saati belirler. Bilgisayarınızın bataryasını değiştirirseniz BIOS saatiniz büyük ihtimalle sıfırlanmış olur.

Ayarlarını değiştirmeyi bitirdikten sonra, yaptığın değişikliklerin kullanıma girmesi için BIOS’unun “Save and Exit” (Kaydet ve Çık) tuşunu kullanarak kaydedip çıkman gerekir. Kaydedip yeniden başlattığınızda bilgisayarınız yeni ayarlarla önyükleme yapar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir