Bilgisayarı Virüslerden Koruma Yolları Nelerdir?

Bilgisayarı Virüslerden Koruma Yolları Nelerdir?

Bilgisayarınızı sağlıklı ve virüslerden uzak tutmaya çalışırken virüslere ve casus yazılımlara karşı koruma yazılımı kullanmak çok önemlidir.

Bilgisayarlar, çoğumuzun neredeyse her günü kullandığı inanılmaz bir teknolojidir. Ancak, dosyalarımıza zarar verebilen ve banka hesabımızın bilgileri gibi kişisel verilerimizi çalabilecek virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara eğilimlidirler. Bu yüzden güvenlik için bilgisayarınızı virüslerden ve casus yazılımlardan korumanın yollarını inceleyelim.

1.Bilgisayarınıza Bir Antivirüs Programı Yükleyin

Güvenlik seviyesi arttıkça fiyatları değişen birçok antivirüs programı mevcuttur. En iyi virüsten koruma yazılımını yüklemek kolay bir iş değildir ve bazen her biri farklı güvenlik özelliklerini kapsıyorsa birden fazla indirmemiz daha güvenli olabilir. Bilgisayarımızdan internete girmediğimiz sürece antivirüse gerek yok denilebilir. Ancak, USB belleklerdeki sistemler arasında virüs taşıyabileceğimiz için bu mutlaka bu görüş doğru değildir. Sağlıklı ve güvenli bir bilgisayara sahip olmak için çok fazla para harcamanıza veya hiç para harcamanıza gerek olmadığını hatırlamak çok önemlidir.

2. Windows’u Güncel Tutun

Tüm bilgisayar işletim sistemleri, bireysel özellikleri geliştiren sık güncellemeler alır. Bu güncellemeler aynı zamanda bilgisayarlarımızı bilgisayar korsanları tarafından hazırlanan en son virüs ve kötü amaçlı yazılım gruplarından koruyan güvenlik önlemlerini de içerir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Windows Defender Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Güncellemelerin bildirildiğinden veya otomatik olarak indirilip kurulacak şekilde ayarlandığından emin olmamız gerekiyor. Özellikle sistemin çeşitli verileri işleme şeklini değiştiren önemli değişiklikler ve güvenlik önlemleri varsa, güncelleme işlemi zaman alabilir.

3. Bilgisayarınızı Yedekleyin

Bazen bilgisayarlarımızdan bir virüs veya kötü amaçlı yazılımı silemeyiz ve bu durum ile karşılaştığımızda bazı verilerimizi silmemiz gerekir. Bazen, zararlı kodlardan kaynaklanan dosya bozulması, sabit sürücülerimizi yeniden biçimlendirmemiz gerektiği anlamına gelebilir. Yedekleme olmadan, kaybolan verileri kurtarmanın bir yolu yoktur. Bu daha da kritiktir çünkü sabit diskler yanlışlıkla kendilerini bozabilir ve bizim dosyalarımıza mal olabilir. Ancak, virüs ve kötü amaçlı kod içeren bir yedekleme, kötü amaçlı yazılımı yedeklemediğimiz sürece yalnızca yaşadığımız sorunları tekrarlar. Yedeklemenizi depolamak için üç temel seçenek vardır: harici sabit sürücüler, çevrimiçi depolama ve bulut depolama. Google Drive gibi siteler, sınırlı miktarda alan için ücretsiz bulut depolama alanı sunar.

4. Güçlü Bir Parola Kullanın

Parola, hesaplarımıza yetkisiz erişim sağlamaya çalışan herkesten koruyan ilk savunma hattıdır. Birisi bir hesaba girdiğinde, verileri çalabilir veya bilgisayara otomatik olarak güncellenebilecek bulut depolama alanına zararlı içerik yerleştirebilir. Güçlü bir parola karmaşıktır ve çoğu zaman kendimizle hiçbir şekilde ilgili değildir. En kolay tahmin edilen parolalar “parola”, 123456 ve 12345678’dir. Her web sitesi veya uygulama için aynı giriş bilgilerini kullanmak, yalnızca bir hesaba yasa dışı olarak erişilse bile bizi saldırılara karşı savunmasız bırakır.

5.Bilgisayarınıza İndirdiğiniz Dosyaları İnceleyin

Web siteleri, kötü amaçlı yazılım ve şüpheli içerikle yüklendiğinde sinsi olabilir. Yetki vermediğimiz bir indirme başlarsa, hemen iptal etmeli ve daha kötü amaçlı kodlarla doldurulma olasılığı olduğundan web sayfasından çıkmalıyız.

thumbnail
Önerilen Yazı
Kötü Amaçlı Yazılım TrickBot Nedir? Bilgisayarınızı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Internet Explorer gibi eski bir tarayıcı kullanırsak, istenmeyen kodların sistemimize erişmesini önlemek için güvenlik ayarının en azından orta, hatta daha fazla olduğundan emin olmamız gerekir. Aksi takdirde, bizi uyarmadan arka planda indirmelerin gerçekleşmesi ihtimali vardır.

6. Bilgisayarınıza Reklam Engeleyicisi (Adblock) Yükleyin

Çevrimiçi açılır reklamlar genellikle verilerimizi çalan ve virüs yükleyen yarım yamalak web sitelerine yol açabilir. Bunları bir arada görmemizi engelleyen güvenilir bir reklam engelleyici indirmediğimiz sürece, reklamlardan kaçınmaya çalışmak reklam engeleyicisi (Adblock) kurmaktan genellikle daha zordur. Ücretsiz reklam engelleyicileri ve çeşitli ücretli reklam engelleyicileri bulmak kolaydır. Fiyatlarındaki fark genellikle ne kadar iyi çalıştığıyla ilgilidir. Etkin bir reklam engellememiz olsa bile web’de gezinirken dikkatli olmalıyız.

7. Sık Sık Virüs Taraması Yapın

Tüm reklam engelleme ve virüsten koruma yazılımlarımız ne kadar harika olursa olsun, hala bir virüs indirme veya kötü amaçlı yazılım yükleme potansiyeli vardır. Sonuç olarak, kötü niyetli kodlamanın verdiği zararı önlemek veya en aza indirmek için en az haftada bir virüs taraması yapmalıyız. Bu, zararlı dosyalarımız olmadığından emin olmak için yedeklemeden birkaç dakika önce yapılabilir.

8. Şüpheli Bağlantılardan Kaçının

Bağlantılar, özellikle bilinmeyen bir kaynaktan geldiklerinde tehlikeli olabilir. Bugün hala kullanılan yaygın bir hile, virüs yükleyebilecek veya verilerimizi çalabilecek zararlı web sitelerine bağlantı veren kimlik avı e-postaları göndermektir. Neye tıkladığımıza dikkat etmek bizi birçok potansiyel tehditten kurtaracaktır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Makro Virüs Nedir?

Bir bilgisayarı virüssüz tutmak zor bir iş değildir. Gezinirken dikkatli olduğumuz ve olası bir virüs veya kötü amaçlı yazılımın işaretlerinin farkında olduğumuz sürece güvende olacağız. Ancak, bilgisayarınızda güvenlik için tedbir amaçlı antivirüs yazılımı bulundurmak bilgisayarımıza zarar vermez.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir