‘Bilgisayardan Ses Gelmiyor’ Sorunu Nasıl Çözülür?

‘Bilgisayardan Ses Gelmiyor’ Sorunu Nasıl Çözülür?

Windows bilgisayarlarda ses sorunları oldukça can sıkıcıdır. Hoparlörleriniz çalışmıyorsa, bunu nasıl düzelteceğiniz ve bilgisayarınızda sesi nasıl geri gelmesini sağlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Bilgisayarınızı başlattınız veya uyku modundan çıkardınız. Ama nedense ses yok. Oturum açtığınızda Windows zili tarafından karşılanmazsınız ve videolarınıza eşlik eden ses olmayabilir.

Sorun nedir? Ses ayarlarında veya hoparlörlerin kendisinde bir sorun olabilir. Kulaklık kullanıyorsanız, nedeni bu olabilir.

Yine de panik yapmayın, çünkü sizin için ağır işi biz hallettik. Hoparlörleriniz çalışmayı durdurduysa, bilgisayarınızdaki sesi aşağıdaki adımları inceleyerek düzeltebilirsiniz.

1. Sesi Kontrolü Yapın

Windows’ta ses olmamasının en kolay yollarından biri, yanlışlıkla sesi kapatmaktır. Bu, yalnızca yanlış düğmeye veya klavye kısayoluna basarak kolayca gerçekleşebilir.

Sesi açmak için bir ses veya video dosyası oynatarak başlayın. Bu, sesin tekrar çalışıp çalışmadığını görmenize yardımcı olacaktır. Ardından, klavyenizdeki sessiz düğmesini belirleyin ve ona dokunun. Multimedya tarzı bir klavyede, bu genellikle diğer oynatma kontrollerinin yanında en üstte olacaktır.

2. Hoparlör Jakını Kontrol Edin

PC’nizdeki hoparlör jakını kontrol edin (bir dizüstü bilgisayarın tipik olarak kendi sesi olacaktır).

Bilgisayarınızla ister kablolu kulaklıklar, ister bir dizi hoparlör kullanıyor olun, bunlar bilgisayara geleneksel bir 3,5 mm jak ile bağlanacaktır. Bu, ses çıkış soketine bağlanmalıdır.

Jakı doğru bağlantı noktasına doğru şekilde takmak önemlidir. Daha eski sistemlerde, hoparlör/kulaklık yuvasının yanında bir mikrofon bağlantı noktası bulunabilir. Bu nedenle, hoparlör girişini kullaklık girişine takmış olabilirsiniz.

Modern sistemlerde, özellikle dizüstü bilgisayarlar, mikrofonlar ve kulaklıklar aynı çoklu kullanım bağlantı noktasını paylaşır.

Anakartla entegre olmayan ses kartlarıyla donatılmış masaüstü bilgisayarlarda, bu aygıtın doğru şekilde oturup oturmadığını da kontrol etmelisiniz. Bu, kasanın açılması ve genellikle PCI veya PCI-e yuvalarından birinde bulunan ses kartının tanımlanması anlamına gelir.

Kart anakarta doğru şekilde takılıysa ve bilgisayar açıldığında güç LED’i görünüyorsa, her şey yolunda olmalıdır. Ancak, PC kasanızda ön ses jakını kullanıyorsanız, bunun ses kartına dahili olarak takılı olup olmadığını kontrol edin.

3. Hoparlörlerinizden Hala Ses Yok mu? Gücü Kontrol Edin

Ayrıca, harici hoparlörler kullanıyorsanız, bunların açık olduğundan emin olun. Küçük bir kırmızı veya yeşil LED, hoparlörlerin güç aldığını göstermelidir. Ana elektriğe de bağlı olduklarından emin olun.

Burada her şey yolundaysa ve hala ses yoksa, hoparlörleri başka bir cihaza bağlamayı deneyebilirsiniz. Bu farklı bir bilgisayar, hatta bir telefon veya tablet olabilir. Uygun bir ses bağlantı noktasına sahip olduğu sürece, PC hoparlörlerinizi veya kulaklığınızı bağlayabilmeniz gerekir.

4. HDMI Sesinin Seçildiğini Onaylayın

Bazı HD ekranlar, kablo desteklese bile HDMI kablosu üzerinden sesi desteklemez. Bu nedenle, ses çalmayacak bir HDMI ekranı kullandığınız bir senaryo olabilir.

Çözüm, bilgisayardan ekrana bir ses kablosu bağlayarak ses jakının ekranın ses giriş bağlantı noktasına bağlı olduğundan emin olmaktır.

Ayrıca Windows’ta HDMI sesinin seçildiğini de onaylamalısınız. Bunu  Ayarlar ( Windows tuşu + I ) > Erişim kolaylığı > Ses > Diğer ses ayarlarını değiştir seçeneğine gidip Oynatma sekmesini seçerek yapın

PC’nize bir HDMI ses aygıtı bağlıysa, Dijital Çıkış Aygıtı (HDMI) öğesini görmelisiniz . Bunu seçin ve pencerenin altında Varsayılan Olarak Ayarla’yı tıklayın.

Ses şimdi HDMI TV’nizde oynatılmalıdır.

5. Windows Ses Aygıtı Sürücülerinizi Kontrol Edin

Donanımınızın ve kablolamanızın tüm kontrollerini yaptınız ve hala bilgisayar hoparlörlerinizden ses gelmiyor mu? O zaman bir yazılım çözümüne bakmanın zamanı geldi demektir.

En son ne zaman sürücü güncellemesi yaptığınızı hatırlıyor musunuz? Şimdi doğru zaman olabilir!

Donanımınıza Aygıt Yöneticisi aracılığıyla erişebilirsiniz. Sağ tıklayarak bu bul , Windows simgesini  seçerek Aygıt Yöneticisi > Ses, video ve oyun denetleyicilerini genişletin , ardından ses cihazınızı tanımlayın.

Aygıta sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelle öğesini seçin . Güncellenmiş sürücü daha sonra yüklenmelidir.

Bir USB kulaklık veya USB ses kartı kullanıyorsanız, USB sürücülerini güncellemek için aynı düzeltmeyi kullanabilirsiniz.

Ancak sürücünüz gerçekten bozulduysa, tek çıkış yolu yeniden yüklemektir. Aygıt Yöneticisi’nde ses sürücüsünü bulun, üzerine sağ tıklayın ve Aygıtı kaldır öğesini seçin .

Kaldırma işlemi tamamlandıktan sonra sistemi yeniden başlatın. Bilgisayarınız bir sonraki açılışta en son sürücüyü kendi kendine yükleyecektir.

6. Sorun Bluetooth Kulaklık Olabilir!

Bilgisayarınıza bir kablo takıldığında, bir aygıtın bağlı olabilir. Ancak Bluetooth ile unutmak kolaydır.

Bluetooth kulaklık kullanıyorsanız, kullanmadığınız zamanlarda cihazı kapatmayı veya bilgisayarınızla bağlantısını kesmeyi unutmayın. Ayrıca, sistem arayüzündeki hoparlör simgesine tıklamak için bir dakikanızı ayırın ve farklı bir ses çıkışı seçin.

7. Monitörünüzün Hoparlörlerini Kontrol Edin

Günümüzde birçok monitör dahili hoparlörlerle birlikte gelir. Hoparlörlere bir göz atın ve böyle bir monitör kullanıp kullanmadığınızı inceleyin. Ardından, monitörünüzdeki düğmelerden veya Windows’unuzdaki ayarlar aracılığıyla ses seviyesini ayarlayabilirsiniz.

Bunu yapmak için tam prosedür, üreticiye bağlı olarak değişecektir. Bu nedenle, üreticinin web sitesini kontrol etmek iyi bir fikir olacaktır.

8. Hoparlör Sesinin Açık Olduğundan Emin Olun

Bu, bilgisayarınızı sessize almakla aynı şey değildir.

Örneğin, bu Windows bilgisayarında, Realtek High Definition Audio yazılımı, hoparlörlerin kendileri kadar sesi yönetmekten de eşit derecede sorumludur. Bu nedenle, hoparlörünüzün yazılım ayarları düzgün yönetilmezse, hoparlörlerinizin çalışmaması gibi ses sorunlarına yol açabilir.

Görev çubuğunuzun sağ alt köşesinde bulacağınız hoparlör simgesine sağ tıklayın. Ses Ayarlarını Açın >  Sesler’i  seçin ve Hoparlör/Kulaklık  seçeneğine tıklayın. Düzeyler sekmesinde hoparlörün sesini ayarlayın .

9. Windows Sistem Dosyalarının Bozulması

Bazen bozuk Windows sistem dosyaları da hoparlör sürücüsü sorunlarına yol açabilir. Durumun bu olup olmadığını kontrol etmek ve görmek için, bozuk sistem dosyalarını tarayacak ve onaracak olan SFC taramasını çalıştırın.

Tip komut istemi Başlat menüsü arama çubuğuna ve iyi şleşmeyi seçin.

Şimdi sfc/scannow yazın  ve Enter’a basın.

SFC sistemi tarayacak ve bulduğu hataları düzeltecektir. Sistem dosyalarında gerçekten bir bozulma sorunu varsa, bu taramanın sonunda çözülecektir.

10. Ses Geliştirmelerini Devre Dışı Bırakın

Bazen ses geliştirmelerinin etkinleştirilmesi ses sorunlarına yol açabilir. Durumun böyle olmadığından emin olmak için, onları kapatmanız daha iyi sonuç çıkarabilir.

  1. Başlat menüsü arama çubuğuna Denetim Masası yazın ve En iyi eşleşmeyi seçin.
  1. Donanım ve Ses > Ses öğesini seçin.
  1. Oynatma sekmesi altında, Varsayılan Aygıt’a sağ tıklayın  ve Özellikler’i seçin.
  1. Son olarak,  Geliştirmeler sekmesinde Tüm geliştirmeleri devre dışı bırak veya Devre Dışı Bırak seçeneğini seçin ve Tamam’a tıklayın.

Bu, hoparlörlerinizin çalışmamasına neden olabilecek tüm geliştirmeleri kapatacaktır.

11. Bilgisayarınızın Hoparlörleri Çalışmıyor

Hoparlörlerinizin sessize alma ve ses düzeyi ayarlarını ve hoparlör jakının bütünlüğünü kontrol ettiniz. Güç verilmiş ve bilgisayarınıza doğru şekilde bağlanmışlardır. Aygıt sürücülerini bile kontrol ettiniz ve güncellediniz.

Buraya kadar geldin ama hala ses yok. Görünüşe göre PC’niz için yeni hoparlörler bulmanın zamanı geldi.

Elbette, hoparlörlerinizi onarmak için zaman ayırabilirsiniz, ancak üst düzey ses altın parçaları olmadıkça, yeni bir set satın almak muhtemelen daha ucuz olacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir