Bilgisayarda RAM Nasıl Yükseltilir? Ram Yükseltirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayarda RAM Nasıl Yükseltilir? Ram Yükseltirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son dönemde bilgisayarınız yavaş kalmış olabilir, internette gezerken veya bilgisayarınızda işlem yaparken bilgisayarınız kasıyor ve çok bekletiyorsa ram yükseltmek tam ihtiyacınız olan şey olabilir.

RAM Yükseltmesine İhtiyacınız Var Mı?

RAM’i yükseltmenin açıkçası iyi bir fikir mi bunu günlük hayatta bilgisayarınızı nasıl kullandığınıza bağlıdır.

Bize göre, internet tarayıcıları içerisinde websitelerde gezinme, internet üzerinden video izleme, Microsoft Office programları veya orta ve düşük seviyedeki oyunlar için 8 GB RAM yeterli olucaktır.

Orta ve alt düzey bilgisayarların 4 GB ile hazır sistem olarak geldiğini düşündüğümüzde, bu bir sürpriz olabilr. Bu tarz 4 GB RAM sahip hazır cihazlar oyun oynamak için değil, genellikle günlük rutin  basit işleri yapmak için tasarlanırlar.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bilgisayarınızda Virüs Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bu nedenle en az 8 GB RAM sahip olan bir bilgisayar 2021 yılına göre idealdir. Örnek olarak 4 GB RAM olan bir bilgisayarınızın 8 GB Ram sahip olmasını istediğinizde bunun yükseltilmesi mümkün olup olmadığını bilmeniz gerekir. Bazı dizüstü bilgisayarların RAM Portları anakartlara lehimlenmiş şekilde gelir. Bu tarz bilgisayarlarda malesef  RAM yükseltme işlemi yapılamaktadır.

2021 yılında çıkan yeni oyunlar AAA kalitesindeki oyunları oynamak isteyen oyuncuların en az 16 GB RAM olucak şekilde sistem kullanmaları oyunların kalitesini ve fps değerini yükselticektir. Ayrıca 4K video çekimleri yapıp bunları render yapmak isteyen içerik üreticileri içinde RAM çok önemli olduğu için  sistemine uygun şekilde 16 GB RAM kullanmalarını öneriyoruz.

Bu durumda sizi engelleyen bir durum yok ise RAM yükseltirken nelere dikkat edebilirsiniz onlara göz atalım.

Darboğazları Kontrol Edin

Sorunlarının kaynağı RAM sıkıntısı olarak düşünüyorsanız, sisteminizin performansını kontrol ederek bunu teyit edebilirsiniz. Bunu yapmak için bilgisayarınızın klavyesinden kısa yol olarak CTRL+SHİFT+ESC yaparak karşımıza gelen ekrandan ”Diğer ayrıntılar” sekmesine tıklayarak karşımızdaki ekranı genişletelim.

thumbnail
Önerilen Yazı
Yavaş Çalışan Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

Bu aşamaya geldiğimizde ”Performans” sekmesine tıklayalım. Ardından ”Bellek” sekmesine gidelim. Bu ekran açık kalacak ve sürekli gözlem yapabilmek için görünür yerde kalıcak şekilde takip ederek günlük olarak yaptığımız ve ram yükseltme yaptığımızda kullanıcağımız uygulamaları deneyelim.

Bir yavaşlama yaşadığınızda, RAM kullanımını gösteren grafiğin altında ”Kullanılan ve ” Kullanılabilir” bölümlerini takip edin. ”Kullanılabilir” alanındaki GB sayısı eğer 0,5 GB yani 500 MB altına düşüp bilgisayarınız kasıyor ise sorun ram yükseltmeniz gerekiyor demektir.

XMP Etkin mi?

Anakartın bios ayarlarından eXtreme Memory Profile (XMP) adı verilen kısmı etkinleştirmeniz gerekmektedir. Bilgisayarınız İntel yerine AMD bir işlemci varsa DOCP olarak görebilirsiniz.

XMP açılmasının sebebi hız aşırtmaya olanak sağlamasıdır. Hızı arttırmak ve performansı yükseltmek için XMP açık olmasında fayda vardır.

Hızlarınızı Kontrol Edin

Bilgisayarınızın RAM değiştirmek ekran kartı veya depolama donanımlarını tak çalıştır mantığı ile hareket etmezler. RAM seçerken doğru frekans ayarlarından doğru anakart hız destegine göre ayarlanmalıdır. Örneğin anakartınızın ram hızı maksimum 2333 Mhz olduğunda 3000 mHz değerindeki bir ramin özelliklerinin hepsinin kullanmasa izin vermemektedir. Ara ara kasma donma ve kapanmalar görünebilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir