Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma Nasıl Yapılır? (SS Alma)

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma Nasıl Yapılır? (SS Alma)

PC’nizde ekran görüntüsü almanız mı gerekiyor? İster tam ekranınızı, ister yalnızca bir pencereyi ya da alanı yakalamak isteyin, Windows 10, Windows 11 ve Windows 8’de ekran görüntüsü almanın birkaç hızlı ve kolay yolu vardır. Bu makale ile size klavye kısayollarını nasıl kullanacağınızı öğretecektir.

Programsız Windows 8, 10 ve 11 Bilgisayarlarda Tam Ekran Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

1.Adım: Ekran görüntüsünü almak istediğiniz ekrana gidin. Ekran görüntüsü almadan önce, ekran görüntüsünü almak istediğiniz ekranın dikkatinizin dağılmadığından emin olun (örneğin, açık pencereler veya programlar olmasın).

2.Adım: Klavyenizdeki “Print Screen” tuşunu bulun. Genellikle ana klavyenin sağ üst tarafında bulunur.

 • Print Screen tuşu genellikle “PrtSc” veya benzeri olarak kısaltılır.

3.Adım: Tam ekran görüntüsü almak için yukarıdaki resimde de gözüktüğü gibi Win ve Print Screen tuşa aynı anda basın. Bunu yapmak, geçerli ekranın ekran görüntüsünü alacaktır.

4.Adım: Çektiğiniz Ekran görüntüsünü, bilgisayarınızın “Resimler” klasörünün içindeki “Ekran Görüntüleri” klasörünün içinde bulacaksınız.

Aldığınız her ekran görüntüsü, ekran görüntüsünün alındığı sıraya karşılık gelecek şekilde “Ekran görüntüsü (sayı)” olarak etiketlenecektir.

Örneğin, çektiğiniz ilk ekran görüntüsü “Ekran Görüntüsü (1)” vb. olarak etiketlenecektir.

Programsız Windows 8, 10 ve 11 Bilgisayarlarda Belli Bir Ekranın Görüntüsünü Nasıl Alınır?

1.Adım: Resmini çekmek istediğiniz pencereye tıklayın. Tek Pencere ekran görüntüsü işlevi, ekranınızdaki “etkin” pencerenin resmini çeker. Bu nedenle pencerenin diğer tüm pencerelerinizin önünde olması gerektiği anlamına gelir. Çekmek istediğiniz ekranı en öne getirin.

2.Adım: Klavyenizdeki “Print Screen” tuşunu bulun. Genellikle ana klavyenin sağ üst tarafında bulunur.

 • Print Screen tuşu genellikle “PrtSc” veya benzeri olarak kısaltılır.

3.Adım: Tam ekran görüntüsü almak için yukarıdaki resimde de gözüktüğü gibi Win ve Print Screen tuşa aynı anda basın. Bunu yapmak, geçerli ekranın ekran görüntüsünü alacaktır.

4.Adım: Windows uygulamalarından olan ve bilgisayarınızda yüklü gelen Paint‘i açın.

Paint’i açmak için Başlat menüsünden arama kısmına gidin ve Paint olarak aratın ve aşağıdaki resimdeki gibi paint uygulamasını bulup açın.

5.Adım: Paint açıldıktan sonra ekran görüntüsünü görüntülemek için CRTL ve V tuşlarını kullanarak resmi paint uygulamasına yapıştırın.

6.Adım: Almak istediğiniz ekran karşınıza geldi ise almak istediğiniz bölümü kırpma özelliğini kullanarak istediğiniz gibi seçebilirsiniz.

7.Adım: Tüm işlemlerinizi paint üzerinden bitirdikten sonra kaydetme işlemine geçebilirsiniz.

Resmi kaydetmek için Dosya sekmesine ve ardından Farklı Kaydet‘e tıklayın. Kaydetmek istediğiniz formatı seçin. Açılan bir sonraki ekranda dosya adı girin, sayfanın sol tarafında bir konum seçerek Kaydet‘e tıklayın.

En yaygın dosya türleri JPG ve PNG’dir. Yüksek kalite ve küçük dosya boyutu nedeniyle ekran görüntüleri için önerilen biçim PNG’dir.

Ekran Alıntısı Aracı Kullanarak Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

1.Adım: Ekran görüntüsünü almak istediğiniz sayfaya gidin. Resmini çekmek istediğiniz programı veya ekranı açın, ekranda olmasını istemediğiniz pencere veya öğelerin kapattığınızdan emin olun.

2.Adım: Win + Shift + S tuşlarına basın. Bunu kombinasyonu doğru yaptığınızda ekranınızın açık griye ve fareniz artı işaretine dönüşecektir.

3.Adım: Açılan ekranda farenizin sol tuşuna tıklayın ve ekran görüntüsünü almak istediğiniz alanın sol üst köşesinden sağ alt köşeye sürükleyin.

 • Örneğin, tüm ekranın ekran görüntüsünü almak istiyorsanız, farenizi ekranın sol üst köşesinden sağ alt köşesine tıklayıp sürüklersiniz.

İşlem bitiminde elinizi farenin sol tuşundan çekin.Bu, hem seçtiğiniz alanın ekran görüntüsünü alacaktır.

4.Adım: Fotoğraflara yapıştırmayı destekleyen herhangi bir programı açın. (örn. Paint, Word, vb.) ve Ctrl+V tuşunlarına basın. Ctrl+V  yaptığınızda seçtiğiniz ekran bölümünün programınızda göründüğünü göreceksiniz.

 • Ctrl+S tuşlarına basarak, bir ad girerek, bir kaydetme konumu seçerek ve Kaydet‘e tıklayarak ekran görüntünüzün belgesini kaydedebilirsiniz.
 • Fotoğraflar, e-postalar gibi bazı çevrimiçi hizmetlere de yapıştırılabilir.

Özetlemek gerekirse bilgisayarınızın ekran görüntüsünü almak için kullanılabileceğiniz kısayollar aşağıdaki gibidir.

 • FN + Print Screen
 • Windows + Print Screen
 • Windows + Shift + S
 • Alt + Print Screen
 • Yalnızca Print Screen tuşu
 • Ekran Alıntısı Aracı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir