Bilgisayar Sisteminizde Olması Gereken 5 Harika Aksesuar

Bilgisayar Sisteminizde Olması Gereken 5 Harika Aksesuar

Bu konuyu okumaya başladıysanız, Bilgisayarınızın donanım parçalarını tamamladınız demektir. Şimdi ne olacak? Kurulumunuzu, kesinlikle gerekli olmasa da, herhangi bir PC için mükemmel eklemeler olan birkaç aksesuarla iyileştirmeyi düşünmenin tam zamanı. Bunlardan yalnızca birkaçı “sahip olunması gereken” öğelerdir. Ama hepsi hayatınızı biraz daha iyi hale getiriyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bilgisayar Kasası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dalgalanma Koruyucu

Bu, ister dizüstü ister masaüstü bilgisayar olsun, her tür PC için sahip olunması gereken bir şeydir. Bir aşırı gerilim koruyucusu, değerli bileşenleri kızartabilecek ani elektrik çarpmalarına karşı bilgisayarınızı korur. Bu, sandığınızdan daha yaygındır ve gerçek şu ki, çoğu bilgisayarın onları bu potansiyel dalgalanmalardan koruyacak çok az şeyi vardır.

Dalgalanma koruyucuları donanımlar kadar pahalı değildir ve ihtiyaç duydukları küçük yatırıma değer derecede koruma sağlarlar. Normal bir elektrik prizine takmak için sadece bir duvar prizi yeterli olacaktır. Birçok uzatma kablosunda dahili aşırı gerilim koruması bulunu, böylece ihtiyacınız olan şeye zaten sahip olabilirsiniz.

Kulaklık Standı

Muhtemelen, PC’nizin büyük bir kısmını kulaklıkla geçiriyorsunuz. Sorun şu ki, kullanımda değilken kulaklıkların oturabileceği harika bir yer yoktur. Onları masanın üzerine koyarsanız düşme olasılıkları yüksektir ve aynı şey bilgisayar kulesinin tepesinde durduklarında da bu tehlike geçerlidir.

Buna karşı koymanın popüler bir yolu NZXT’nin Puck’udur . İlk bakışta, 20 dolar harcamak saçma bir şey gibi görünüyor, ancak sonuçta şaşırtıcı derecede iyi harcanmış para. Kulaklıklarınızı asmak için uygun bir yer sağlamanın yanı sıra, fazla kabloyu da toplayabilir.

Kesintisiz Güç Kaynağı

Windows’ta otomatik kaydetme programları çağında olsak bile, masaüstü bilgisayardaki elektrik kesintisi nedeniyle işinizi kaybedebilirsiniz. İşte burada kesintisiz bir güç kaynağı (veya UPS) devreye girer. Bu üniteler büyük piller içerir ve masaüstü bilgisayarınız, monitörünüz, yazıcınız ve diğer ekipmanınız için birden fazla standart elektrik prizi ile donatılmıştır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Kulaklık Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayrıca şarj için USB bağlantı noktalarına sahip olabilirler ve genellikle aşırı gerilim koruması içerirler. Güç kaynakları elektrik gitmesi durumunda sizi saatlerce çalışmaya devam ettiren güç jeneratörleri gibi göre çalışması amaçlanmamıştır. Buradaki fikir, pilin çalışmanızı kaydedecek kadar uzun süre çalışmasını sağlamak ve elektrik kesintisi durumunda güvenli bir şekilde kapatmaktır.

UPS, her masaüstü PC kullanıcısının ihtiyaç duyduğu, genellikle gözden kaçan bir ekipmandır.

Piyasada her türlü UPS cihazı var, ancak popüler seçenekler APC ve CyberPower gibi markalardır. Birçok kullanıcı, saf sinüs dalgası çıkışı sağlayan daha pahalı türleri almayı da tercih etmektedir.

USB Merkezi

Bilgisayarınızın nasıl yapılandırıldığına bağlı olarak, bir USB hub çok yararlı bir eklenti olabilir. Bunlar, bilgisayardaki tek bir bağlantı noktasına bağlanan ve böylece bir USB bağlantısını birçok kişiye dönüştüren, USB bağlantı noktalarına sahip küçük dikdörtgen aygıtlardır.

USB bağlantı noktası sayısıyla sınırlı bir dizüstü bilgisayarınız varsa veya masaüstü kulenizin önünde yalnızca bir veya iki tane varsa, bir USB hub’ı çok yararlı olabilir. Masaüstü bilgisayarların arkasında tipik olarak bir ton USB bağlantı noktası bulunurken, erişilmesi ve kullanılması oldukça zordur. Bir USB hub’ı, kesinlikle gerekli olmadıkça makinenin arkasındaki bağlantı noktaları ile uğraşmanıza gerek kalmaz.

USB hub’larında değişen sayıda bağlantı noktası olabilir. Bazılarında USB-C, bazılarında ise yalnızca USB 3.1 olacaktır. Bazıları bir USB bağlantı noktasıyla çalıştırılabilirken, diğerleri bağımsız bir güç kaynağına ihtiyaç duyar.

Genişletilmiş Fare Matı

Bunu lüks olarak değerlendirebilirsiniz ancak klavyenizin ve farenizin altında genişletilmiş bir fare altlığı (pad) olması gibisi yoktur. Bu padler farenizi kullanmak için size çok daha fazla alan sağlar ve klavyenizin altındaki soğuk, sert masadan daha hoş bir his sunar. Kahve kupanızı da üstüne koymak isterseniz, bir bardak altlığı için bile yeterli alan var.

Aşırı gerilim koruyucu haricinde, bu PC aksesuarlarının hiçbiri olmazsa olmaz değildir. Bununla birlikte, işinizi kaybetmenizi önleyen ekstra güç veya hayatı kolaylaştıran küçük lüksler olsun, bu sayede günlük deneyiminizi daha iyi hale getirebileceklerini unutmayın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir