Bilgisayar Kasası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar Kasası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir bilgisayar oluşturulurken genellikle bilgisayar parçalarını montajlamak için bilgisayar kasası en son bırakılır. Bilgisayar toplayacak insanlar CPU, GPU, iyi bir anakart, RAM ve PSU ve sıvı soğutucuları ilk seçerler ve kalan bütçeye göre bir bilgisayar kasası almaya niyetlenir ve alırlar. Ancak bu durumun aslında yanlış olduğunu genellikle bilişim sektörü çalışanları çok iyi biliyor. Bir bilgisayarın parçalarını toplarken ne kadar özenerek seçiyorsak, o parçaların montajının yapılacağı kasanında o kadar değerli olması gerekir.

Peki kasa alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Kasa Boyutu

İlk dikkat etmeniz gereken bilgisayarınızın parçalarının montajı için yeteri kadar büyük olmamasını sorgulamaktır. Aldığınız anakart büyük, ama kasa kücük olursa bunun montajını yapamazsınız. Bu yüzden kasaların belli boyutları vardır. En yaygın bilgisayar kasa boyutları olarak Full Tower, Mid Tower, ATX, Mini ATX ve Micro ATX gibi kasa tipleri mevcuttur.

Bilgisayar üreticilerinin geneli büyük parça üretmediklerinden kasalarda bundan etkilenerek genelikle küçük tasarımlara sahiptir. Anakartınızın boyutu özelliklerinde yer almaktadır. Örneğin bir anakartınızın boyutu ATX ise ona uygun bir kasa almanız gerekmektedir. Seçeceğiniz kasanın özelliklerinde ATX yazan bir modelse doğru ve tam akışına uygun şekilde bir montaj sağlayabilirsiniz.

Soğutma

Tüm bilgisayar kasaları hava sirkülasyon yapması için tasarlanmaz. Her kasa kendi boyut ve ebatlarına göre belli aralıklardan hava alır ve hava vericek şekilde tasarlanır.

Sağlam bir sisteme sahip bir bilgisayar topluyorsanız, öncelikle bilgisayar kasanızda yeterli fan olması gerekir. Örneğin 400 watt elektrik harcayan ve ısınması kolay olan bir bilgisayar donanımınız varsa buna uygun olarak en az 4 adet yüksek dönüş hızına sahip fanlara ihtiyaçınız vardır. Fan sayısının artışın sisteminizin daha geç ısınmasına ve ısınma sonuçu kasmaların olmasına engel olucaktır. O nedenle seçim yapacağınız kasada yeterli havayı sağlayacak ve yeterli soğutmayı sağlamasını bekleyeceğiniz bir bilgisayar kasası seçmelisiniz.

Kablo Yönetimi

Kablolar, bilgisayar kasasındaki en büyük sorunların başında gelir. Can sıkıcı, sinir bozucu olurlar ve hoş görüntüye sahip olmazlar. Bir çok kasada kabloları geçirmeniz için belli aralıklarla kablo tutucular vardır. Bu aralıklar bilgisayarınızın daha sağlıklı hava akışı sağlaması ve kabloların dağılmasını önlemek için tasarlanır ve üretilir. Örnek olarak kabloların sarkık, düzensiz olması durumunda fanlara kablolarınız çarpabilir, çarpma etkisiyle kablonuz kesilebilir veya fanınız bozulabilir. Bu nedenle bilgisayarınızın kasasını seçerken kablo yönetimine uygun kasa tercih etmeniz gerekir.

Son olarak bilgisayar kasaları çok çabuk toz toplarlar bu nedenle sürekli temizlik yapmamız gerekir. Kablo düzeni dağınık ve sarkık olan bilgisayar kasalarında toz daha çok toplanır ve temizlemesi daha zordur.

Ön Panel

Ön panel dediğimiz yer bilgisayarımızın ön kısmıdır. Burası genel olarak başlıca; kullaklık jakı, micrafon jakı ve usb girişi gibi bağlantı noktalarından oluşur. Ön panellerde genelin dışında, RGB sistemine sahip kasalarda ışık fonksiyonu ve rengini değiştirmek için renk butonu ve bilgisayar açılış/kapanış ve restart butonları bulunur.

Seçeceğiniz kasada USB giriş sayısına ve USB değerinin 3.0 ve üzeri olmasına dikkat etmek gerekir. Günümüzde 2.0 USB sahip olan cihazlar yerine 3.0 cihazlar kullanımı arttığından dolayı veri aktarımı yaparken 3.0 girişi olan bir usb bağlantı noktası verileri daha hızlı bilgisayara aktarmanıza olanak sağlamaktadır.

Sürücü Bölmeleri

Bilgisayarınız içine takacağınız depolama diskleri için ssd ve harddisk montaj üniteleri olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. Örneğin siz bilgisayarınızda 2 ssd 2 harddisk kullanmak istiyorsanız,  bunun için 2 ssd ve 2 harddisk montaj ünitelerine ihtiyacınız var. Aksi taktirde bu ünitelerin olmaması bilgisayarınızın içine harddisk ve ssd diskleri sahip takamayacağınız anlamına gelir. Bilgisayarı bir yereden bir yere taşırken ünitesi olman ssd ve harddiskler sağlanarak bilgisayarınızdaki bir başka parçaya zarar verebilir. Bu amaçla disk montaj ünite sayısına dikkat edilmesi gerekiyor.

Açıklık ve Uzunluk

Günümüzde ekran kartları oldukca büyüdü ve her geçen gün ekran bağdaştırıcıların boyutu büyüyor. Bu düşünceyi göze alırsak kullanacağınız kasa ileride kullanmak zorunda kalacağınız büyük bir ekran kartı için büyük bir alana sahip olmalıdır ve doğru hava akışı için ferah olması gerekiyor.

Son bir değerlendirmek yapmak gerekirse; bir bilgisayar kasası aslında bir ev gibidir. Aldığınız mobilyalar ne kadar iyi olursa olsun eğer eviniz düzgün ve sağlam degilse aldığınız mobilyalar güvende değildir. Bu doğrultuda alacağınız iç donanım kadar o donanımı koruyacak maddiyatta bir kasa seçimi yapılmalıdır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir