1. Ana Sayfa
  2. Oyun

Battle Royale Nedir? Battle Royale Oyunları Nelerdir?

Battle Royale Nedir? Battle Royale Oyunları Nelerdir?
+ - 0

Battle royale oyunları, çok oyunculu rekabetçi oyunlar dünyasını kasıp kavurdu. Fortnite, Apex Legends ve PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG) gibi video oyunları, oyun camiasında herkesin bildiği isimler haline geldi.

Oyun sektöründe birçok şaşırtıcı, rekabetçi çok oyunculu oyun var. Peki, battle royale oyunları tam olarak nedir ve nasıl çalışır?

Battle Royale Oyun Modu Nedir?

Battle Royale oyununun asıl amacı, hayatta kalan son kişi olmaktır. Battle royale, tüm oyuncuları bir haritaya getiren ve diğer tüm oyuncular veya rakip takımlar arasında yenilene kadar savaşıp sona kalınmaya çalışılan çok oyunculu oyunlardır.

Önerilen Yazı
Fortnite Battle Royale İpuçları Ve Püf Noktaları

Her battle royale oyununun aynı şeyleri yapması inanılmaz derecede tekrarlayıcı olurdu. Bu nedenle her biri benzersiz karakterler, silahlar, güçlendirmeler ve kendisini rakip oyunlardan ayırmaya yardımcı olacak savunma ve saldırı tekniklerinden oluşur.

Battle Royale Oynanışı Nasıl Çalışır?

Pek çok battle royale oyunu bu türe çok benzer şekilde davranır. Oyuncuları estetik açıdan çok hoş bir haritada ortaya çıkarır, korunmak için binalar ve diğer özellikler sağlar. Harita arasında öğeleri, ganimetleri, silahları ve güçlendirmeleri gizler.

Bununla birlikte, türdeki birçok video oyunu, harika bir çok oyunculu deneyim sağlamak için silahlar, eğlenceli karakterler ve çeşitli oyun içi seçeneklerle dolu ilgi çekici, benzersiz bir dünya yaratma konusunda harika bir iş çıkarmaya çalışıyor.

Ana hedef, hayatta kalan son oyuncu veya takım olmaktır; bununla birlikte sesli sohbet ve oyun içi özellikler üzerinden takım arkadaşlarınızla çeşitli stratejiler için iletişim kurmanız gerekir.

Örneğin, EA Games’in Apex Legends oyunu, bir mikrofon takmaya bile gerek kalmadan oyun içi iletişim özelliklerini birleştirme konusunda harika bir özellik içeriyor. Apex Legends, oyuncuların takım arkadaşları için öğeleri, düşmanları ve haritanın alanlarını belirlemeleri için iletişim kurmasını sağlıyor.

Battle Royale oyunlarının diğer bir ortak özelliği ise maç boyunca çeşitli aralıklarla haritanın alanının küçültülmesini sağlamak. Bunun amacı sizi, düşmanlarla ve diğer tehlikelerle daha yakın temas haline getirmektir.

Önerilen Yazı
GameLoop Nedir? Nasıl Kullanılır? Bilmeniz Gereken Her Şey

Daha yaygın olarak öne çıkan bir başka oyun mekaniği, takım arkadaşlarınızı belirli bir süre için canlandırabilme yeteneğidir. Bir takım arkadaşınız ölürse, onu canlandırabilirsiniz. Ancak düşmanlar takım arkadaşınızı canlandırmanıza izin vermemek için ellerinden gelen her şeyi yapacaklardır. Bazı oyunlar oyuncuların her ölümden sonra yeniden doğmasına izin verirken, diğerleri oyunculara maç başına yalnızca bir can verir.

Battle Royale Oyunlarının Maliyeti Ne Kadar?

Battle Royale oyunlarının en iyi yanlarından biri, birçoğunun ücretsiz olmasıdır. Buna Fortnite, Call of Duty: Warzone, PUBG ve Apex Legends gibi oyun dünyasındaki büyük isimler dahildir.

Bu oyunların çoğu, oyunun büyük bir oyuncu tabanından para kazanmasını sağlayan oyun içi mikro dönüşümlere sahiptir. Bu mikro dönüşümler genellikle oyunculara daha güçlü silahlar ve yüksek savunma zırhı gibi performans açısından haksız bir avantaj sağlamaz. Bunun yerine, oyun içi satın alımlar oyunculara kozmetik ürünler, görünümler ve şapkalar verir.

Ancak her oyun bu şekilde değildir, bu nedenle oynaması ücretsiz, hatta ücretli bir battle royale oyununun özel silahlar ve diğer avantajlaır için bazı oyun içi satın alımları varsa şaşırmayın. Bu konudaki etik oldukça karışık, çünkü bazı oyuncular oyunu tamamen ücretsiz oynamanın adil olduğunu düşünürken, diğerleri geliştiricilerin ceplerinden mümkün olduğunca çok para harcamasının kötü bir yol olduğuna inanıyor.

Bununla birlikte, oynaması ücretsiz model oyunlar yeni oyuncular için giriş engeli çok düşüktür ve yıllardır başarılı bir iş stratejisi olmuştur.

Battle Royale Oyunlarını Oynamalı Mıyım?

Bu konumuzu okuyorsanız, muhtemelen arkadaşınız sizi Fortnite veya en sevdiği battle royale oyunlarından birini oynamaya ikna etmeye çalışıyordur. En sevdiğiniz oyun türü olmasa bile, denememek için hiçbir sebebiniz yok.

Önerilen Yazı
GTA 6 Ne Zaman Çıkacak? GTA 6 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Oynaması ücretsiz model bazen kötü olabilir, ancak diğer yandan biraz zaman dışında kaybedecek hiçbir şeyiniz yok. Eğer ilk kez battle royale oyunu oynayacaksanız bu sizi ya hayal kırıklığına uğratacak ya da battle royale oyunun türünün derinlerine dalacaksınız.

Yazar Hakkında

teknoportal.com.tr gündeme dair tüm gelişmeleri ve popüler konuları özgün ve kaliteli bir anlatımla sunmayı amaçlayan dijital içerik paylaşım platformudur.

Yorum Yap