Banka Seçimi: Banka Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Banka Seçimi: Banka Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paranıza değerlendirmek için bir finans kurumu seçmek, verebileceğiniz en önemli finansal kararlardan biridir. Farklı bankalar çok farklı seviyelerde hizmet sunar, farklı ücret seviyeleri talep eder ve paranız için size önemli ölçüde farklı miktarlarda faiz öder.

Yatırımlarınızı yaptığınız gibi banka hesaplarınızı çeşitlendirmek de paranızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayabilir. Bu kılavuzda, çek ve tasarruf hesapları için bir banka seçerken en önemli üç faktöre bakacağız: banka türü, tahsil ettiği oranlar ve ücretler ve sunduğu ekstra özellikler.

1.Banka Türleri

Banka seçiminde ilk ve en temel faktör size uygun olan kurum türüdür. Makul olarak banka olarak adlandırılabilecek en az üç farklı finansal kuruluş türü vardır ve bunların her biri benzersiz bir dizi avantaj ve dezavantaj sunar.

Geleneksel Bankalar

Geleneksel bankalar , çoğu insanın bir bankayı düşündüğünde düşündüğü şeydir. Bu bankalar müşterilerine büyük ölçüde fiziksel ofis ağı aracılığıyla hizmet sunar ve hem kendi müşterilerine hem de diğer bankaların müşterilerine ATM sağlar. Birçoğu ayrıca fatura ödemek ve para yatırmak için çevrimiçi bankacılık hizmetleri sunmaya başladı.

Bu bankalar en uzun süredir var olmalarına rağmen, bugün çevrimiçi rakiplerine göre geleneksel bir bankayı seçmek için daha az neden vardır. Çevrimiçi Bankalar, geleneksel bankalardan daha düşük ücretler sunmaktadır.

Çevrimiçi Bankalar

Çevrimiçi bankalar 20 yıl önce nispeten nadirdi, ancak popülariteleri zamanla arttı ve onları bugün geleneksel bankalar için doğrudan rakip haline getirdi. Çevrimiçi bankaların daha az fiziksel şubesi olduğundan veya hiç bulunmadığından, genel giderleri geleneksel bankalardan çok daha düşüktür ve bu da ücretlerinin de genellikle çok daha düşük olduğu anlamına gelir.

Bununla birlikte, birçok kişi tamamen çevrimiçi bankaların sunduğu müşteri hizmetlerini sinir bozucu buluyor. Sektör bunun farkında. En iyi çevrimiçi bankalar artık kapsamlı müşteri desteği seçenekleri sunuyor, ancak yine de bir banka çalışanı ile şahsen konuşmak için bir şubeye çevrimiçi bankalarda gidemezsiniz.

Son yıllarda, çevrimiçi bankalar ile geleneksel bankalar arasındaki ayrım çizgisi, geleneksel bankalar tarafından sunulan dijital hizmetler ve araçlar daha gelişmiş hale geldikçe, giderek bulanıklaştı. Bu, dijital bankacılığın rahatlığına erişirken geleneksel bir şubenin avantajlarından yararlanmanın mümkün olabileceği anlamına gelir.

2. Ücretler ve Faiz Oranları

Banka seçerken göz önünde bulundurulması gereken bir sonraki faktör, bir kurumun ücretleri ve sunduğu faiz oranlarıdır. Çoğu insanın iki temel hesabı olacaktır: bir çek hesabı ve bir tasarruf hesabı. Her hesap türü için ihtiyacınız olan özellikler farklılık gösterecektir ve çoğu zaman bu hesapların farklı kurumlarda olması mantıklıdır.

Ücretler

Çoğu banka, bir çek hesabı sürdürmek için aylık bir ücret talep eder, ancak bu ücretler büyük ölçüde değişebilir. Ve bir banka, minimum bakiye gereksinimini karşılamak ve sürdürmek veya maaş çekleriniz için doğrudan mevduat ayarlamak gibi belirli kriterleri karşılarsanız, bunlardan feragat edebilir veya düşürebilir.

Bu ücretleri minimumda tutmak için, bir bankanın bir çek hesabı kullandığınız için sizden gerçekte ne kadar ücret alacağını anlamak önemlidir. Aşağıdai listelediğimiz bankaların genel ücretlerini araştırın:

 • Aylık bakım ücretleri
 • Kredili mevduat ücretleri
 • Ekstre ücretleri
 • Ödeme ücretlerini durdur
 • İade edilen çek ücretleri
 • Banka havalesi ücretleri
 • Onaylı çek ücretleri
 • Ağ dışı ATM ücretleri

Ücretler, çek hesapları arasında açık ara en büyük ayırt edici faktördür. Diğer her şey eşit olmak üzere, en düşük ücretli çek hesabını seçmelisiniz.

Faiz Oranları

Tasarruf hesabınız için farklı bir dizi özellik arayın. Bir çek hesabı yaptığınız kadar sık ​​bir tasarruf hesabına erişmeniz gerekmemelidir, bu nedenle uygulama veya çevrimiçi bankacılık hizmetlerine ihtiyaç duymanız olası değildir. Ve sık sık para çekmediğiniz sürece, çoğu tasarruf hesabı yüksek ücretlerle gelmez.

Bunun yerine, bu mevduat hesaplarının farklı olmasının birincil yolu, ödedikleri faiz oranlarındadır. Bunlar büyük ölçüde değişebilir ve en iyi oranlar genellikle kredi birlikleri veya çevrimiçi bankalar tarafından sunulan oranlardır. Tasarruflarınız için en iyi faiz oranını bulmak için alışveriş yapın.

3. Ekstra Özellikler

Şimdiye kadar ele aldığımız iki faktör seçtiğiniz kurum türü ve bunun size ücret veya faiz olarak ne kadara mal olacağı ve bir banka seçmenin en temel yönleridir. Bununla birlikte, çoğu banka sizin için çok önemli olabilecek bir dizi başka hizmet, indirim veya özellik de sunacaktır.

Herkesin ihtiyaçları farklı olduğundan, şu anda sahip olduğunuz hesapları nasıl kullandığınızı ve ücretlerde veya zamanda nerede para kaybettiğinizi düşünmek için biraz zaman ayırın. O zaman daha uygun bir banka arayın. Önemli faktörler şunları içerebilir:

 • Çevrimiçi ve uygulama tabanlı bankacılık: Çoğu banka artık bu seçenekleri sunuyor. Hesabınızı özellikle yeni ödemeler ayarlamak veya bekleyen siparişleri yönetmek için çok kullanıyorsanız, tam özellikli bir çevrimiçi hizmet size çok zaman kazandırabilir.
 • Yerel şubeler ve ATM’ler:  Bankanızla öncelikli olarak çevrimiçi işlem yapıyor olsanız bile, şubeye gitmenin daha kolay olduğu zamanlar olabilir. Pek çok insan için yerel bir banka şubesine sahip olmak – en azından çek hesapları için – bir zorunluluktur. Benzer şekilde, örneğin sık seyahat ediyorsanız ve yoldayken nakit paraya hazır erişime ihtiyacınız varsa, bir ATM makinesi ağı sizin için önemli olabilir.
 • Güvenlik: Çoğu banka kayıplara karşı sigortalı olsa da, çevrimiçi hizmetler için sundukları güvenlik düzeyi söz konusu olduğunda yine de farklılık gösterirler. Hangi bankaların yakın zamanda güvenlik ihlalleri yaşadığını görmek için haberlerin hızlı bir şekilde taranması, bu konuda bir bankayı ekarte etmenize yardımcı olabilir.

Nihayetinde seçtiğiniz banka güvendiğiniz bir banka olmalıdır. Birçok kişi hala banka kararlarını ana babalarının bankacılığı yaptığı şirkete göre ya da sadece büyük bir ulusal bankanın adına ve itibarına güvendikleri için veriyor. Bunda yanlış bir şey yok; gönül rahatlığı, muhtemelen herhangi bir banka tarafından sunulan en önemli hizmettir ve karar verme sürecinizin bir parçası olmalıdır.

Banka Seçerken: Özet

Bir banka seçmenin en iyi yolu oldukça kolay bir şekilde özetlenebilir. İyi bir banka:

 • Paranıza kolay erişim sağlar
 • Abartılı ücretler almıyor
 • Tasarruflarınız için iyi bir faiz oranı sunar
 • Harika çevrimiçi ve uygulama tabanlı bankacılık hizmetlerine sahiptir
 • Mükemmel müşteri hizmeti sağlar
 • Paranızla güvenilir mi

Öyleyse bir liste yapın, bu kriterlere göre bazı seçenekleri sıralayın ve hangi bankanın veya kredi birliğinin en üstte olduğunu inceleyin.. Unutmayın daha sonra her zaman fikrinizi değiştirebilir veya ilk tercihiniz sizin için uygun olmazsa ikinci bir bankadan hesap açabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir