Aşı Pasaportu Nedir ve Nasıl Çalışır?

Aşı Pasaportu Nedir ve Nasıl Çalışır?

COVID-19’a bu kadar uzun süre katlandıktan sonra, dünya yavaş yavaş yeniden uluslararası seyahate açılıyor.

Kısıtlamalar ülkeden ülkeye değişirken durum hızla değişmeye devam ediyor.  lusların yurtdışından gelen ziyaretçileri karşılamaya ve kendi toplumlarını güvenli bir şekilde yeniden açmaya çalışmasının bir yolu aşı pasaportlarıdır.

Aşı Pasaportu Nedir ve Nasıl Alınır?

Aşı pasaportları, COVID-19’a karşı tam aşı olduğunuzu kanıtlayan sertifikalardır. Genellikle dijital olarak yayınlanırlar, bazı yerlerde kağıt formatında da kabul edilirler. Pasaportu almak için olduğunuz aşıların dozlarınızı hangi bölgeden alıyor olursanız olun, doğrulanmış bir sağlayıcıdan almış olmanız gerekir.

Ancak aşı pasaportu almanın tek yolu tam aşı olmak değildir. Örneğin Danimarka’da, ilk aşınızı aldıktan 14 gün sonra aşı pasaportu olarak yurt içinde kullanabilirsiniz. Ancak ilk aşıdan sonraki 42 gün içinde ikinci aşıyı yaptırmazsanız bu süre sona erecektir.

Zaten COVID-19 ile enfekte olduysanız ve iyileştiyseniz ve artık semptom göstermiyorsanız aşı pasaportu da alabilirsiniz. Bununla birlikte, bu tür bağışıklık pasaportu yalnızca sınırlı bir süre için mevcuttur. Yurtdışı gezileri için, bazı bölgelerde negatif test ile de bu tür pasaport alabilirsiniz. PCR veya antijen testinin gerekli olup olmadığı, nereye seyahat ettiğinize bağlı olacaktır.

Aşı Pasaportları Nerelerde Geçerlidir?

Çin, Mart 2021’den bu yana vatandaşlarına COVID-19 aşı pasaportu sunuyor.

O zamandan beri, AB Dijital Covid Sertifikası, Avrupa Ekonomik Alanı’nda (AÇA) kullanıma sunuldu. Bu sertifika, koşulları karşılayan bu ulusların tüm vatandaşları için geçerlidir. Bir AEA ülkesinde yaşayan AB üyesi olmayan vatandaşlar da AB Dijital COVID Sertifikası alabilir. Bu nedenle, İsveç’te yaşayan bir Kanadalı bunu kabul eden ülkelere seyahat etmek için kullanabilir  ve o ülke Kanada’dan uluslararası seyahati yasaklamış olsa bile geçerli olucaktır.

İsviçre, AB veya AEA’nın bir parçası değildir, ancak Schengen bölgesindedir. Ülkenin Federal Halk Sağlığı Ofisi’nin belirttiği gibi, AB eşdeğeri ile “birlikte çalışabilir” olan kendi COVID sertifikası sürümüne sahiptir.

Birleşik Krallık artık AB’nin bir parçası değildir ve üye olduğu zamanlarda bile hiçbir zaman Schengen bölgesinin bir parçası olmamıştır. Ulusal Sağlık Servisi (NHS) aracılığıyla aşılanan sakinler için mevcut olan AB ve İsviçre aşı pasaportlarının kendi versiyonuna sahiptir. Ancak, sadece bazı ülkeler bu pasaportu yazı yazarken kabul etmektedir.

ABD’de, New York’un Excelsior Pass adlı kendi aşı pasaportu vardır. Hawaii’de de benzer bir şey var. Ancak eyalet bazında, herkes bu tür belgeleri memnuniyetle karşılamadı. Florida, Teksas ve Arizona dahil olmak üzere birçok eyalet onları yasakladı.

COVID-19 aşılarını alan ABD vatandaşları, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden (CDC) bir kart alırlar. Ancak, her ülke bunları kabul etmez.

Aşı Pasaportunun Amacı Nedir?

Prensip olarak, aşı pasaportları, enfeksiyon riskini önemli ölçüde artırmadan sözde toplumun yeniden dışa açılmasına yardımcı olmayı amaçlıyor. Bireysel ülkeler ve eyaletler, işletmelerin müşterilerini tekrar karşılamalarına yardımcı olmak için dokunulmazlık pasaportları kullandı. Örneğin Danimarka’da spor salonuna gitmek, saçını kestirmek, restoranları ziyaret etmek ve daha pek çok şey için “Coronapas” (İngilizce’de “Corona pasaportu”) kullanabilirsiniz.

Aşı pasaportları, yurt içi nedenlerin dışında, uluslararası seyahatleri yeniden daha erişilebilir hale getirmeyi de amaçlıyor. Örneğin AB’de Avrupa Komisyonu şöyle diyor:

“AB Dijital COVID Sertifikası sahibi seyahat ederken prensipte serbest dolaşım kısıtlamalarından muaf olmalıdır: Üye Devletler, halk sağlığını korumak için gerekli ve orantılı olmadıkça AB Dijital COVID Sertifikası sahiplerine ek seyahat kısıtlamaları getirmekten kaçınmalıdır.”

Uygulamada Aşı Pasaportu Nasıl Çalışır?

Bir bağışıklık pasaportu aldığınızda, belgeler genellikle bir QR kodu içerecektir. Normalde, sizden istendiğinde tarama için bu kodu göstermeniz gerekir. QR koduna veya benzeri bir şeye sahip olmanın amacı, geçişin sahte olmamasını sağlamaktır.

Yurtiçinde, dokunulmazlık pasaportuna ihtiyacınız olan her yerde bir QR kodu taramanız gerekmeyebilir. Bunun yerine, bu gibi durumlarda belgelerin gösterilmesi yeterli olacaktır. Bununla birlikte, pasaportunuz olduğunu kanıtlamak için genellikle ulusal sağlık kartınız gibi bir tür kimliğe sahip olmanız gerekir.

Aşı Pasaportu Yaygınlaşacak mı?

COVID-19 bağışıklığı pasaportları giderek daha popüler hale geldi ve bazı ülkelerde belirli etkinliklere katılmak artık zorunlu oldu. Konsept oldukça basit ve bu belgeler pandemiden sonra dünyanın tekrar ayağa kalkması için bir yol sunabilir.

Bazı ülkeler kurumlarına yüksek düzeyde güven duyarken ve bu tür planlara katılmaktan mutlu olurken, diğerleri bunun bir gizlilik ihlali eylemi olduğundan korkacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir