Apple Watch Su Geçirir mi?

Apple Watch Su Geçirir mi?

Tüm Apple saatleri suya dayanıklıdır, ancak su geçirmez değildir. Bu, egzersiz yaparken, yağmurda veya ellerinizi yıkarken giyebileceğiniz anlamına gelir. Ancak duşta veya havuzda yüzerken Apple Watch takmamanız gerekir.

Su Geçirmez ve Suya Dayanıklı Arasındaki Fark Nedir?

Suya dayanıklı olarak etiketlenen bir cihaz, kısa bir süre için sığ suya daldırılmaktan veya suda durmaktan zarar görmez. Ancak su geçirmez bir cihaz su geçirmezdir ve su altında ne kadar kalırsa kalsın zarar görmez.

Peki, Apple Watch’umu Havuzda Takabilir Miyim?

Apple Watch 1. Nesil, 30 metre su geçirmezlik derecesine sahiptir. Ancak bu, yalnızca hafif su sıçramalarını önleyebileceği anlamına gelir. Apple Watch Series 1’i egzersiz sırasında, yağmur yağarken veya ellerinizi yıkarken takabilirsiniz, ancak onunla yüzemez ve sabunlu suya ve şampuan veya parfüm gibi temizlik sıvılarına maruz bırakamazsınız. Bu sıvılar saatinizin su contalarına zarar verebilir ve sonuç olarak su direncini azaltabilir.

Apple Watch 2.Nesil’den Apple Watch Series 5’e kadar tüm Apple Saatleri ise 50 metre su geçirmezliğe sahiptir. Bu, en yeni Apple Watch’lardan herhangi biriyle duş alabileceğiniz veya havuzda yüzebileceğiniz anlamına gelir, ancak bunlarla dalış veya su kayağı yapmanız önerilmez. Yüzdükten sonra Apple Watch’unuzu ılık musluk suyuyla nazikçe durulamanız ve kayışı tamamen kurutmanız gerekir.

Apple Watch Su Kilidi Nedir?

Antrenman uygulamasında bir yüzme antrenmanına başladığınızda, Su Kilidi özelliği otomatik olarak açılır ve ekranınız kilitlenir. Yüzme antrenmanını etkinleştirmek için Antrenman uygulamasını açın ve Havuzda Yüzme veya Açık Suda Yüzme seçeneğine gidin. Ardından başlat’a dokunun ve üç saniyelik geri sayımın bitmesini bekleyin.

Su Kilidi ayrıca saatin yan tarafındaki hoparlör deliklerinden suyu dışarı atmanıza yardımcı olarak suyun uzun süreli sorunlara yol açmasını önlemeye yardımcı olur.

Workout uygulamasını başlattığınızda Apple Watch’ınız Su Kilidi’ni otomatik olarak açsa da watchOS 5.0 (Apple Watch Series 4’te bulunur), Kontrol Merkezi’ni kullanarak istediğiniz zaman Su Kilidi’ni manuel olarak açmanıza olanak tanır. Tek yapmanız gereken Kontrol Merkezi’ni açmak için saat kadranını yukarı kaydırmak yeterlidir. Ardından, su damlasına benzeyen düğme olan Su Kilidi’ne dokunun; Apple Watch’unuzu kilitleyebilir ve havuza dalabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Apple Watch’unuzu Nasıl Kapatabilirsiniz?

Apple Watch’tan Su Nasıl Çıkarılır?

Yüzmeyi bitirdiğinizde Apple Watch ekranınızın kilidini açmanız ve suyu boşaltmanız gerekir. Kilidi açmak için Digital Crown‘u çevirin ve Apple Watch’ınız kilidin açıldığını söyleyene kadar çevirmeye devam edin. Hoparlör deliklerinde su varsa, bu onu temizleyecektir.

Daha dikkatli olmak ve tüm suyun bittiğinden emin olmak istiyorsanız, işlemi manuel olarak tekrarlayabilirsiniz. İlk olarak, Kontrol Merkezi’ni etkinleştirmek için saat yüzünün altından yukarı kaydırın. Ardından, Ekranın kilidini açmak için Su Kilidi’ne dokunun ve Digital Crown’u çevirin. Son olarak, hoparlördeki suyu temizlemeye başlayın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir