Apple Watch 3 ve 6 Serisi Akıllı Saatler: Arasındaki Farklar Nelerdir?

Apple Watch 3 ve 6 Serisi Akıllı Saatler: Arasındaki Farklar Nelerdir?

Apple, daha yeni Series 6 ile birlikte Series 3 Apple Watch’u satmaya devam ediyor, peki bu modeller arasındaki farklar nelerdir?

Bir el bir masanın üzerinde pembe altın bir Apple Watch’u tutuyor.  Saat yüzü, parola giriş ekranını gösterir.

Bir Apple Watch almakla ilgileniyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda model olduğunu göreceksiniz. Apple, Apple Watch Series 1, 2, 4 ve 5’i durdurduğu için bu modeller arasında yalnızca birkaçı yeni satın alınabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
iPhone Hacklenebilir mi? iPhone Güvenli mi?

Bu, eski Apple Watch Series 3’ü Apple Watch SE ile birlikte daha yeni Series 6 ile bırakır. Bu Series 3 ve Series 6 Apple Watch modellerini birbirinden ayıran nedir? Tam olarak ne olduğunu biliyoruz ve farklılıklarını aşağıda ayrıntılı olarak özetledik. Konuyu okumaya devam ederek, bilgi edinebilirsiniz.

Kontrast Gövdeler

Apple Watch Series 6’nın kasası, Apple Watch Series 3’ün kasasına çok benziyor, ancak aralarında bazı farklılıklar var.

İlk olarak, her ekranın (ve dolayısıyla her saatin) boyutu farklıdır. Seri 3, 38 mm ve 42 mm boyutlarında mevcuttur ve yaklaşık 11.4 mm kalınlığındadır. Seri 6, 40 mm veya 44 mm olabilir ve 10.7 mm kalınlığında biraz daha incedir.

Böylece Series 6 Apple Watch, Series 3’ten daha büyük bir ekrana sahip olabilir. Ancak daha ince olmasına rağmen Series 6 biraz daha ağır olabilir.

Bunun çoğu, kasanın Series 3 Apple Watch’lardan 2-4 mm daha büyük olabilmesidir. Ancak ağırlık farkının bir kısmı da kasaların malzemesine bağlıdır.

Hem Apple Watch Series 6 hem de Apple Watch Series 3, alüminyum veya paslanmaz çelik kasalarla satın alınabilir. Seri 3 beyaz seramik, Seri 6 titanyum olarak da gelebilir.

Seri 6’daki titanyum kasalar, Seri 3’teki beyaz seramik kasalardan daha hafiftir, 40 mm veya 44 mm Seri 6 modelleri için 34,6 g veya 41,3 g, 38 mm veya 42 mm Seri 3 modelleri için 40.1 g veya 46,4 g olarak sunulur.

Bu arada, Apple Watch için alabileceğiniz en küçük kasa olan 38mm Series 3 kasada alüminyum ve paslanmaz çelik kasalar en hafiftir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Apple CarPlay Nedir?

Saatin arka kısmı, aldığınız Apple Watch modeline bağlı olarak farklı malzemelerden yapılmıştır. Series 6 her zaman seramik ve safir kristal bir sırttır. Hücresel seçeneklere sahip Seri 3, seramik ve safir kristal arkaya sahipken, yalnızca GPS özellikli Seri 3, plastikten yapılmış bir kompozit arka kısma sahiptir.

Muhfazalarla ilgili son büyük fark, Seri 6’nın çeşitli renklerde tamamlanabilmesi, Seri 3’ün ise yalnızca gümüş veya uzay grisi olarak sunulmasıdır.

Bu renkler Seri 3’teki her durumda mevcuttur. Seri 6’nın renkleri malzemeye bağlıdır, ancak altın, uzay siyahı, mavi, grafit, doğal titanyum ve gümüşün üstünde kırmızı ve uzay grisi içerir.

Farkları Nelerdir?

Yumruğa oturan bir elin bileğinde tüm uygulamaları görünür durumda olan bir Apple Watch vardır.

Apple Watch Series 3 ve Series 6’nın farklı ekran boyutlarıyla geldiğini zaten söylemiştik. Bu, Series 6’nın, Series 3’ün kare ve orta ekranına kıyasla Apple Watch’ın kenarlarına kadar ulaşan bir ekrana sahip olmasının sonucudur. Ancak ekran çözünürlüğünde de farklılıklar vardır.

38 mm Series 3 Apple Watch, 272×340 piksel ekrana sahip. 42 mm Series 3 Apple Watch, 312×390 pikseldir. Series 6 40mm Apple Watch’un ekranı 324×394 piksel, 44mm ise 368×448 pikseldir.

Böylece Series 6, hangi boyutta olursanız olun daha yüksek çözünürlüklü bir ekrana sahip olur.

Series 6’da ayrıca Always-On ekranı ve altimetre bulunur. Bu, Series 3’te olduğu gibi bir süre sonra Apple Watch ekranınızın kapanması yerine, ekranın etkin olmadığında karardığı, ancak hiçbir zaman tam olarak kapanmadığı anlamına gelir.

Bu, Seri 3’te olduğu gibi, bileğinizi hareket ettirmeden veya önce açmak için ekrana dokunmadan Apple Watch ekranınızda saati ve hava durumunu kontrol edebileceğiniz anlamına gelir.

Apple Watch Series 6’da pil ömründen tasarruf etmek için Always-On ekranı kapatmanızı öneririz. Ancak, kullansanız da kullanmasanız da bu, Series 3’te değil, Series 6’da bir özelliktir.

İşlem Gücü Özellikleri

Manyetik bir şarj cihazının üzerinde mavi bir bant bulunan bir Apple Watch’un yakından görünümü.  saat görünür

Series 6 ve Series 3 Apple Saatlerinin içindeki çipler ve işlemcilerin hepsi harika, ancak cihazlar arasında daha fazla fark yaratıyorlar.

Series 6, 64-bit çift çekirdekli işlemcili S5 SiP ve W3 Apple kablosuz çip ile birlikte gelir. Bu, onu S3 SiP çift çekirdekli işlemci ve W2 Apple kablosuz çip ile birlikte gelen Series 3’ten daha güçlü bir saat yapar.

thumbnail
Önerilen Yazı
Apple Arcade Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu, Series 6’ya daha yeni nesil bir yonga ve işlemci sağlar, böylece daha hızlı çalışır ve daha güçlü işlemeyi gerçekleştirebilir. Sonuç olarak, eğer ilginizi çekiyorsa, bazı ayrıntılı Apple Watch komplikasyonlarına sahip olabilirsiniz.

Seri 3 oldukça güçlüdür (ve birçok komplikasyonla da başa çıkabilir), ancak Seri 6’nın bazı kullanıcılar için daha çekici hale getirebilecek bir miktar ekstra gücü vardır.

Her Seride ayrıca farklı depolama seçenekleri mevcuttur. Seri 3, yalnızca GPS modelini mi yoksa hücresel bağlantılı modeli mi aldığınıza bağlı olarak 8 GB veya 16 GB depolama ile gelebilir. Seri 6, temel Seri 3’ten önemli ölçüde daha fazla olan 32 GB depolama alanıyla birlikte gelir.

Sensör Ayırma

Apple Watch Series 3 ve Series 6’nın her ikisinin de sırtlarında optik kalp atış hızı sensörü bulunur. Bu, egzersizler ve düzenli aktivite sırasında kalp atış hızınızı takip etmelerini sağlar.

Series 6, içlerinde bu sensörlerin üçüncü nesline sahiptir. Seri 3 hala harika çalışan ancak mevcut olanlardan biraz daha az gelişmiş olan ilk nesli kullanıyor.

Üçüncü nesil kalp atış hızı sensörleri, Blood Oxygen uygulamasını yüklediğiniz ve Apple Watch’unuzu bileğinize çevirdiğiniz sürece kandaki oksijen ölçümlerini alabilir. Seri 3 sensör ne yazık ki aynısını yapamaz.

Buna ek olarak, Series 6 ek bir sensörle donatıldı. Digital Crown’da Series 6, Apple Watch’ınızda EKG çekmek için kullanabileceğiniz elektrikli bir kalp atış hızı sensörüne sahiptir .

Series 6 saatlerinde ayrıca Series 3 Apple Watch’larda olmayan dahili bir pusula bulunur. Böylece Series 6’nızı yürüyüşe çıkarken pusula olarak kullanabilirsiniz, ancak Series 3 (veya Series 5’ten önceki herhangi bir Apple Watch) ile bunun için iPhone’unuza güvenmeniz gerekir.

Fiyat Polariteleri

Apple Watch Series 3 ve Apple Watch Series 6 arasındaki son fark fiyattır.

Yukarıdaki bölümleri okurken muhtemelen Apple Watch Series 6’nın Series 3’ten birkaç özelliği daha olduğunu fark etmişsinizdir. Bunun Series 6’yı biraz daha pahalı hale getireceğini düşünüyorsanız kesinlikle haklısınız.

Yazma sırasında, Apple Watch Series 6, yalnızca GPS modeli için 399 dolardan ve GPS ve Hücresel model için 499 dolardan başlıyor. Yalnızca GPS özellikli Series 3 Apple Watch (Apple web sitesinde bulunan tek türdür) 199 dolardan başlar.

Bu fiyatlar elbette siparişinize ekleyeceğiniz özelliklere ve kayış çeşitlerine göre artıyor. Ancak başlangıçta, Seri 3, Seri 6’nın fiyatının yaklaşık yarısı kadardır ve bu oldukça önemli bir farktır.

Peki ya Apple Watch SE?

Bir Apple Watch satın almaya karar verirseniz, Series 3 ve Series 6 Apple Saatleri arasındaki farkları bilmek yardımcı olur. Peki ya Apple Watch SE?

Apple Watch SE’yi Seri 3 ve Seri 6 arasında sağlam bir şekilde sınıflandırırdık. Çipleri, işlem gücünde Seri 3 ve Seri 6 arasında çalışır ve fiyatı da ortada bulunur. Yalnızca GPS modeli 279 dolardan, GPS ve hücresel model ise 329 dolardan başlıyor.

SE, Seri 6’da yeni elektrikli kalp atış hızı sensörüne sahip değildir, ancak ikinci nesil optik kalp atış hızı sensörüne sahiptir. Ayrıca bir pusula ve Her Zaman Açık ekrana sahiptir ve 32 GB depolama alanına sahip Series 6 ile aynı boyutlarda gelir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Apple Hangi Verilerimize Erişim Sağlıyor?

SE, renk seçeneklerinde Seri 3 ile eşleşmeye yaklaşıyor (ancak altın rengi de olabilir) ve yalnızca alüminyum bir kasada geliyor.

SE, bazı yönlerden Seri 3’ten bir adım öndedir, ancak aynı zamanda Seri 6’nın birçok seçeneği ve özelliğinden bir adım aşağıdadır. Yani sağlam bir orta seçenek, ancak belki birinin ucuzluğu ve gücünden yoksundur. diğer.

Farklılıklardan Daha Fazla Apple Watch Benzerliği Var

Apple Watch Series 3 ve Series 6’ya gerçekten yan yana bakarsanız, farklılıklardan çok benzerlikler görürsünüz.

Umarım yukarıdaki farklılıklardan bazılarını listelemek, aralarında seçim yapıyorsanız, modeller arasında karar vermenize yardımcı olur. Ancak hangi Apple Watch’u alırsanız alın, çok uzun süre seveceğiniz bir cihaz alacağınızdan eminiz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir