Apple Music’te Kayıpsız Ses Ne Anlama Gelmektedir?

Apple Music’te Kayıpsız Ses Ne Anlama Gelmektedir?

Apple Music’te bazı şarkıların kayıpsız ses olarak işaretlenmiş olduğunu fark etmiş olabilirsiniz.

Apple Music’teki kayıpsız simgesi, dinlediğiniz ses dosyalarının kayıplı sıkıştırma yerine kayıpsız sıkıştırma kullanılarak işlendiği anlamına gelir. Kayıpsız formatın Apple Music kataloğuna daha iyi ses kalitesi getirmesi bekleniyor, ancak farkı duymak için özel gereksinimler gerekiyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
iOS 14.7 ve iPadOS 14.7 Yayınlandı! İşte Yeni Özellikler

Apple Music’te kayıpsız ses ve farkı nasıl duyabileceğiniz hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu konumuzda bulabilirsiniz.

Apple Music’te Kayıpsız Ses Nedir?

Kayıpsız ses, orijinal kaydın kalitesini koruyan sıkıştırma ve açma sırasında uygulanan bir yöntemdir. Ses dosyası küçültülmüş olsa da, hala sanatçının kaydettiği zamanki gibi ses çıkarıyor.

Apple, genel dinleme deneyiminizi geliştirmek için kayıpsız kullanmak istiyor ve tüm kataloğunun uyumluluğunu değiştirdi. Kayıpsız ses, normal ses dosyalarından bile daha küçük olan sıkıştırılmış dosyalara sahiptir.

Normalde, dosyalar sıkıştırıldığında kalitenin bir parçasını kaybederler. Bu sorunu çözmek için Apple, özellikle kayıpsız ses için oluşturulmuş tescilli bir teknoloji olan Apple Lossless Audio Codec’i oluşturdu.

Yüksek Çözünürlüklü Kayıpsız Ses Nedir?

Apple, tüm müzik kataloğuna kayıpsız ses getirdi, ancak aynı zamanda yüksek çözünürlüklü kayıpsız ses adı verilen yükseltilmiş bir sürümü de tanıttı.

Normal kayıpsız ses, 44,1 kHz’de 16 bit olan CD kalitesinde çalışır. Bu kalite çoğu sıradan dinleyici için yeterli olacaktır, ancak gerçek müzik tutkunları yüksek çözünürlüklü versiyonu beğenecektir. Yüksek çözünürlüklü, 24 bit ve 192 kHz’ye kadar çıkarak onu sektördeki en iyi ses deneyimlerinden biri yapar.

Apple Music’te Kayıpsız Sesi Duymak İçin Neye İhtiyacınız Var?

Kayıpsız dosyalar, akış sırasında normal ses dosyalarından daha fazla veri kullanır. En sevdiğiniz müziği kayıpsız ses kullanarak yayınlamayı planlıyorsanız, yeterli bir veri planına ihtiyacınız vardır.

Aynı şey bilgisayarınız için de söylenebilir. Kayıpsız dosyalar için MP3 dosyalarını indirirken olduğundan daha fazla depolama alanına ihtiyacınız var.

Bunun nedeni, daha yüksek çözünürlüklü dosyaların, aynı kalite düzeyini içermeyen sıkıştırılmamış veya daha düşük çözünürlüklü dosyalardan her zaman daha fazla yer kaplamasıdır.

Bir iPhone, iPad, Mac veya Apple TV kullandığınız sürece kayıpsız ses dinleyebileceksiniz. AirPods, AirPods Pro, AirPods Max, HomePod ve HomePod Mini kullanıyorsanız kayıpsız ses duyamazsınız. AirPods ve HomePod’da kullanılan donanımlar kayıpsız ile uyumlu değil.

Kayıpsız Ses İle Bir Fark Görebiliyor Musunuz?

Apple, kayıpsız ses formatını pazarlamak için büyük bir çaba sarf etmesine rağmen, pek çok insan farkı anlayamaz.

Sorunun bir kısmı, kayıpsız ses dinlemek için kullandığınız ekipmandır. Uygun hoparlörlere sahip yüksek kaliteli bir cihazınız yoksa, muhtemelen farkı anlayamazsınız. Kayıpsız sesi dinlemek için bir Bluetooth bağlantısı kullanmaya çalışıyorsanız, kayıpsız deneyimin keyfini asla çıkaramazsınız. Bluetooth kayıpsız ses biçimlerini desteklemez, bu nedenle müziği cihazınızın hoparlörlerinden çalmanız daha iyi olur.

thumbnail
Önerilen Yazı
iOS 15 ve iPadOS 15 Güncellemesi Alacak iPhone ve iPad Modelleri

Desteklenen ekipmanla sürekli olarak Apple Music dinleyen kişiler, kayıpsız sesteki farkı duyma olasılığı daha yüksek olacaktır. Seslere çok fazla maruz kalmayan sıradan müzik dinleyicileri, kayıpsız ve kayıplı sesi ayırt edemezler.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir