Apple, Google, Microsoft ve Mozilla, Tarayıcı Uzantıları Geliştirmek İçin Bir Araya Geliyor

Apple, Google, Microsoft ve Mozilla, Tarayıcı Uzantıları Geliştirmek İçin Bir Araya Geliyor

Tarayıcı uzantıları, tüm web’de gezinme deneyimlerimizi çok daha kolaylaştırır, ancak çoğu zaman tüm tarayıcılarda iyi olmayabilirler. Neyse ki Apple, Google, Microsoft ve Mozilla bunu değiştirmek için bir araya geliyor.

Tarayıcı Devleri Güçlerini Birleştiriyor

Dört tarayıcı devi, web tarayıcılarının uzantıları nasıl ele alması gerektiği konusunda anlaşmak için bir araya geliyor. Tartışma masasına oturan dört şirketin tümü, pazar payı açısından ilk dört tarayıcıda yer alan bir tarayıcıya sahiptir; Google’ın Chrome’u, Apple’ın Safari’si, Microsoft’un Edge’i ve Mozilla’nın Firefox’u tarayıcı sıralamasındadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Chrome 91, Android İçin Çok Sayıda Yeni Özellikle Yayınlandı

Tarayıcıları taşımayı denediyseniz, yeni tarayıcınızın eski tarayıcınızda beğendiğiniz tüm uzantıları desteklemediğini fark ettiğinizde büyük olasılıkla hayal kırıklığına uğramışsınızdır. Veya uzantı geliştiricisinin yeni tarayıcınız için bir sürüm oluşturduğunu ancak eskisinde olduğu kadar iyi çalışmadığını görebilirsiniz.

Bu devlerin bir araya gelmesi, muhtemelen bu sorunların geçmişte kalmasına yardımcı olacak bir harekettir. W3 durumu bu şekilde açıklıyor:

Çalışmamız, ortak bir HTML ve W3C TAG tasarım ilkeleri dizisi tarafından yönlendirilecektir: kullanıcı merkezli, uyumluluk, performans, güvenlik, gizlilik, taşınabilirlik, sürdürülebilirlik ve iyi tanımlanmış davranış.

Tarayıcı devlerinin bu görüşmeleri iyi giderse, uzantı geliştiricilerinin ürünlerini diğer tarayıcılara taşıması çok daha kolay olacaktır. Ek olarak, W3, uzantı geliştiricilerinin, ürünlerini her seferinde yeniden yazmak zorunda kalmadan uzantılarını yayabilmeleri gerektiğini ve bunun da geliştirme süresini önemli ölçüde azaltması gerektiğini belirdi.

Ancak, şu anda çok erken ve henüz hiçbir şey kesinleşmedi. İleride ne olacağını beklemememiz ve ne olacağını görmemiz gerekecek.

Tarayıcı Uzantı Sorunlarının Geçmişte Kalması Bekleniyor

Yeni tarayıcınızın bildiğiniz ve sevdiğiniz tüm uzantılarla birlikte gelmediğini görmek hoş olmayabilir. Neyse ki, internetteki en iyi tarayıcı geliştiricileri arasındaki yeni bir ortaklık, her tarayıcıya bir uzantı getirmeyi çok daha kolay hale getirebilir.

Bu dört tarayıcı devi, uzantıları insanların kullanması için çok daha güvenli hale getirmeye yardımcı olacaktır. Geçmişte hileli uzantılar çokça kullanıcı verilerini çalarken yakalandı, bu nedenle umarız ki bazı standartlar açıkları gidermeye ve kullanıcıları güvende tutmaya yardımcı olur.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir