Apple Dynamic Island Nedir? Dynamic Island Ne İşe Yarar?

Apple Dynamic Island Nedir? Dynamic Island Ne İşe Yarar?

Beş yıllık bir çentikten sonra, Apple’ın en yeni iPhone 14 Pro serisi nihayet çok beklenen bir tasarım yenilemesini getirdi. Bu tasarım değişikliği ile birlikte ekranın üst kısmında, resmi olarak Dynamic Island (Dinamik Ada) olarak adlandırılan yeni bir alan yer alıyor.

Peki Apple’ın yeni özelliği Dynamic Island aslında ne yapıyor? iPhone 13 Pro’daki çentikten farkı nedir? Ve en önemlisi, iPhone 14 Pro’yu almaya değer mi? Hadi detaylara bakalım.

Apple Dynamic Island Nedir?

Dynamic Island, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max‘te ekranın orta üst kısmında bulunan siyah hap şekline benzeyen etkileşim ve bilgilendirme ekranıdır. Bu alan sadece estetik olarak tasarlanmamıştır, belli başlı özellikleri bulunur. Dynamic Island sadece Pro ve Pro Max özelliğinde bulunmaktadır. iPhone 14 ve 14 Plus’ta mevcut değildir.

Dynamic Island Nasıl Çalışır?

Dynamic Island sizin cihazınız ile ilgili yaptığınız belli başlı etkileşimlerde size bilgi vermek amaçıyla kullanılır. Örneğin telefonu sessize aldığınızda veya AirPods cihazınıza bağlandığınızda, Face ID ile ekranı açtığınızda bu ekran size bilgi amacıyla büyüyecek ve bilgi verip tekrar normal hale geri dönecektir.

Bunu görsel olarak örneklemek gerekirse Dynamic Island normal şekilde böyle gözükür;

Ancak bir ama geldiğinde Dynamic Island büyür ve size ekranın ortasında bir bildiri gelir.

Arama geldiğinde ekran bu şekilde gözükecektir.

AirPods cihazınıza bağlandığınızda ise böyle gözükecektir.

Yukarıdaki örnekler dışında çalma listesi, popcast yayın dinleme süreleri, alarm, face ıd giriş onayı, navigasyon gibi bir çok bilgilendirici özelliği bu alandan takip edebilirsiniz. Bu özellik şuan için ilk tanıtım ile bize anlatılan özelliklerdi. Bu alana ilerleyen süreçte gelecek yeni güncellemeler ile daha fazla özellik eklenecek ve daha aktif kullanılacak gibi duruyor.

Örneğin; İnstagram‘da gezerken bir telefon araması geldiğinde Dynamic Island alanı biraz büyüyerek gelen aramanın kim tarafından olduğunu ve kabul edip, reddetmeniz için size bir buton sunacaktır. Aramayı kabul ettiğinizde bu alan konuşma süresini gösterir şekilde küçülecektir ve siz arka planda instagram üzerinde tekrar gezinmeye devam edebilirsiniz.

Benzer şekilde, bir e-kitap okurken müzik dinliyorsanız, şarkıyı duraklatma, ileri veya geri atlama veya şarkının belirli bir bölümüne atlama seçeneklerini görmek için kesmeye uzun basabilirsiniz. Ve devam eden birden fazla arka plan etkinliği varsa, iPhone 14 Pro’nun Dinamik Adası hap şeklindeki oyuğun yanında yeni bir dairesel balon oluşturacaktır.

Tüm bu özellikleri görsel olarak görmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Dynamic Island ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Dynamic Island özelliği için sık sorulan soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Dynamic Island sadece iPhone 14’de mi var?

Dynamic Island, iPhone 14 Serisinin Pro modellerine özeldir. Bu özellik şuan için sadece iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modellerinde vardır.

Dynamic Island, çeltikten daha mı iyi?

Bu tartışmalı ve biraz da kişisel zevk meselesi olsa da, Dynamic Island özelliği ve Apple‘ın yeni hap şeklindeki çentiği günün sonunda, hala bir çentik. Bu, hala ekranınızın bir bölümünü kaplayacağı ve filmler ve oyunlar sırasında daha büyük bir dikkat dağıtıcı olacağı anlamına gelir.

Dynamic Island nasıl kullanılır?

Dynamic Island siz telefonu kullanmaya başladığınızda otomatik olarak senkronize şekilde çalışır. Yukarıda bahsettiğimiz görsellerdeki gibi bildirim ve iletim amacıyla kullanılır.

Dynamic Island bozulur mu?

Cihazın tanıtımı daha yeni yapıldığı için yeni kullanım süreleri ve yıpranma oranı daha henüz belli değildir. Ancak tüm elektronik cihazların belli özellikleri arıza gördüğü gibi Dynamic Island’da elbet arızalanacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir