Apple Cihazlarda Telefon Numarası Nasıl Gizlenir?

Apple Cihazlarda Telefon Numarası Nasıl Gizlenir?

Bir arama yaparken telefon numaranızı gizlemek istemenizin birçok nedeni olabilir. Arkadaşlarınıza şaka yapıyor, bir süredir konuşmadığınız birine sürpriz bir arama yapıyor veya aradığınız kişinin numaranızı bilmesini istemiyor olabilirsiniz.

Telefon Numaranızı Nasıl Gizli Yapabilirsiniz?

Henüz bilmiyorsanız, telefon numaranızı Apple cihazlarda kolayca gizli yapabilirsiniz. Bu makale, ayrıntılı adımlarla nasıl yapılacağı konusunda size birçok yol gösterecektir.

Seçenek 1: Telefon Numaranızı Herhangi Bir Telefonda Gizli Yapın

Numaranızı gizleyebileceğiniz ilk yöntem, Android, iOS/iPhone ve hatta Türkiye’deki sabit hatlar dahil olmak üzere her tür telefonda çalışır. Telefon numaranızı alıcının ekranında gizli ve görünmez yapmak için bir kod kullanmanız gerekir.

Bir kod kullanarak numaranızı gizli hale getirmek için ihtiyacınız olan adımlar şunlardır:

#31# ve ardından hedef telefon numarasını çevirin. Örneğin aramak istediğiniz numara 5450000000 ise, #31#5450000000 olarak arama yapmanız gerekiyor. İlk defa yapıcaksanız bir arkadaşınızda test ettikten sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Apple Hangi Verilerimize Erişim Sağlıyor?

Bu kod ile arama yaptığınızda karşı tarafın telefon ekranında arayan kimliği gözükmez. Karşı tarafın ekranında gelen olarak “Bilinmeyen“, “Arayan Numara Gizli” veya “Özel Numara” olarak görüntülenmektedir.

Seçenek 2: Cep Telefonu Operatörünüzden Numaranızı Özelleştirmesini İsteyin

Telefon servis sağlayıcınızdan numaranızı özel hale getirmesini isteyebilirsiniz. Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom dahil olmak üzere tüm büyük hizmet sağlayıcılar bu seçeneği sunar. Onları arayabilir ve size yardım etmelerini isteyebilir veya bilgi için resmi web sitelerini kontrol edebilirsiniz.

Genellikle servis sağlayıcılar, numaranızı gizli yaptığınız için sizden ücret almaz. Hatta bu özelliği kalıcı olarak etkinleştirebilirsiniz.

Vodafone Çağrı Merkezine Vodafone Hatlarınızdan 542‘yi; diğer operatörlerden ve Sabit hatlardan 0 (542) 542 00 00‘ı arayarak ulaşabilirsiniz.

Turkcell Çağrı Merkezine Turkcell Hatlarınızdan 532‘yi; diğer operatörlerden ve Sabit hatlardan 0 (532) 532 00 00‘ı arayarak ulaşabilirsiniz.

Turk Telekom Çağrı Merkezine tüm operatörlerden ve Sabit hatlardan 444 1 444‘ü arayarak ulaşabilirsiniz.

Seçenek 3: Telefonunuzu Kullanarak Telefon Numaranızı Özel Yapın

Her akıllı telefonun, modele veya işletim sistemi sürümüne göre değişen, telefon numaranızı özel hale getirme süreci vardır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bitmiş iPhone Bataryası Nasıl Değiştirilir?

iPhone, telefon numaranızı gizlemek için yerleşik bir seçeneğe sahiptir. Her seferinde bir kod girmek can sıkıcı olabilir. Her seferinde kod girmemek için aşağıdaki adımları yapabilirsiniz:

  • 1.Adım: iPhone’unuzda “Ayarlar”a gidin.
  • 2.Adım: Aşağı kaydırın ve “Telefon”u seçin.
  • 3.Adım: Numaramı göster’e tıklayın.
  • 4.Adım: Arama Kimliğinizi gizlemek için kaydırıcıyı sola hareket ettirin.

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra, telefon numaranız varsayılan olarak gizli olacaktır. Diğer kullanıcılara numaranızın tekrar gözükmesini istiyorsanız özelliğini yeniden etkinleştirmek ve numaranızı göstermek için aynı adımları uygulayabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir