APK Nedir? APK Ne İşe Yarar?

APK Nedir? APK Ne İşe Yarar?

Android Paket Kiti (APK) veya basitçe Android Paketi, Android işletim sistemindeki uygulamalar için bir dosya biçimidir. Bir APK dosyası uygulamanın gerektirdiği tüm programlama kodunu ve diğer varlıkları içerir. Bazı durumlarda buna Android Uygulama Paketi de denir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Android Telefon Nedir?

Uygulama geliştiricileri, bu APK dosyalarını Android Studio’da Java veya Kotlin programlama dilini kullanarak oluşturur. Bir takvim uygulamasından oyuna kadar her Android uygulaması, bir Android Paketi biçiminde gelir.

APK dosyaları, ZIP ve RAR dosyalarına biraz benzeyen bir arşiv dosyası formatıdır. Bu nedenle içeriğine 7zip gibi dosya arşivleyici yazılım programları ile ulaşabilirsiniz.

APK dosyalarını üçüncü taraf web sitelerinden indirebilir veya bir bilgisayardan kopyalayabilirsiniz. Bazen  APK dosyaları kötü amaçlı yazılım veya casus yazılım içerebilir. Bu nedenle dosyayı indirdiğiniz kaynağa güvenmeniz önemlidir. Ayrıca, üçüncü taraf kaynaklardan alınan dosyaları çalıştırmadan önce Android telefonunuz, bu eylemi gerçekleştirmek için ayarları etkinleştirmenizi ister.

APK Ne İşe Yarar?

Play Store dışında herhangi bir yerden indirilen APK’ları kullanarak uygulamaları manuel olarak yükleme eylemi, apk yükleme olarak bilinir. Android kullanıcılarının keyif aldığı benzersiz bir özelliktir.

Bazı yayıncılar, uygulamalarının en son sürümlerini resmi olarak mağazada kullanıma sunulmadan önce web sitelerinde yayınlar. APK dosyaları bu en yeni uygulamalara beklemeden erişmenize yardımcı olur.

Ayrıca bir oyunun google play üzerinde ücretli olan bir oyunu kopyalanmış bir apk dosyasını indirerek ücretsiz oynayabilirsiniz. Bu yasal olmamasına rağmen pek çok kullanıcı tarafında yapılmaktadır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir