API Nedir? API Kısaltması Ne Anlama Gelmektedir?

API Nedir? API Kısaltması Ne Anlama Gelmektedir?

API’ler web uygulamalarında, finans kurumlarında ve video oyunlarında sadece birkaç isim için kullanılır. Bir API’nin ne olduğunu ve nasıl kullanılabileceğini inceleyelim.

API Ne Anlama Geliyor?

API, “Application Programming Interface” ‘in kısaltmasıdır. Türkçe olarak ise “Uygulama Programlama Arayüzü” anlamına gelmektedir.

API Nedir?

API’ler, ayrı programların birbirleriyle etkileşim kurması için bir yol sağlar. API’ler yapılabilecek talepleri, nasıl talep yapılacağını tanımlar ve farklı yazılım uygulamaları arasında veri alışverişini sağlar.

API Çeşitleri

API’lerin üç çeşidi vardır; Genel API, Özel API ve Ortak API.

Genel API’ler ya da diğer bir söylemle Açık API’ler herhangi bir geliştirici tarafından herkese açık olarak erişilebilirdir. Genel API’leri kullanmak birkaç kısıtlama ile gelir ve ücretsiz veya ticari olabilirler.

Özel API’ler yalnızca bir şirket veya kuruluş içinde kullanılır.

İş Ortağı API’leri yalnızca belirli muhataplar tarafından kullanılabilir ve çoğunlukla iki farklı işletme arasındaki yazılım entegrasyonunu kolaylaştırmak için kullanılır.

API’ler Nasıl Kullanılır?

API’ler, veritabanı API’leri, uzak API’ler ve web API’leri gibi kategorileri içeren çok çeşitli durumlarda kullanılır. Muhtemelen akıllı telefonunuzda veya bilgisayarınızda gezinirken web API’leriyle günde birkaç kez etkileşimde bulunuyorsunuz. Web API’leri, HTTP protokolünü kullanarak istek ve veri alışverişi yapar.

Bazı seyahat rezervasyonu web siteleri, müşterileri için uçuş ve varış noktası verilerini toplamak için web API’lerini kullanır. Web API’lerinin kullanım kolaylığı, bir otel odasının müsaitliğini ve kalış sürenizi gerçek zamanlı olarak, isteklerinizi ve otelden gelen verilerinizi anında paylaşarak teyit edebilmenizi sağlar.

API’lerle İşlerinizi Basitleştirin

API’ler güçlüdür çünkü verilere ve harici işlevselliğe güvenli bir şekilde erişmenize izin verir. Mevcut 24.000’den fazla API ile, kendiniz tek bir kod satırı yazmadan Google Translate gibi bir uygulamanın işlevselliğinden yararlanabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir