Android’de Mavi Işık Filtresi Nasıl Planlanır?

Android’de Mavi Işık Filtresi Nasıl Planlanır?

Android’in mavi ışık filtresi, geceleri gözlerinizi korumanıza yardımcı olabilir. Eğer isterseniz otomatik olarak açılmasını sağlayabilirsiniz.

Işık, hormonların düzenlenmesinde ve insan vücudunun saatinde çok önemli bir rol oynar. Geceleri ışık seviyeleri azaldıkça vücudumuz gecenin düştüğünü ve uyku vaktinin geldiğini anlar. Işık seviyeleri arttıkça uyanır ve enerjik hale geliriz, günü almaya hazır oluruz.

Ne yazık ki, artık etrafımız ışık yayan cihazlarla çevrili ve bu da vücudumuzun ne zaman uyumamız ve ne zaman uyanık olmamız gerektiğini algılamasını zorlaştırıyor.

Yatmadan önce akıllı telefonlarımızdan, dizüstü bilgisayarlarımızdan veya TV’mizden vazgeçmeye hazır olmasak da yapabileceğimiz şey, aldığımız mavi ışık miktarını azaltmaktır.

Android Telefonlarda Mavi Işık Filtresi Nasıl Planlanır?

Yatmadan önce mavi ışığa maruz kalmanızı azaltmanın en kolay yollarından biri akıllı telefonunuzda mavi ışık filtresi kullanmaktır. Günümüzde çoğu telefon, işletim sistemlerinde yerleşik bir mavi ışık filtresiyle birlikte gelmektedir.

Android telefonunuzda mavi ışık programını aşağıdaki adımları takip ederek ayarlayabilirsiniz:

  • Telefon ayarlarınıza gidin. Ekran ayarları bölümünü açın.
  • Buradan, Mavi ışık filtresi bölümüne gidin. (İsim, sahip olduğunuz telefona bağlı olarak değişebilir.)
  • Burada ekranınızın renk sıcaklığını ayarlayabilir, mavi ışık filtresini kalıcı olarak açabilir veya bir program ayarlayabilirsiniz.
  • Bir mavi ışık programı ayarlarken, otomatik bir gün batımından gün doğumuna programı veya özel bir program arasında seçim yapabilirsiniz.
  • Gün batımından gün doğumuna programını kullanıyorsanız, telefonunuzun yerel bölgenizde güneşin ne zaman doğup battığını bilmesi için konum hizmetinizin açık olması gerekir.
  • Özel bir program ayarlıyorsanız, mavi ışık filtresinin her gün hangi saatte açılıp kapanmasını istediğinizi manuel olarak seçebilirsiniz
thumbnail
Önerilen Yazı
Android’de Karanlık Mod Nasıl Planlanır?

Mavi ışık filtresi kullanmak daha iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olabilir. Teknolojinin hayatımızda pek çok kullanımı olsa da, cihazlarınızı bir kenara koymayı ve vücudunuzun biraz dinlenmesine izin vermeyi unutmamak önemlidir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir