Android’de Karanlık Mod Nasıl Planlanır?

Android’de Karanlık Mod Nasıl Planlanır?

Karanlık mod, telefonunuzun ekranının yaydığı ışık miktarını azaltırken metinlerin iyi okunabilirliğini korumaya devam etmek için tasarlanmıştır. Telefonunuzun ekranını düşük ışık koşullarında daha rahat kullanmanızı sağlamanın yanı sıra, pil ömrünüzü korumanıza ve parlamayı azaltmanıza da yardımcı olabilir.

Android’de Karanlık Mod Nasıl Planlanır?

Karanlık mod başlangıçta gece ve düşük ışık koşullarında kullanılmak üzere tasarlanmış olsa da, onu her zaman kullanmayı seçen sadık bir hayran kitlesine sahiptir. Tercih ederseniz karanlık modu kalıcı olarak açmak kolaydır, ancak yalnızca belirli saatlerde açılmasını isterseniz telefonunuzda bir karanlık mod programı ayarlamak da mümkündür.

Telefonunuzda karanlık modu etkinleştirip özel bir programa ayarlayarak, telefonunuz seçtiğiniz saatlerde otomatik olarak karanlık moda geçer. Bu, özellikle gün batımından gün doğumuna kadar olan bir program ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa faydalı olabilir.

Android telefonunuzda özel bir karanlık modu programını aşağıdaki adımları takip ederek ayarlayabilirsiniz:

 • Telefonunuzun ayarlarına gidin ve Ekran bölümüne giriş yapın.
 • Karanlık modu veya Koyu mod öğesini seçin.
 • Buradan, karanlık modu kalıcı olarak açma veya bir karanlık mod programı ayarlama seçeneğine sahip olacaksınız.
 • Bir karanlık mod programı ayarlamak için, Programlandığı gibi aç öğesini seçin.
 • Burada, karanlık modu özel bir zamanda programlama seçeneği mevcuttur.
 • Özel bir zaman ayarlamak için, karanlık modun açılmasını ve kapanmasını istediğiniz zamanı girmeniz yeterlidir.

Karanlık Mod Gün Batımından Sonra Açılacak Şekilde Nasıl Ayarlanır?

Mevsimler değiştikçe, gece saatleri önemli ölçüde değişebilir. Karanlık modun gece saatlerinde her zaman etkinleştirildiğinden emin olmak için gün batımından gün doğumuna kadar karanlık mod programını kullanmak isteyebilirsiniz.

Gün batımından gün doğumuna kadar karanlık mod programını nasıl açacağınız aşağıda adımları takip ederek ayarlayabilirsiniz:

 • Konum hizmetinizin açık olduğundan emin olun.
 • Telefonunuzun ayarlarına gidin ve Ekran bölümüne giriş yapın.
 • Karanlık modu veya Koyu mod öğesini seçin.
 • Programlandığı gibi aç öğesini seçin.
 • Ardından Gün batımından gün doğumuna öğesini seçin.

Gün batımından gün doğumuna karanlık mod programı, gün batımı ve gün doğumu saatleri arasında otomatik olarak karanlık modu etkinleştirecek ve zamanlarını bulunduğunuz yere ve yılın zamanına göre buna göre ayarlayacaktır.

Gün batımından gün doğumuna kadar olan bir programın Android telefonunuzda çalışması için konumunuzun açık olması gerekir. Konumunuz, telefonunuzun yerel bölgenizdeki gün doğumu ve gün batımı saatlerini izlemesini sağlar ve karanlık mod programınızı buna göre ayarlamasına yardımcı olur.

Telefonunuzu Geceleri Yönetin

Telefonunuzda bir karanlık mod programı ayarlamak, gece veya düşük ışıklı koşullarda kullanılabilirliğini artırmanın yalnızca bir yoludur. Göz yorgunluğunu azaltmak ve telefonunuzun uykunuzu bölmesini önlemeye yardımcı olmak için mavi ışık filtresini de açmak isteyebilirsiniz. Karanlık modda olduğu gibi, telefonunuzdaki mavi ışık filtresini kalıcı olarak etkinleştirmek veya özel bir programa ayarlamak mümkündür.

Telefonunuzun uykunuzu rutin olarak böldüğünü fark ederseniz, sessize alın veya daha da iyisi, yatağa gittiğinizde telefonunuzu başka bir odaya koymayı deneyin. Geceleri yeterince uyumak hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınız için çok önemlidir ve göz ardı edilmemelidir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir