Android’de Karanlık Mod Nasıl Açılır?

Android’de Karanlık Mod Nasıl Açılır?

Koyu Mod ya da diğer adıyla Karanlık Mod, mobil cihaz ve masaüstü işletim sistemlerinde kullanıcı ara yüzünü koyu bir plana dönüştüren bir özelliktir. Çoğu kullanıcı özellikle geceleri gözleri yormadığı için Koyu Mod kullanmayı sever ve tercih eder. Android cihazlarda da Karanlık Mod bulunur. Bu konumuzda Android cihazınızda Karanlık Modu nasıl aktif edebileceğini göstereceğiz.

Android, Android 10 ile birlikte Karanlık Modu resmi olarak desteklemektedir. Sistem genelinde bazı uygulamalarda dahil olmak üzere sistemin bir çok bölümünü karanlık hale getirir. Karanlık Modu açmak kolaydır, hatta otomatik olarak geceleri etkinleştirilmesini isteyebilirsiniz.

İlk olarak telefonunuzun “Ayarlar” bölümü açın.

Ardından “Ekran” ayarlarına gidin.

Telefon veya Tabletinizin üreticisine bağlı olarak burası farklı gözükebilir. Bazı cihazlarda “Karanlık mod” bazı cihazlarda “Karanlık Tema” olarak gözükebilir. Bazı cihazlarda “Gece Modu” olarakta gözükebilir. Bu sayfada “Karanlık Mod” açmak için bir seçenek olmalıdır.

Bazı cihazlarda daha fazla seçenek için “Karanlık Mod” üzerinde tıklayabilirsiniz.

“Karanlık Mod” seçenekleri, aygıt üreticisine bağlı olarak farklı olacaktır. Birçok cihazda modun günbatımında otomatik olarak açılmasına ve gün doğumunda otomatik olarak kapanmasına olanak sağlar. Ayrıca kendinizde saat ayarı yaparak programınızı ayarlayabilirsiniz.

Burada da gördüğünüz gibi tercih ettiğiniz “Karanlık Mod” otomasyon programını seçebilirsiniz.

Tüm işlemler bu kadar, bu şekilde “Karanlık Mod” ayarlarını kontrol edebilirsiniz. Dilerseniz “Hızlı Ayarlar” bölümüne de “Karanlık Mod” seçeneğini ekleyerek kolay bir şekilde Karanlık Modu açıp kapatabilirsiniz.

Karanlık Mod, geceleri gözlerinizi yormamanız için mükemmel bir yoldur. Ayrıca az da olsa bu şekilde pil ömründen tasarruf sağlayabilirsiniz. Eğer özellik telefonunuzda mevcutsa bu özelliği kesinlikle denemelisiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir