Android Cihazlarda Pil Sağlığı Nasıl Kontrol Edilir?

Android Cihazlarda Pil Sağlığı Nasıl Kontrol Edilir?

Android cihazınızın pil sağlığını, özellikle eskidikçe takip etmek çok önemlidir. Sağlıklı bir pil olmadan, telefonunuz veya tabletiniz şarjlar arasında olması gerektiği kadar uzun süre dayanmaz. Ancak, bunu doğal olarak yapabilen iPhone’ların aksine, Android’de pil sağlığını kontrol etmek her zaman zor olmuştur.

Google Play Store’da bulunan bazı mükemmel uygulamaları kullanarak Android’de pil sağlığını kolaylıkla kontrol edebilirsiniz.

Peki ne bekliyoruz? Android’de pil sağlığını acısız bir şekilde nasıl kontrol edeceğimize ayrıntılı bir göz atalım.

Android’de Pil Sağlığı Nasıl Kontrol Edilir

Çoğu Android telefon, hangi uygulamaların en fazla pil gücünü kullandığını izleyen ve uyaran yerel bir pil analizörü ile donatılmıştır. Ancak bu, cihazınızın pilinin genel sağlığını analiz etmekle aynı şey değildir.

Android pil sağlığını analiz etmenin çeşitli yollarına bakalım.

1. AccuBattery Kullanarak Android’de Pil Sağlığını Kontrol Etme

AccuBattery, Google Play Store’daki en eski ve en güvenilir uygulamalardan biridir ve aynı zamanda Android pil sağlığını kontrol etmek için en iyi uygulamalardan biridir.

  1. AccuBattery’yi indirin ve pili cihazınıza göre kalibre etmesine izin verin.
  2. Şimdi Sağlık sekmesine gidin , ancak Android pil sağlığını göstermediğini fark edeceksiniz. Bunun nedeni, Accu Battery’nin pil geçmişinize erişememesidir.
  3. Endişelenmeyin, birkaç şarj ve deşarj döngüsünden sonra AccuBattery uygulamasında pil sağlığı görüntülenmeye başlayacaktır.

AccuBattery ayrıca size tahmini pil kapasitesini ve tasarım kapasitesini gösterir. Bununla, pilinizin zaman içinde ne kadar pil kapasitesi (mAh olarak) kaybettiğini görebilirsiniz.

Herhangi bir nedenle AccuBattery’nin çalışmasını sağlayamadığınızı varsayalım. Bu durumda, yalnızca pil sağlığını izlemekten fazlasını yapmayı vaat eden ancak Pil Sağlığı Raporu ile oldukça yardımcı olan dfindr pil uygulamasını kullanmayı da düşünebilirsiniz.

2. Bir Samsung Cihazında Pil Sağlığını Kontrol Etme

Bir Samsung kullanıcısıysanız, bir tedavi içindesiniz. Bu ne anlama geliyor? One UI zengin özelliklere sahip olduğundan, AccuBattery gibi üçüncü taraf bir uygulama yükleme zahmetine girmeden Samsung cihazlarındaki pil sağlığını yerel olarak kontrol edebilirsiniz. İşte Samsung pil sağlığı uygulamasına nasıl erişeceğiniz.

Samsung Cihazlarda Pil Sağlığı Nasıl Kontrol Edilir

  1. Bildirimler panelinden, Samsung cihazınızda Ayarlar menüsünü başlatın.
  2. Şimdi Pil ve cihaz bakımı bölümünü görene kadar aşağı kaydırın ve açın.
  3. Burada cihazınızı tarayacak ve pille ilgili herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol edecektir.
  4. Tamamlandığında , sağlığına bağlı olarak mevcut pil durumunuzu İyi/Kötü olarak gösterecektir. Pil durumunu kötü gösteriyorsa, pili değiştirmeniz gerekir.

3. Gizli Kodu Kullanarak Android’de Pil Sağlığını Kontrol Etme

Android’de pil sağlığını kontrol etmenin aşağıdaki yolu, gizli kodları kullanmaktır. Endişelenmeyin, bu kodları kullanmak Android cihazınıza zarar vermez, ancak bu yöntem için bir uyarı var. Sır, tüm Android cihazlarda çalışmaz, bu nedenle sizin için işe yaramazsa Accu Battery uygulamasını kullanmanız daha iyi olur.

  1. Android cihazınızda Telefon uygulamasını açın ve #*#4636#*#* tuşlayın
  2. Tamamlandığında, yeni bir test menüsü açılır ve burada pil bilgisi başlığına bakın. Ancak, pil bilgileri uygulamasını görmüyorsanız, ne yazık ki Android’de pil sağlığını gizli kodlar yöntemini kullanarak kontrol edemezsiniz.

Pil Sağlığını Kontrol Etme

Android’de pil sağlığını kontrol etmenin zor olduğunu söylediğimizi hatırlıyor musunuz? Artık değil. Yukarıda paylaştığımız yöntemleri kullanarak; Android cihazınızda pil sağlığını acısız bir şekilde hızlı bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Bu makaleyi yararlı bulduysanız ve Android’de telefon pil sağlığını kolaylıkla kontrol ettiyseniz, aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir