Android 13 Tanıtıldı: Bilmeniz Gereken Her Şey

Android 13 Tanıtıldı: Bilmeniz Gereken Her Şey

Android 13, Google’ın popüler işletim sisteminin en güncel sürümüdür. Yeni Material You tasarımını tanıtarak ortalığı karıştıran geçen yılki Android 12 sürümünden sonra, hepimiz Google’ın bu yeni görsel stili geliştirmeye devam etmesini, onu Android işletim sisteminde daha belirgin bir şekilde konumlandırmasını ve üçüncü taraf üreticileri de benimsemeye teşvik etmesini bekliyoruz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Android 13 Güncellemesini Alacak Telefonlar

Tarih bize bir şey öğrettiyse, o da büyük yazılım güncellemelerini genellikle işleri düzeltmeyi ve yeni sunulan formülü mükemmelleştirmeyi amaçlayan yaşam kalitesi güncellemelerinin takip etmesidir. Android 12 oldukça büyük bir yazılım güncellemesiydi ve birçok şeyi değiştirdi, bu nedenle Android 13’te kesinlikle böyle bir güncelleme olacak.

thumbnail
Önerilen Yazı
Android Telefon Nasıl Hızlandırılır? Android Telefon Hızlandırma Yöntemleri

Google I/O 2022’nin ardından, Android 13, uygun bir cihaza sahip herkesin dahil olabileceği ikinci bir genel beta olarak çıkış yaptı. Android 13’ün de Haziran 2022’ye kadar platform kararlılığına ulaşması bekleniyor. Pixel telefonlar için Android 13’ün beklenen resmi sürümünün Ağustos – Eylül 2022’de çıkması bekleniyor.

Android 13 Beta Önizlemesi

Android 13 Betayı şu an uygun olan tüm cihazlar deneyimleyebiliyor. Beta’ya dahil edilen özellikler çoğunlukla küçük yaşam kalitesi arttıran gizlilik geliştirmeleridir. Android 13 ile birlikte gelecek tüm özellikleri konumuzun devamında bulabilirsiniz.

Android 13 Çıkış Tarihi

Android 13, uygun Pixel cihazlarda Ağustos 2022’ye kadar piyasaya sürülecek.

Genel Önizleme zaten yayınlandı ve bunun yanı sıra Google, bir sonraki Android güncellemesi için işlerin nasıl sonuçlanacağına dair kaba bir zaman çizelgesi de paylaştı. Bu bilgilere dayanarak, Android 13’ün resmi olarak 2022 yılının Ağustos ayında veya Eylül ayının başlarında çıkacağını söyleyebiliriz. Yazılımın, beklenen Haziran beta güncellemesiyle platform kararlılığına ulaşması bekleniyor, yani geliştiricilere uygulamalarını güncellemeleri için yeşil ışık verilecek.

Hangi Telefonlar Android 13 Alacak?

Android 13, mevcut ve gelecek telefonların çoğunda mevcut olacak. Pixel 3 serisi ve daha yeni modelleri Android 13 destekleyecek.

Mevcut genel beta, Pixel telefonlar (Pixel 4 ve daha yenisi) ile OnePlus 10 Pro, Oppo Find X5 Pro ve Realme GT 2 Pro gibi Google dışı birkaç telefon için kullanılabilir.

Kesin olan bir şey var: İlk geliştirici derlemesi yalnızca Pixel telefonlarda kullanılabilir. Android 13’ün resmi duyurusunun ardından Google’ın desteği diğer telefon markalarına da genişletmesini bekliyoruz. Bununla birlikte, hangi üreticilerin katılacağına dair bir şey yok. Birçok telefon üreticisi birkaç yıl önce Android 10 beta sürümüne katılırken, liste Android 11 ve Android 12 ile giderek küçüldü.

İşte 2022’nin sonunda kesinlikle Android 13 alacak telefonlardan bazıları:

  • Google Pixel serisi (Pixel 6, Pixel 6 Pro , Pixel 6a , Pixel 5, Pixel 5a, Pixel 4, Pixel 4 XL, Pixel 4a, Pixel 4a 5G)
  • Samsung Galaxy S22 serisi (S22, S22 Plus, S22 Ultra)
  • Samsung Galaxy S21 serisi ( S21, S21 Plus, S21 Ultra , S21 FE)
  • Samsung Galaxy Z Fold serisi (Z Fold 4, Z Fold 3)
  • Samsung Galaxy Z Flip serisi (Z Flip 4, Z Flip 3)
  • OnePlus 10 Pro

Android 13’ün Yeni Özellikleri

Peki, Android 13 ile hangi yeni özellikler gelecek? Biraz erken olmasına rağmen, sağlıklı bir miktar söylenti ve sızıntılara göre bilinen her şeyi aşağıda bulabilirsiniz.

Görsel İyileştirmeler

Android 12, duvar kağıdınızın baskın renklerini çıkaran ve bunları arayüzünüzü boyamak için kullanan otomatik temayı tanıttı. Android 13 ile Google, önceden hazırlanmış dört renk teması sunarak işlevselliği genişletiyor.

Android 12 ile sunulan görsel yenilemeyi temel alan Android 13, arayüze bir dizi yaşam kalitesi iyileştirmesi ekliyor. Android’de artık, duvar kağıdınızdaki baskın rengi alan ve onu simgelerinize bir renk tonu olarak uygulayan ve sade bir monokrom görünüm sağlayan Temalı Simgeler mevcut olacak. Normalde ekranın alt kısmında bulunan Google Arama widget’ı da seçtiğiniz renklerle tema oluşturarak daha tutarlı bir görünüm sağlayacak.

Bu özellik yalnızca ana ekranda çalışmakta ve şu ana kadar yalnızca stok uygulamalarla çalışmaktadır. Temalı Simgeler ile ana ekran şu şekilde görünür:

Android 13 ayrıca, artık boş bir alana uzun süre basarak mevcut arka planları doğrudan ana ekrandan önizlemenize izin veren, yeniden tasarlanmış bir duvar kağıdı seçiciyle birlikte gelir. Normal duvar kağıdı menüsü kadar kullanışlı olmasa da, arka planınızı hızla değiştirmenize olanak tanıyacak.

Ayrıca, dinlediğiniz şarkının ilgili albüm resmini çok daha belirgin bir şekilde öne çıkaran iyileştirilmiş medya kontrolleri de olacak. İşte şu şekilde görünecek;

Çok Dilli Uygulamalar

Çok dil kullanan kullanıcılar, Android 13’ün artık ayrı uygulamaların cihazlarının ana dil ayarından farklı bir dile sahip olmasına izin veren alakalı API’lere sahip olduğunu bilmekten mutlu olacaklardır. Örneğin, Android cihaz Hintçe olarak ayarlanabilir, ancak ayrı uygulamalar İngilizce olarak ayarlanabilir. Bu özellik, Ayarlar > Sistem > Diller ve Giriş > Uygulama Dilleri menüsünde bulunur, ancak henüz beta sürümünde bulunmamaktadır.

Fotoğraf Seçici

Android 13 ayrıca, daha önemli yeni özelliklerden biri olan yeni bir fotoğraf seçiciyi de sunar. iOS’ta bulunana benzer şekilde, kullanıcıların belirli fotoğrafları bir uygulamayla paylaşmalarına olanak tanır, bu da büyük bir gizlilik geliştirmesidir. Bu, varsayılan olarak tüm fotoğraf kitaplığınızı okumak için izin isteyen Android’in fotoğraf seçicisinin normal davranışıyla büyük bir tezat oluşturuyor.

Etkinliği izlemek isterseniz aşağıda yer alan videoyu kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki özellikler gibi bir çok yeni özellik Android 13’te yer alacak. Gelişmeler devam ettikçe ve süreç yaklaştıkça tüm diğer gelen özellikler duyuruldukça size aktaracağız.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir