Android 12 İle İnstagram’dan Çekilen Fotoğrafların Kalitesi Artacak

Android 12 İle İnstagram’dan Çekilen Fotoğrafların Kalitesi Artacak

Android işletim sisteminin yeni sürümü olan Android 12 ile Instagram gibi üçüncü parti uygulamalar üzerinden çekilen video ve fotoğrafların kalitesi artacak.

Google, geçtiğimiz günlerde yayınladığı Android 12 DP3 sürümü ile kamera API’sinde önemli bir değişiklik yaptı. Böylece Android 12 ile hem Android kullanıcılarının hem de uygulama geliştiricilerinin yaşadığı bir kısıtlamanın ortadan kalkacağına dair ilk sinyaller verildi.

Android 12’de Uygulamalar Kameranın Gerçek Gücünü Kullanabilecek

Android telefon üreticileri, cihazlarında en iyi kamera özellikleri içerse de Instagram gibi üçüncü taraf uygulamaların bu özelliklere sınırlı erişimi vardır. Çünkü Google erişim için cihaz üreticileri dışında kimseye izin vermez. Android’in kamera kütüphanesinden, üçüncü taraf uygulamalar yazılımı böyle HDR, portre ve üreticilerin kameralara eklemek o gece modu olarak özelliklerini kullanamaz.

Bu durum, Android 12’de yapılacak Camera2 API güncellemesiyle sona erecek. Böylelikle uygulama geliştiricilerin kameraya erişmesi kolaylaşacak ve üçüncü parti uygulamalar kameranın tüm özelliklerinden yararlanabilecektir. Ancak cihaz üreticilerinin de bunu desteklemesi gerekiyor. Her şey yolunda giderse Android telefonların kendi kamera uygulamasından çekilen fotoğraflar ile Instagram gibi üçüncü parti uygulamalar üzerinden çekilen fotoğraflar arasındaki kalite değişimlerinin görüleceğini söylemek mümkün.

thumbnail
Önerilen Yazı
Google, Android 12 İçin Lansman Tarihini Duyurdu

Android 12, 18 Mayıs’ta düzenlenecek olan Google I/O 2021 etkinliğinde duyurulacak. Son sürümünün Eylül ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir