Android 12 Güncellemesindeki Tüm Yeni Özellikler

Android 12 Güncellemesindeki Tüm Yeni Özellikler

Android 12, güncellenmiş yeni bir tasarım dili ve daha iyi bir bildirim deneyimi getiren, platform için büyük bir güncellemedir. Ayrıca, bir dizi yeni özellik ve geliştirmeyle gizlilik ve güvenliğe daha fazla odaklanmaktadır.

Google ayrıca daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak için kişiselleştirmeye ve Android 12 ile diğer cihazlarla daha iyi entegrasyona odaklandı.

Material You

Google, Android tarihindeki en büyük tasarım değişikliği olarak adlandırdığı Android 12’de Material You tasarım dilini piyasaya sürüyor. Tamamen yeni bir görünüm sunmak için çok sayıda renk ve cesur yeni tasarım öğeleri kullanan yepyeni bir tasarım dili geliyor.

Yeni Material You tasarım dili, önümüzdeki yıl boyunca diğer Google hizmetlerinde de yerini alacak.

Duvar Kağıdı Tabanlı Tema Motoru

Google, gelişmiş kişiselleştirme için, Android 12’de renk çıkarma tabanlı yeni bir tema motoru sunuyor. İşletim sistemi, renkleri duvar kağıdınızdan otomatik olarak alacak ve bunları bildirim sekmesi, kilit ekranı, widget’lar, ses kontrolleri ve daha fazlasına uygulayacak.

thumbnail
Önerilen Yazı
Android 12 Tanıtıldı! Android 12 Beta Sürümüyle Gelen Yeni Özellikler

Yeni Sistem Animasyonları

Google, yeni Material You tasarım diline uygun olarak, Android 12’de yeni sistem animasyonlarını ve hareketlerini de kullanıma sunuyor. Sistem hizmetlerindeki bazı temel geliştirmeler, performansın, yanıt hızının ve pil verimliliğinin artmasına yardımcı oluyor.

Sayılarla ifade edelirse Google, sistem hizmetleri için CPU süresinin çoğu durumda %22’ye kadar azaldığını söylüyor. Büyük ve güç isteyen CPU’ların kullanımı da %15’e kadar düştü.

Yenilenmiş Widget’lar

Google, Android 12’de widget’lara büyük bir yenilik getiriyor. Birleşik bir görünüm için tüm widget’lar yuvarlak kenarlara ve düz simgelere sahip olacak. Ayrıca yeni duvar kağıdı tabanlı tema motoruyla birlikte dinamik renklendirmeyi de destekleyecekler.

Widget’ların API’si daha güçlü hale geldi ve geliştiricilerin onay kutuları, radyo düğmeleri ve anahtarlar gibi dinamik kontrollerle pencere öğeleri oluşturmasına olanak sağladı. Google, sevdiklerinizle de iletişim kurmayı kolaylaştırmak için Android 12’de yeni bir konuşma widget’ını piyasaya sürüyor.

Yeniden Tasarlanan Bildirimler

Google, bildirim sekmesi, Hızlı Ayarlar paneli ve güç menüsü gibi en yaygın sistem alanlarından bazılarını yeniden tasarladı. Bildirim sekmesi, dağınıklığı azaltmak için artık aynı uygulamadan birden fazla bildirimi de istifleyecek.

Android 12’deki Hızlı Ayarlar paneli, akıllı ev kontrollerini ve Google Pay kutucuklarını da gösterecek, böylece akıllı ev cihazlarınızı kolay ve hızlı bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Yeni Gizlilik Panosu

Google, yeni gizliliğe odaklanmanın bir parçası olarak Android 12’ye bir Gizlilik Kontrol Paneli ekliyor. Bu, size tüm izin ayarlarına ilişkin bir genel bakış sağlayacaktır. Telefonunuzda yüklü uygulamaların son 24 saat içinde ne zaman kullandığına dair bir zaman çizelgesi görünümü almak için belirli bir izne de dokunabilirsiniz.

Gizlilik Panosu, yüklü uygulamalardan izinleri iptal etmek için de kullanılabilir.

Kamera ve Mikrofon Erişim Göstergesi

Google, Apple’ın iOS 14 sürümünden bir ipucu alarak, Android 12’nin durum çubuğuna kamera ve mikrofon göstergeleri ekledi. Bu, bir uygulama cihazınızdaki kameraya veya mikrofona her eriştiğinde, durum çubuğunda, bunu belirtmek için ilgili bir simge gösterileceği anlamına gelir.

Sahte bir uygulama telefonunuzun kamerasına veya mikrofonuna arka planda gizlice erişmeye çalışırsa bu kullanışlı olabilir.

Ek olarak Google, Android 12’de mikrofon ve kamera kutucuklarını tanıtıyor. İkisinede erişimi tamamen devre dışı bırakmak ve cihazınızdaki herhangi bir uygulamanın bunları kullanmasını engellemek için kutucuklara dokunabilirsiniz.

Dijital Araba Anahtarı Desteği

Google, Android 12’ye dijital araba anahtarı desteği ekleyecek. Bu, aracınıza yaklaştığınızda telefonu cebinizden çıkarmanıza gerek kalmadan otomatik olarak kilidinin açılmasını sağlayacaktır. Ayrıca arabanızı uzaktan çalıştırabilecek ve dijital araba anahtarını arkadaşlarınızla veya ailenizle aracınıza geçici erişim sağlamak için paylaşabileceksiniz.

Özellik, Ultra Geniş Bant teknolojisine dayanacaktır. Başlangıçta uyumlu Pixel ve Samsung cihazlarında ve belirli BMW araçlarında sunulacak.

Yaklaşık Konum İzni

Android 12’deki bir başka önemli yeni gizlilik geliştirmesi, yaklaşık konumunuzu bir uygulamayla paylaşma özelliğidir. Şu anda, bir Android uygulaması konumunuzu sorduğunda, kesin konumunuzu onlarla paylaşmak zorunda kalıyorsunuz.

Yaklaşık konumunuzu paylaşma seçeneği sunacağından, Android 12’de artık durum böyle olmayacak. Çoğu uygulama, tam olarak nerede olduğunuzu bilmenize gerek kalmadan çalışabilir, böylece işletim sistemine büyük bir gizlilik artışı sağlar.

Google’ın da belirttiği gibi, hava durumu uygulamalarının hava durumu bilgilerini göstermek için tam konumunuza erişmesine gerek yoktur. Yaklaşık konum verileriyle de gayet iyi çalışabilirler.

Uygulama Hazırda Bekletme

Android 11’de Google, son 14 gün içinde kullanılmayan uygulamaların izinlerini otomatik olarak iptal etme özelliğini tanıttı. Bunun üzerine şirket, Android 12’de, depolama alanından tasarruf etmek ve cihaz kaynaklarını optimize etmek için kullanılmayan uygulamaları otomatik olarak hazırda bekletecek olan uygulama hazırda bekletme modunu tanıtıyor.

Hazırda bekletilen bir uygulamayı başlatmaya çalıştığınızda internete erişmeniz gerekmeyecek. Basitçe başlatmak, onu hazırda bekletme modundan geri getirmek için yeterlidir.

Google Asistan’a Daha Hızlı Erişim

Google, Android 12’de Google Asistan’ı hızlı bir şekilde çalıştırmayı daha da kolaylaştırıyor. Asistan’ı açmak için Android 12 çalıştıran Android cihazınızdaki güç düğmesine uzun basabilirsiniz.

Android TV Entegrasyonu

Google, Android TV uzaktan kumandasını işletim sisteminin kendisiyle entegre ettiği için Android 12, Android TV’nizi kontrol etmenizi kolaylaştıracak. Bu, Android TV’nize metin girmek için telefonunuzu kullanmanıza veya TV’nizde bir film veya TV şovu aramak için mikrofonunu kullanmanıza olanak tanıyacak. Bu özellik, bu yılın sonlarında Android 11’e de gelecek.

Android 12 Büyük Değişiklikler İçeriyor

Yukarıdaki özellik listesine bakıldığında, Android 12’nin neredeyse her açıdan işletim sistemi için büyük bir güncelleme olduğu açıktır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Android 12 Beta Güncellemesini Alacak Tüm Telefonlar

Android 12 beta programı zaten yayında olduğundan, Android 12 uyumlu bir cihazınız varsa hemen deneyebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir