Android 12,  Bir Oyunu İndirirken Oyunu Oynayabilmenize İzin Verecek

Android 12, Bir Oyunu İndirirken Oyunu Oynayabilmenize İzin Verecek

Android 12 ile birlikte cihazınızda sadece birkaç saniye içinde büyük oyunlar oynamaya başlayabileceksiniz.

Google, Android 12’deki oyun deneyimini iyileştirme çabasının bir parçası olarak yeni bir “İndirirken Oyna” özelliğini duyurdu. Adından da anlaşılacağı gibi özellik, Android cihazınızda indirmeye devam ederken oyunu oynamaya başlamanıza izin verecek.

thumbnail
Önerilen Yazı
Android’de Mavi Işık Filtresi Nasıl Planlanır?

Bu özellik, seçili uygulamaları ve oyunları yüklemeden önce Android cihazınızda çalıştırmanıza olanak tanıyan Google Play Instant’a benzemektedir. Bununla birlikte, İndirirken Oyna özelliği indirilip yüklenmesi birkaç dakika sürebilen büyük oyunlar içindir.

İndirmeyi Tamamlanmadan Büyük Oyunları Oynamaya Başlayabilirsiniz

Google for Games Developer Summit 2021’de duyurulan İndirirken Oyna özelliği, oyunu hemen oynamaya başlayabilmeniz için önce bir oyunun temel öğelerini indirecektir. Ardından, oyun yüklenirken Google Play, oyununuzun kesintiye uğramaması için önemli varlıklarını arka planda indirmeye devam edecektir.

Google, bu özelliğin, indirme ve kurulumun tamamlanması için birkaç dakika beklemek yerine, Android cihazınızda 400 MB’lık bir oyunu saniyeler içinde oynamaya başlamanıza izin vereceğini iddia ediyor. Google, testlerinde oyunların en az iki kat daha hızlı açıldığını ve bunun daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağladığını gördü.

İndirirken Oyna özelliği, Play Varlık Dağıtım sistemini kullanan oyunlarla çalışır. Bu dağıtım sistemini kullanan oyun geliştiricileri, bu özelliği desteklemek için oyunlarında başka bir değişiklik yapmak zorunda kalmayacaklar.

İndirirken Oyna özelliği Android 12’nin bir parçasıdır, ancak Google, işletim sisteminin yeni sürümünü çalıştıran tüm Android cihazlarda kullanılabilir olup olmayacağını netleştirmedi.

Android Oyunların Boyutunu Küçültmek İçin Yeni Güncelleme Getirildi

Google, Android kullanıcılarına daha iyi bir oyun deneyimi sunmak için başka Android ve Google Play değişiklikleri de yapıyor. Varlık boyutunu küçülterek oyunların güncelleme boyutunda yüzde 90’lık bir azalma sağlayan yeni bir sıkıştırma formatı var.

Ek olarak Google, kullanıcıların Play Store’dan orijinal bir oyunu orijinal bir Android cihazına yüklemelerini sağlamak için Play Integrity API’sini piyasaya sürüyor ve böylece korsanlığı sınırlandırıyor.

Geliştiriciler ayrıca, daha fazla oyuncu çekmek için Play Store’da ön kayıt için mevcut olan yaklaşan oyunları için uygulama kampanyaları yayınlayabilecekler.

Etkinlik sırasında, Google Play ve Android’in ürün yönetimi direktörü Greg Hartell, Android’in şu anda aylık 3 milyardan fazla aktif cihazda çalıştığını açıkladı. Google Play’e her ay toplu olarak 140 milyar uygulama ve oyun indiren aylık 2,5 milyardan fazla kullanıcı erişiyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir