Anakartın Bozulmasına Neden Olan 5 Yaygın Hata

Anakartın Bozulmasına Neden Olan 5 Yaygın Hata

Basit ve görünüşte önemsiz hatalar anakartın zarar görmesine neden olabilir. İşte anakartınızı korumak için kaçınmanız gerekenler aşağıda listelenmiştir.

İşlemci bilgisayarınızın beyniyse, anakart da kalbidir; bilgisayarın farklı parçalarının birbirine bağlandığı ve birbirleriyle konuştuğu yerdir. Yani anakartınızda bir sorun varsa, bu sadece bir parçayı değiştirmekten daha büyük bir sorundur.

Genellikle, anakartlar günlük kullanımın tahribatını kaldıracak kadar sağlamdır. Ancak, doğru çalışmaya devam ettiğinden emin olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Anakartı hasardan korumak, diğer tüm bileşenleri korumak için çok önemlidir.

Anakarta zarar veren bu yaygın hatalardan bazılarından kaçının ve kendinizi baş ağrılarından kurtarın.

1. Kısa Devreleri Kontrol Edin

Bu sorun, masaüstü bilgisayarlarda daha yaygındır, ancak dizüstü bilgisayarlarda da (ancak nadiren) ortaya çıkar. İster kendi bilgisayarınızı kurun, ister bir yerden monte edilmiş bir tane satın alın, doğru şekilde monte edilmemişse kısa devre olma ihtimali vardır.

Anakart elektriği iletir ve diğer bileşenlere iletir, böylece kasanın kendisi veya kötü takılmış bir bileşen gibi herhangi bir metalle temas edemez. Gevşek CPU soğutucuları genellikle anakartlarda onarılamaz hasarlara neden olur. Ayrıca, yaygın bir bilgisayar bakım hatası olan gevşek kabloları kontrol edin.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bilgisayar Kasası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

PC’nizi monte ederken, anakartı kasaya uygun şekilde yerleştirmeniz gerekir. Anakart, kasaya takmak için kullandığınız birkaç vidaya sahiptir. Her vidayı kullandığınızdan ve sıkı olduğundan emin olun. Tek bir gevşek vida, bütün bir anakartınızın bozulmasına neden olabilir.

Kısacası, bilgisayarınızın içi temiz ve düzenli olmalıdır. Anakart istenmeyen bir nesneyle temas ederse, kısa devreye neden olabilir.

2. Güç Dalgalanmalarına Karşı Koruyun

Anakart, bilgisayarınızın güç kaynağı biriminin (PSU) bağlı olduğu yerdir. İhtiyaçlarınız için doğru PSU’yu satın almak önemlidir. Eğer bileşenleriniz PSU’nun sağlayabileceğinden daha fazla güce ihtiyaç duyarsa, bu bileşenlerin veya ana kartın arızalanmasına neden olur.

Güç kesildiğinde, akımın ayarlanması birkaç saniye sürer. Ve bu birkaç saniye içinde, ışıklarınız veya bilgisayarınız gibi diğer elektronik cihazlara yönlendirilir. Bu, bir güç dalgalanmasının en temel açıklamasıdır. Güç kurulumunuza, bulunduğunuz yerin elektrik şebekesine ve hatta hava koşullarına (yıldırım gibi) bağlı olarak düşündüğünüzden daha sık olur.

Çoğu güç kaynağı birimi ve anakart, voltajlarını küçük güç dalgalanmalarına uyum sağlayacak şekilde ayarlanır. Ama eğer voltaj büyükse, anakartınızı ve ona bağlı tüm bileşenleri yakabilir. Bu büyük bir sorundur ve asla yeterince hesaba katmadığımız sorunlardan biridir. Tek çözüm, bilgisayarınız için bir aşırı gerilim koruyucu satın almaktır.

3. Havalandırma Çıkışlarını Temizleyin

Isı elektroniğin düşmanıdır. Bilgisayar bileşenlerinin düzgün çalışması için soğuk kalması gerekir. Ancak kendileri çok fazla ısı üretirler. Bu nedenle, ister fanlar ister ısı emiciler şeklinde olsun, ısı dağılımı bilgisayarlar için çok önemlidir.

Dizüstü bilgisayarınız düzenli olarak ısınıyorsa havalandırma çıkışlarını temizlemeniz gerekir. Isı, anakartın zarar görmesine neden olabilir.

Unutmayın, gevşek veya yanlış takılmış bir bağlantı, anakartınız için saatli bir bombadır.

4. Uyumsuz Bileşenler

Bazı kullanıcıların yaptığı bir başka hata da, bir anakarta uyumsuz veya düşük kaliteli bileşenler yüklemeye çalışmaktır. Bir PC’yi monte etmeden önce, tüm parçaların uyumlu olup olmadığını iki kez kontrol etmeniz önemlidir. Uyumluluk sorunlarını kontrol etmenize izin veren çok sayıda web sitesi vardır.

Ayrıca, anakartınız için kaliteli parçalar satın aldığınızdan emin olun. Pahalı bir bilgisayar toplamayı planlıyorsanız, yüksek kaliteli RAM veya iyi bir PSU gibi bileşenleri ucuza almayın.

thumbnail
Önerilen Yazı
GPU Nedir? GPU Ne İşe Yarar?

Daha önce de belirtildiği gibi, ısı bilgisayar bileşenlerinin düşmanıdır . Grafik kartı gibi parçalar satın alırken bunu aklınızda bulundurun. Bazı grafik kartları, fan tasarımı ve diğer faktörler nedeniyle aşırı ısınmaya daha yatkındır. Mümkünse bunlardan kaçının.

5. Yanlış Kullanım

Dikkatsiz kullanım nedeniyle kurulum sırasında anakartların zarar görmesi kolaydır. Kendi bilgisayarınızı bir araya getiriyorsanız, elinizde anti-statik bir bileklik ve anti-statik bir mat olduğundan emin olun.

Anakartınızı kullanırken daima antistatik bir mat üzerinde tutun. Tek bir statik şok, anakartınızda geri dönüşü olmayan hasara neden olabilir.

Akılda tutulması gereken bir diğer önemli şey de anakart üzerindeki devrelere dokunmaktan kaçınmaktır. Kaldırırken kenarlarından tutun. Ayrıca kurulum sırasında anakartı tüm köşelerine eşit basınç uygulayarak vidalayın, yani bir sonrakine geçmeden önce bir vidayı tamamen sıkmayın.

Anakart Hasarı Nasıl Kontrol Edilir?

Hasarlı bir anakartın teşhisi, bilgisayarın diğer parçaları kadar kolay değildir. Genel olarak konuşursak, bilgisayarınızda önyükleme yapmamak gibi bir donanım hatası olduğu açıktır. Ama hemen anakarta indirgeyemezsiniz. Bununla birlikte, anakart hasarını anlamak için atabileceğiniz bir dizi adım var.

  1. PSU’yu açın ve anakartta yeşil bir ışık olup olmadığını kontrol edin. Yeşil ışık yanmıyorsa, sorun ya güç kaynağında ya da anakarttadır. Farklı bir PSU ile kontrol edin ve anakart hala yanmıyorsa muhtemelen hasar görmüştür.
  2. Yeşil ışık yanıyorsa, PC bileşenlerinizin, yani CPU ve RAM’in çıplak temellerini kontrol edin. Yalnızca bu iki bileşeni bağlayın ve anakartın BIOS’a mı yoksa UEFI’ye mi önyükleme yaptığına bakın .
  3. Hala önyükleme yapmıyorsa, anakartınızdaki CMOS pilini kontrol edin . Bilgisayarınız birkaç yıldan daha eskiyse, pilin değiştirilmesi gerekebilir.

Anakart Hatalarını Düzeltin

Tüm modern anakartlar, anakart bir hatayla karşılaştığında veya bir bileşen arızalandığında yanıp sönen hata ışıklarıyla gelir. Bu hata kodları üreticiden üreticiye değişir, ancak anakartınızı onarmak için kullanabileceğiniz bazı genel sorun giderme ipuçları vardır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir