Altyapı Olmadan İnternet Bağlanır Mı?

Altyapı Olmadan İnternet Bağlanır Mı?

2021 yılının ortalarına gelmemize rağmen günümüzde hala büyük şehirlerin göbeklerinde internet konusunda sorunlar yaşanmaya devam ediyor. Son dönemde altyapı çalışmaları oldukça yavaşladı. Eskiye oranlar yapılan internet başvuruları daha az değerlendiriliyor.

Altyapı başvurularına yapılan geri dönüşler bazen iki yıldan fazla sürebiliyor. Bir çok lokasyonda internet başvurusu yapan internet kullanıcılarına ”bulunduğunuz bölgede daha fazla internet başvurusu yapılması gerekiyor” uyarıları yapılıyor.

Altyapı başvurusu dışında altyapısı olup port sorunu yaşayan kullanıcıların sayısı da her geçen gün artış gösteriyor. İnternet almak istediğinizde bulunduğunuz bölgedeki internet altyapı dolaplarındaki bağlantı noktalarında yeterli bağlantı yeri olmadığında ”şuan için port yok” açıklamaları yapılıyor ve bu nedenle internet bağlanması konusunda sorunlar yaşanıyor.

Bu durum Türkiye şartlarına göre oldukça kötü bir izlenim sunuyor. Büyük şehirlerde bile altyapısı olmayan lokasyonlar yer alırken küçük şehirler için durum daha içler açısı bir durum alıyor.

Bu konumuzda altyapısı olmayan bir daire veya işyeri sahibiyseniz internet nasıl bağlatabilirsiniz onun hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

İlk Ne Yapılmalı?

Öncelikle yapılası gereken ilk iş altyapı olup olmadığının sağlaması yapmaktır. Altyapınız yoksa Türkiye’de en fazla altyapıya sahip olan ve en çok internet sağlayan Türk Telekom şirketine altyapı için başvuru yapmanız gerekiyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
Kırsal Alanlarda İnternet Bağlantısı Nasıl Sağlanır?

Bulunduğunuz yer bir merkez ilçe değilse önce ikamet ettiğiniz yerdeki Turk Telekom bayisine gidip internet bağlatmak istediğinizi söyleyin. İnternet bağlantısı için altyapınızın olmadığını söyleyerek size bir form doldurarak altyapı başvurusu yaptıracaklardır. Bir hafta kadar bir süre bekledikten sonra eğer bir geri dönüş olmaz ise bu kez bölgenizdeki Turk Telekom Genel Merkezine giderek merkeze internet bağlantısı için altyapı istediğinizi ve bir hafta önce başvuru yaptığınızı kimsenin gelip ilgilenmediğini dile getirin. Aynı süreci tekrar bir hafta boyunca takip edin ve yine gelen olmazsa bu kez şehir merkezinde yer alana Turk Telekom Genel Müdürlüğüne gidin ve durumu ve yaşadığınız olayları oraya anlatın. Bir ay içerisinde internetiniz ile ilgili altyapı çalışması yapılmıyorsa bu kez aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Altyapısız İnternet Mümkün mü?

Karamsarlığa kapılmayın! Altyapısız internet sahibi olabilirsiniz. Bunun için şuan için iki adet alternatif var. Sırasıyla aşağıdaki adımları takip ederek evinize internet bağlantısı oluşturabilirsiniz.

Uydudan İnternet

Evet, uzayda internet bağlantısı sağlayabilirsiniz. Uzaydan İnternet, çift yönlü yüksek hızlara erişebilen geniş bant uydu internet hizmetidir. Uydudan internete bağlanmak için telefon hattına ve altyapıya ihtiyaç yoktur.

Evinizde veya ofisinde bulunan bir televizyon için kullandığınız çanak antene bağlanan bir apart ile uzaydan internet bağlantısı için kullanılan bir uyduya bağlanarak internet bağlantısı sağlayabilirsiniz. Normal internete göre bağlı bir fiyat sistemi olmasına rağmen internet olmayan kırsal bir bölgedeki köye, maden ocağına veya piknik alanına bile internet bağlantısı sağlanmaktadır.

Şirketlerin içerisindeki paketler arasında 50Mbps’e Kadar Download, 10Mbps’e Kadar Upload garantisi veren şirketler yer almaktadır. Bu hızlar kablolu altyapılı internet hızlarına yakındır lakin fiyat olarak altyapılı internet sağlayıcılarına göre 3-4 kat daha fazla fiyatlara sahiptir.

thumbnail
Önerilen Yazı
İyi Bir İnternet Hızı Kaç Olmalı? İdeal İnternet Hızı Nedir?

Uydudan internet sağlayan bazı şirketler: Uzaynet, go2sat, clicknet

Baz İstasyonundan İnternet

Telefon operatörleri tarafından sağlanan özel bir modemi kullanarak ve bölgenizde çalışan aynı mobil ağları kullanarak evinizden baz istasyonu kuleleri aracılığıyla internete bağlar. Bu, bölgenizdeki en iyi ağlara sahip Turk Telekom, Vodafone, Turkcell şirketlerinden birini seçmek isteyeceğiniz anlamına gelir. Türkiye’de şuan için bu saydığımız üç operatör bu hizmeti vermektedir. Bölgenizde hangi şebekenin en iyi kapsama alanına sahip olduğunu bulmak için, bu cep telefonu şebeke kapsama haritasına bakın. Kapsama Haritası içerisindeyseniz bulunduğunuz bölgeye operatörler aracılığıyla internet bağlantısı sağlayabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir