Altcoin Nedir? Altcoin Nasıl Çalışır?

Altcoin Nedir? Altcoin Nasıl Çalışır?

Kripto para birimleri hem teknoloji hem de finans alanında yükselmeye devam ederken, kripto para birimi piyasasında Bitcoin ile rekabet etmesi için ara sıra yeni altcoinler piyasaya sürülüyor.

Altcoin nedir ve Bitcoin gibi ana akım bir kripto para birimiyle nasıl karşılaştırılır?

Altcoin Nedir?

Altcoin’deki “alt”, “alternatif” anlamına gelir. Çok basit bir ifadeyle, bir altcoin, Bitcoin olmayan herhangi bir kripto para birimini ifade eder. Normal bir kriptoda olduğu gibi, altcoinler işlemlerinde blockchain teknolojisini kullanır.

Piyasadaki altcoin sayısı belirsizdir: Bazı raporlar, 5000 kadar altcoin bulunduğunu söylüyor. Ne olursa olsun, bilinen tek şey, bu altcoinlerin kripto para piyasasının yaklaşık yüzde 40’ını oluşturduğudur.

Altcoinler Nasıl Çalışır?

Altcoinler, teknoloji açısından Bitcoin ile hemen hemen aynıdır. Kripto para birimleri olarak blockchain teknolojisini kullanırlar, merkezi olmayan bir ağın parçasını oluştururlar ve bir kripto cüzdanından diğerine aktarılabilirler.

Bununla birlikte, enerji tüketimi açısından, birçok altcoin, Bitcoin’e kıyasla daha az enerji kullanır. Örneğin, en çok bilinen altcoinlerden biri olan Litecoin, işlem başına 18,5 kilovat-saat (KWh) enerji verimliliği kaydederken, Bitcoin 707 KWh’ye ihtiyaç duyar.

En başarılı kripto para birimi olan Bitcoin, ağır bir çevresel maliyetle gelir.

Artık popüler olmayan ve yatırımcılar tarafından tercih edilmeyen bir altcoin’e “shitcoin” denir. Bu terim, belirli bir amaca hizmet etmeyen ve kripto para birimleri için gerekli olan uygun güvenlik teknolojisinden yoksun olan altcoinleri de ifade ediyor.

Altcoinlerin Artıları ve Eksileri

Altcoinler genellikle Bitcoin’in teknolojik eksikliklerini gidermeyi hedefler.

Bazı altcoinler, gayrimenkul, sağlık, lojistik ve taşımacılıkta kullanılan Enterprise Ethereum gibi farklı sektörlerde belirli amaçlar için üretilir. Altcoinler için işlem ücretleri de Bitcoin’e kıyasla nispeten daha düşüktür, ancak bu ağ kullanımına bağlıdır.

Yatırım dünyasında kripto para piyasasında yüzlerce altcoin bulunması, aynı zamanda Bitcoin’in hakimiyetine karşı koyabilecekleri ve piyasa rekabetine katkıda bulunabilecekleri anlamına geliyor.

Dahası, birçok insan yatırım portföylerini çeşitlendirmek için altcoinlere yatırım yapıyor ve birçok yatırımcı, altcoinleri Bitcoin’in bir gün değerini kaybetmesi durumunda geri çekilecek güvenlik ağları olarak görüyor.

Niş kripto para birimleri olarak sahip oldukları avantaja rağmen, altcoinlerin dezavantajları vardır. Birçok altcoinin niş statüsü nedeniyle, son derece değişken ve riskli yatırımlardır. Bazı altcoinlerin arkasındaki altyapı eksikliği, altcoinlerle alım satım yapan herkesin dolandırıcılığa karşı daha savunmasız olduğu anlamına da gelir.

Dalgalanma sorunlarını gidermek için başka bir kripto para birimi türü gelişti: stabilcoinler. Stabilcoin’in değeri, ABD doları veya altın gibi gerçek bir varlığa sabitlenir ve çoğu, 1:1 oranında yeni para birimi çıkarır.

Altcoin Örnekleri

Piyasada binlerce altcoin vardır. En çok bilinen altcoinlerden bazıları:

Ethereum: Bitcoin’in en popüler alternatifi olan Ethereum, “hemen hemen her şeyi kodlamak, merkezden uzaklaştırmak, güvenli hale getirmek ve ticaret yapmak” için kullanılır.

Litecoin: Litecoin, eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından açık kaynaklı bir yazılım projesi olarak GitHub’da yayınlandı. Litecoin, Bitcoin’in on dakikasına kıyasla her iki buçuk dakikada bir blok işleyebilen hızlı blok işlem süresiyle bilinir.

Cardano: Cardano, kimlik yönetimi ve izlenebilirlik uygulamaları ile akıllı sözleşmelerde ve merkezi olmayan uygulamalarda (dapps) güçlü temellere sahip, merkezi olmayan bir hisse kanıtı blok zinciridir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Altcoin bolluğu, kripto para piyasasının çok canlı ve talep gördüğünü ve kripto için Bitcoin’den daha fazlası olduğunu gösteriyor. Altcoinlere yatırım yapmaya karar vermeden önce, uygun durum tespiti yaptığınızdan emin olun, çünkü her yatırım gibi, altcoinler de önemli bir risk oluşturur.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir