Alan Adında Anahtar Kelimelere Sahip Olmak Ne Kadar Önemlidir?

Alan Adında Anahtar Kelimelere Sahip Olmak Ne Kadar Önemlidir?

Bugünlerde herkes SEO’larını iyileştirmenin yollarını arıyor gibi görünüyor. SEO’larını geliştirmeye ve arama motorlarından daha iyi sıralamalar elde etmeye çalışan birçok insan olduğundan, SEO’muzu geliştirmek için elimizdeki her şeyi kullanmak gerçekten önemlidir. Her potansiyeli kullanmak için akılda tutulması gereken önemli bir nokta da alan adları için SEO kullanabilmenizdir. Alan adları hakkında en sık sorulan sorulardan biri, bir alan adında anahtar kelime kullanmanın önemli olup olmadığıdır.

Uygulamaları olmasına ve genellikle kullanımı iyi olmasına rağmen, anahtar kelime alan adlarını yanlış kullanmak SEO’nuza zarar verebilir. Sonuç olarak, doğru kullanıldığında anahtar kelimelerin kullanımı çok faydalı olabilir. Şimdi en iyi alan adının nasıl olması gerektiğine bakalım.

En İyi Alan Adı Nasıl Olmalı?

Alan adınızı iyi yapan şey, ona hangi anahtar kelimeleri dahil ettiğinizdir. Bu alandaki birçok uzmana göre alan adlarınızda alakalı anahtar kelimeler kullanmalısınız. Alan adınıza neleri dahil etmeniz gerektiğini açıklayacağız, ancak küçük bir örnek, şirketiniz için yeni çalışanlar arayan web siteniz hakkında olabilir.

Bu durumda, alan adlarınızda ve URL’lerinizde .ist veya “.istanbul” kullanabilirsiniz. Bu sayede alakalı anahtar kelimeler kullanabilir ve daha fazla tıklama alabilirsiniz. Arama Motorları da bunun için sizi ödüllendirecektir. Ayrıca, Google’dan URL satın alabilir ve anahtar kelimelerinizi URL’de de kullanabilirsiniz.

Etki Alanlarına Neleri Dahil Etmeliyim?

Birkaç iyi öneri var. En iyi bahis, alan adınızda Konumları, ürünleri ve hizmetleri kullanmak olacaktır. Ayrıca marka adınızı da kullanmalısınız. Alan adları, hedef kitlenize web sitenizin neyle ilgili olduğunu söylemenin her zaman iyi bir yoludur. Bunu akılda tutarak, ona web sitenizin ilk belirleyici faktörü gibi davranmalısınız. Hedeflediğiniz ek anahtar kelimeler eklemek de yardımcı olacaktır.

Konum:

İşletmenizin konumu önemlidir. Örneğin, işletmeniz Hindistan’da bulunuyorsa, “.in etki alanında” kullanabilirsiniz. Hedef kitlenize belirli bir yerde bulunduğunuzu söyleyecektir. Başka bir ipucu da, hedef kitlenize nerede yaşadığınızı söylemeniz gerekiyorsa, ülkenizde durmamanız ve bulunduğunuz şehri eklemeniz olmalıdır.

Hizmetler ve Ürünler:

Alan adı, hedef kitlenizin gördüğü ilk şey olduğundan, ne satmaya çalıştığınızı anlatmak için alan adını kullanmak iyi bir fikirdir. Hizmetlerinize ve ürünlerinize özel terimler kullanabilirsiniz.

Elbette bu daha fazla tıklama getirecektir. Özelleştirilmiş telefon kılıfları satan bir şirketiniz varsa, bunu alan adınıza dahil etmek iyi bir fikir olabilir. Yani, daha önceki örnekle, akıllı telefon kılıfları. İyi bir domaine benziyor.

Bir Alan Adında Anahtar Kelimelerin Bulunması Hakkında Sık Sorulan Sorular

Alan adlarında anahtar kelimeler kullanmak önemli mi?
Kısa cevap evet. Ancak, alakalı anahtar kelimelerin çok daha iyi olduğunu aklınızda tutmanız gerekecek.

Konum neden önemlidir?
Web sitenizi hedef kitlenize tanıtmanın bir yoludur. Bu şekilde, hedef kitleniz şirketinizin nerede olduğunu bilecek.

Ürünler ve hizmetler neden önemlidir?
Daha önce de belirttiğimiz gibi, alan adı web sitenizi tanımlamanın bir yolu olmalıdır. Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi listelemek, kendinizi tanımlamanın kesin bir yoludur.

Alakasız anahtar kelimeler kullanırsam ne olur?
SEO’nuza zarar verebilir, bu nedenle alakalı anahtar kelimeler kullanmak önemlidir.

Etki alanım ne kadar uzun olmalı?
Alan adları genellikle kısadır. Bu nedenle, etki alanı sınırlamalarını akılda tutmak önemlidir. Web sitenizi tanımlayan küçük bir açıklama olmalıdır.

Bir alan adında anahtar kelimeler kullanmak, daha fazla tıklama getirebilecek iyi bir fikirdir. Alakalı anahtar kelimeler kullanmayı hatırlamak iyi olsa da önemlidir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir