Adobe Fresco Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Adobe Fresco Nedir? Ne İçin Kullanılır?

2022’nin başında Adobe, iki çizim uygulaması Adobe Fresco ile birleştirerek çizim, boyama ve oluşturma için tek bir platform oluşturduğundan Sketch ve Illustrator’a veda etti.

2019’da piyasaya sürülen Adobe Fresco yepyeni bir uygulama değil, ancak Sketch ve Illustrator’ın sona ermesiyle birlikte Adobe Fresco, sanatçıların fikirlerini hayata geçirmeleri için daha önemli bir uygulama haline geldi.

Adobe Fresco Nedir ve Kimler Kullanabilir?

Adobe Fresco Nedir?

Adobe Fresco , Adobe Inc tarafından geliştirilen bir dijital çizim, boyama ve grafik düzenleyici uygulamasıdır. Hem vektör hem de raster teknolojisinin yanı sıra gerçek hayattaki basınç, renk değişimi ve ortama tepkilerini taklit eden canlı fırçalar kullanılır.

Adobe Fresco’ya Kimlerin Erişimi Var?

Adobe, uygulamayı başlangıçta Apple iPad için tasarladı, ancak Fresco’ya artık iPhone, Microsoft Surface Pro aygıtları ve Windows için Creative Cloud Desktop’tan da kullanılabiliyor.. Ne yazık ki, uygulama Android ile uyumlu değil ve bu yazının yazıldığı sırada uygulama için herhangi bir plan yok gibi gözüküyor.

Adobe Fresco Ücretsiz Olarak Kullanılabilir mi?

Adobe Fresco, kullanıcılara çeşitli planlar sunar. Ücretsiz sürüm, özelliklerin çoğuna erişmenizi sağlar, böylece bir plan için ödeme yapamıyorsanız veya istemiyorsanız uygulamayı ücretsiz kullanabilirsiniz.

Adobe Fresco Nasıl Düzenlenir?

Uygulamayı ilk açtığınızda, Ana sayfaya yönlendirileceksiniz ve ekranın ortasında, bir projeye başlamadan önce aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi farklı boyutta ekran seçeneğinin başlıklarını veren Yeni bir belge başlat işlevini fark edeceksiniz.

Uygulamayı ilk kez açıyorsanız veya işleve daha önce tıklamadıysanız, çalışmanızı canlı yayınlamanıza ve paylaşmanıza olanak tanıyan bir işlev fark edebilirsiniz.

Ancak, ilk kez kullananlar için en önemli özellikler, ekranın solundaki Ana SayfaÖğren ve Keşfet ‘i göreceğiniz kenar çubuğu ve ayrıca Dosyalar başlığı altındaki diğer üç seçenek olacaktır. Ayrıca altta Yeni oluştur ve İçe aktar ve aç öğelerini göreceksiniz ve bu kenar çubuğu özellikleri başlangıçta odaklanmak istediğiniz özelliklerdir.

İpucu: Keşfet Bölümünü Kullanın

Keşfet, diğer sanatçıların neler yaptığını görmenin harika bir yoludur. “Sanatçıları Adobe Fresco’da canlı izle” bölümünde canlı olarak çalışmalarını izleyebilir ve onlardan birkaç ipucu ve püf noktası öğrenebilir veya kullanıcıların yarattıklarını paylaştığı “Adobe Fresco’da oluşturulan en son projeler” bölümünde gezinerek ilham alabilirsiniz.  Beğendiğiniz bir projeye tıklamak, proje gibi proje hakkında daha fazla bilgi görüntülemenize veya onu oluşturan sanatçıyı takip etmenize olanak sağlayacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir