Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar Güvenli Midir?

Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar Güvenli Midir?

Açık kaynaklı yazılım kullanmanın kapalı kaynağa kıyasla artıları ve eksileri vardır. Peki açık kaynak ne kadar güvenli?

İnsanlar yazılım tercihleri ​​yaptığında, güvenlik genellikle öncelik listelerinin başında gelir. Ve değilse, olmalı! Ancak, genellikle kapalı ve açık kaynaklı yazılım arasındaki farkları merak ederler.

Peki açık ve kapalı kaynak arasındaki fark nedir? Açık kaynaklı yazılım gerçekten güvenli mi?

Açık Kaynak ve Kapalı Kaynak Yazılım

İnsanlar, açık kaynaklı yazılımları herkesin kullanımına ücretsiz olarak sunar. Halk onu kullanabilir, kopyalayabilir, değiştirebilir ve yeniden dağıtabilir. Ayrıca adından da anlaşılacağı gibi herkes kaynak kodunu görebilir.

Kapalı kaynaklı yazılım, yalnızca yetkili kişilerin görebileceği veya değiştirebileceği sıkı bir şekilde korunan koda sahiptir. Maliyet, insanların onu kullanma hakkını kapsar, ancak yalnızca son kullanıcı için lisans sözleşmesinin sınırları dahilindedir.

Açık Kaynak Görünürlüğü Güvenlik Avantaj ve Dezavantajlarına Sahiptir

Herhangi birinin kaynak kodunu görme yeteneği, açık kaynak güvenliği için büyük avantajlar sağlar. Kalkınma, dünyanın her yerinden insanların katıldığı bir topluluk çabası haline gelir.

Bu, hataların genellikle çok daha küçük bir grup kişinin kodu incelemesinden daha hızlı tespit edilip düzeltileceği anlamına gelir.

Ancak, bilgisayar korsanları da açık kaynak kodunun erişilebilirliğinden yararlanır . Saldırıları planlamak veya güvenlik açıklarını not almak için kullanabilirler.

Açık kaynaklı yazılımları geliştirmeye gerçek bir ilgi duyan geliştiriciler, buldukları sorunları ele alır veya en azından sorunları çözme becerisine sahip birine bildirir. Kötü niyetli herkes, işlerin mümkün olduğunca uzun süre fark edilmemesini umar.

thumbnail
Önerilen Yazı
Açık Kaynak Yazılım (OSS) Nedir?

Bu gerçekler, siber güvenlik uzmanlarının açık kaynaklı yazılımların kuruluşları riske atabileceği konusunda uyarmalarına neden oluyor. Sorunlardan biri, suçluların kodu görebilmesi ve içine tehlikeli içerik enjekte edebilmesidir. Alternatif olarak, bu taraflar, yazılım yamalarını yeterli sıklıkta indirmek için katı uygulamaları olmayan şirketleri hedefleyebilir .

Açık kaynaklı yazılımın onu yöneten merkezi bir yetkisi olmadığından, en sık hangi sürümlerin kullanıldığını herkesin bilmesi zordur. Başlıklar o kadar sık ​​güncellenebilir ki, bir kuruluşun BT ekipleri ciddi güvenlik sorunları olan eski bir sürüme sahip olduklarının farkına varmazlar.

Üçüncü Taraf Yazılım Kitaplıkları Açık Kaynak Güvenlik Riskleri Oluşturuyor

Geliştiriciler, zaman kazanmak için genellikle üçüncü taraf yazılım kitaplıklarını kullanır. Orijinal sağlayıcı dışında bir varlık tarafından geliştirilen yeniden kullanılabilir bileşenlerdir. Avantajlarından biri, önceden test edilmiş kodun kullanımına izin vermeleridir.

Popüler kitaplıklar, çok çeşitli kullanım durumları için çok sayıda ortamda test edilir. Doğal kullanım sıklığı, hataların sıklıkla bildirildiği anlamına gelir. Ancak bu, üçüncü taraf yazılım kitaplıklarının, açık kaynaklı yazılımlarla ilgili olanları tartışırken bile, üstün bir güvenliğe sahip olduğu anlamına gelmez.

Bir çalışma, vakaların neredeyse yüzde 80’inde, açık kaynaklı yazılımlar için üçüncü taraf kitaplıklarının, geliştiriciler bunları kod tabanlarına ekledikten sonra güncellenmediğini buldu. Araştırmaya katılan araştırmacılar, güncelleme eksikliğinin zincirleme etkileri olabileceği konusunda uyardılar.

En yeni ve yaygın olarak kullanılan yazılım başlıklarından bazıları, geliştirme sırasında üçüncü taraf yazılım kitaplıklarına dayanır. Bir kusur, sorunlu bir kitaplıkla ilişkili tüm ürünleri etkileyebilir. Bir başka endişe verici bulgu, ankete katılan geliştiricilerin dörtte birinden fazlasının üçüncü taraf kitaplıklarını seçmek için kullanılan herhangi bir resmi süreçten habersiz veya emin olmadığıdır.

Bununla birlikte, çalışmadan elde edilen olumlu bir sonuç, yazılım güncellemelerinin üçüncü taraf yazılım kitaplıklarındaki kusurların yüzde 92’sini düzelttiğiydi. Ek olarak, güncellemelerin yüzde 69’u yalnızca küçük bir sürüm değişikliği veya daha az kapsamlı bir şey gerektirir.

Daha da umut verici olan, geliştiricilerin bu kusurların yüzde 17’sini bir saat içinde düzeltebilmeleriydi. Bu, bu açık kaynaklı kitaplık sorunlarının ele alınmasının her zaman aşırı derecede zaman alıcı veya karmaşık olmadığı anlamına gelir.

Hata Çözme Hızı Açık Kaynak Güvenliğini Nasıl Etkiler?

Eski yazılımlarla ilgili ana sorunlardan biri, kullanıcıları potansiyel güvenlik kusurları riskine maruz bırakmasıdır. İdeal bir dünyada, geliştiriciler yazılım halka ulaşmadan önce tüm hataları fark eder ve düzeltir. Ancak bu gerçekçi olmayan bir hedef.

Bir sonraki en iyi seçenek, güvenlik açıkları ortaya çıktıktan hemen sonra yazılım yamalarını yayınlamaktır. Güvenlik araştırmacıları, genellikle hızlı düzeltmeler gerektiren sorunlar hakkında kapalı kaynaklı yazılım sağlayıcılarını uyarır. Ancak, bu ürünleri geliştiren kişiler, üstleri tarafından seçilen sürüm programlarını takip eder.

Karar vericiler de her zaman tüm güvenlik açıklarına öncelik vermez. Bazıları, ilk tanımlama gerçekleştikten sonra aylar veya yıllar boyunca adressiz kalır. İlgili bir sorun, birçok geliştiricinin, en iyi niyetle bile hataları hızlı bir şekilde düzeltme yeteneklerini ciddi şekilde sınırlayabilecek aşırı veya dengesiz iş yükleriyle mücadele etmesidir.

Başka bir anket, geliştiricilerin yüzde 38’inin mevcut zamanlarının dörtte birini yazılım hatalarını düzeltmek için harcadığını buldu. Ankete katılanların yaklaşık yüzde 26’sı, görevin iş günlerinin yarısını aldığını söyledi. Bir başka göze çarpan bulgu, geliştiricilerin yüzde 32’sinin kod yazmak yerine hataları düzeltmek için haftada 10 saate kadar harcamasıydı.

Geliştiriciler, sorunlu kodun serbest bırakılmasını önlemek için çok sayıda önlem alır. Örneğin, Blue Sentry’nin kapsamı, bir korumalı alan veritabanının üretim ortamının aynalı bir sürümünü ve mevcut dağıtım döngüsü değişikliklerini nasıl verdiğini tartıştı.

thumbnail
Önerilen Yazı
API Nedir? API Kısaltması Ne Anlama Gelmektedir?

Web geliştirme uzmanları, tüm ekibi etkileyen herhangi bir önemli olumsuz sonuç olmadan bir şeyler öğrenebilir ve test edebilir. Ama hatalar hala oluyor.

Açık kaynaklı yazılım, onu geliştirmek için çalışan tüm geliştirme topluluklarına sahip olduğundan, doğru becerilere ve program kullanılabilirliğine sahip birinin bir hatayı hedefleyip düzeltmesini sağlama olasılığı yüksektir. Bu, bilinen güvenlik açıklarının kapalı kaynaklı bir yazılım başlığıyla olduğu sürece ele alınmadığı anlamına gelebilir.

Açık Kaynak Yazılımı: Tam Bir Güvenlik Çözümü Değil

Bu genel bakış, açık kaynaklı yazılımın, kapalı kaynaklı yazılıma kıyasla neden her zaman en güvenli seçenek olmadığını göstermektedir. Bununla birlikte, açık kaynaklı yazılım hakkında da pek çok iyi şey var.

Kişisel nedenlerle veya organizasyonları içinde kullanmayı düşünen kişiler, bir karara varmak için artıları ve eksileri tartmalıdır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir