8K Nedir? 8K Hakkında Tüm Bilgiler

8K Nedir? 8K Hakkında Tüm Bilgiler

Bir 8K TV’nin bir 4K TV’nin iki katı çözünürlüğünde olduğunu düşünebilirsiniz, ancak çözünürlüğü ölçmenin karmaşık yöntemi nedeniyle bu doğru değildir. 8K terimi, TV’nin yatay çözünürlüğünü yani ekranda soldan sağa kaç pikselin geçtiğini ifade eder.

8K TV’ler iki kat fazla yatay piksele sahiptirler ancak tüm yüzey alanına baktığınızda 4K’nın dört katı ve 1080p’den 16 kat fazla toplam piksele sahiptirler ve çok daha fazla pixele sahiptirler.

Televizyonların pixellerine göre adlandırmaları şu şekildedir;

720p TV (veya HD) 1280 piksel genişliğinde ve 720 piksel yüksekliğinde ölçülür.
1080p TV (diğer adıyla Full HD veya FHD) 1920 × 1080 piksel olarak ölçülür.
4K TV (Ultra HD veya UHD olarak da bilinir) 3840 × 2160 piksel olarak ölçülür.
Bir 8K TV 7680 × 4320 piksel olarak ölçülür.

8K TV Almalı Mıyım?

Kısacası hayır. 4K TV’ler yaygınlaşmaya devam ediyor ve uygun fiyatlara inmeye başladı. Ancak günümüzde hala 4K yayın yapan sadece bir adet Türk televizyon kanalı olarak TRT 4K var. Bu nedenle şuan için alacak olduğunuz televizyonun mAalesef 8K özelliğini aktif olarak kullanamayabilirsiniz.

Japonya’da Olmadığınız Sürece 8K İçerik Yok

Tıpkı ilk piyasaya sürüldüklerinde 4K TV’lerde olduğu gibi, 8K içerik oluşturmak için yapılan çok az çalışma var. Birkaç film 8K’da çekilirken, Netflix ve Amazon hala 4K içeriği kullanıma sunma çabalarına odaklanıyor. Ve şu anda, 8K içeriğin TV’lere iletilmesi için hiçbir anlaşmaya varılmadı.

Japonya’da 8K içeriğe adanmış bir yayın kanalı başlatıldı ve bu bize 8K deneyimini gözlemlemek için imkan sunuyor.

4K Mı Yoksa 8K Mı Alınmalı?

En iyi 8K TV’lerin daha düşük çözünürlüklü içeriği yükseltebileceğini ve bu da büyük bir fark yaratacağını belirtmekte fayda var. Birçok 4K TV bunu zaten yapıyor ve 1080p içeriğin hak ettiğinden daha iyi görünmesini sağlıyor. 4K televizyonlarınızda pixel eksikliğini telafi eder ve bunu otomatik ayarlar. Böylece 1080p filmleri, etraflarını saran devasa siyah bir sınırla izlemenize gerek kalmaz.

Bunu tanımlamanın en iyi yolu, akıllı telefon ekranları açısından düşünmektir. Yüksek çözünürlüklü büyük ekranlı telefonlar çıkmaya başladığında, ekranın bu kadar iyi görünmesi neredeyse şok ediciydi. Daha küçük bir telefonda yetersiz kalan uygulamalar aniden muhteşem görünüyordu. Bir iPhone 6’ya alışkınsanız ve bugün bir iPhone XS tutarsanız, fark sizi şaşırtacaktır.

Yayın Akışı 8K İle Sorunlu Olabilir

4K akışı zaten zor. Tipik olarak 4K akış için en az 20 Mbps bağlantıya sahip olmanız gerekiyor ve  Dünyada sadece bu denli hıza sahip çok az ülke ve konum var. 8K’nın piksellerinin dört katı olduğu göz önüne alındığında, gereksinim daha da yüksek olacaktır.

İlk testler, tek bir 8K akışının minimum 50 Mbps bağlantı gerektireceğini göstermiştir; bu hız,  Dünya’nın en gelişmiş ülkeleri arasında en başta gelen Amerika Birleşik Devletleri’ndeki pek çok insan için bir iyi bir seçenek olarak görünmemektedir.

Netflix, Amazon ve diğer yayın sağlayıcılarının yalnızca 4K içerik sunmak için hala uzun bir yolu olduğunu düşünürsek, 8K akış sunma kavramı çok uzak görünüyor.

8K TV’ler 4K TV’lere Göre Çok Daha Pahalı

Yeni bir TV teknolojisi her zaman olduğu gibi eskiye göre çok pahalı başlar ve zamanla fiyatı düşer. 4K TV’ler piyasaya ilk çıktığında genellikle 20.000 $ aralığındaydı. Hafif iyi haber ise, 8K TV’lerin bu sefer daha düşük bir maliyetle piyasaya çıkması. Kötü haber şu ki, hala 15.000 dolar aralığında. Bir TV’ye bırakacak 15.000 dolarınız varsa, çok daha ucuz bir 4K TV (veya iki) ve güzel bir ses sistemi satın almak için fırsatınız olabilir.

TV’ler akıllı telefonlara benzeyecek, çünkü en iyi ekran teknolojisi, duvarınızda ve cebinizde isteyeceğiniz şeydir. Ama yine de, en iyi ikinci teknolojinin, özellikle de bütçeniz varsa size mükemmel bir şekilde hizmet edeceği noktasındayız.

Peki, 8K TV’nin Faydası Var Mı?

Çok büyük bir 1080p ekran (örneğin 70 inç), ona yakınsanız korkunç görünecektir. Pikselleri fark etmemek için oldukça uzakta oturmanız gerekecektir. 4K TV bunu iyileştirir, ancak 70 inç TV’niz varsa, en iyi deneyimi elde etmek için yine de yaklaşık on metre uzakta oturmalısınız.

Geleneksel bir oturma odası olan eski bir evde veya daha küçük bir apartman dairesindeyseniz, bu sorun olabilir, ancak 70 inçlik bir 8K TV, TV’ye çok daha yakın oturmanıza ve yine de zengin ayrıntıları görmenize olanak tanır. Bu yakınlık, daha sürükleyici, sinema benzeri bir deneyime katkıda bulunacaktır. Küçük veya dar bir oturma odanız varsa, en iyi şekilde yararlanmak için kanepeyi TV’den yeterince uzaklaştırma konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Ancak bu senaryoda bile şansınız var, bunun yerine daha küçük bir 4K HDR TV satın almalısınız. Çok daha ucuza mal olacak ve faydaları çok daha erken göreceksiniz. Fazladan harcayabiliyorsanız, hem HDR standartlarını destekleyen hem de çok iyi yükseltme işlemine sahip bir TV bulun. En iyi koyu renkler için OLED’i düşünün. Bugün yeni bir TV için alışveriş yapmayı düşünüyorsanız, 8K TV’leri beklemek için yeterince ikna edici nedenler olmadığı için 4K yönlenebilirsiniz.

8K TV’ler aynı zamanda en iyi ekran teknolojisini sunacak. Sony şu anda 10.000 nit’e ulaşabilen bir 8K TV’yi gösteriyor. NIT bir parlaklık ölçümüdür ve hızlı bir karşılaştırma için şu anda piyasada bulunan en parlak TV’ler yaklaşık 4.000 nit ile üst sıralarda yer almaktadır. Aynı zamanda, bu TV OLED olduğundan en parlak parlaklığı elde ederken en karanlıkları da vurabilir. Bu geniş ürün yelpazesi renklere yayılacak ve çok daha canlı ve gerçeğe yakın bir deneyim sağlayacaktır.

Samsung, 8K TV’lerinde benzer faydalar sunarken, daha önce bahsedilen yeni yükseltme tekniklerini de uyguluyor. Ekranı yerel oda aydınlatmasına göre ayarlayan veya kullanılmadığında duvara uyum sağlayan Ambient modu gibi ek özellikler içerecektir.

Her 8K TV, bugün piyasada bulunan herhangi bir 4K TV’nin özelliklerinde, kabiliyetinde ve hatta bileşenlerinde bir adım ileridedir.

8K TV’ler, tüm muazzam maliyetlerine rağmen, bir 8K video izlemiyor olsanız bile, en iyi görüntüyü sağlar. Ancak ortalama bir tüketici için, önümüzdeki birkaç yıl boyunca faydaları çok olmadığı için ve 4K TV yeterli geldiği için muhtemelen evdelerimizde yaygın bir şekilde görünmeyecek.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir