8D Ses Nedir?

8D Ses Nedir?

Sekiz boyutlu müzik kulağa çılgınca geliyor. Seni yeni bir astral düzleme mi götürecek, yoksa sadece bir dolandırıcılık örneğimi? Gelin yakında bakalım.

YouTube’da 8D müziğe veya en iyi deneyim için kulaklık kullanmanızı söyleyen rastgele bir müzik parçasına rastlamış olabilirsiniz.

Dinlediğinizde, sanki canlı bir şovdaymışsınız ya da müzik etrafınızda dolaşıyor, hatta kafanızın içinden geçiyormuş gibi geliyor. Garip, değil mi? Bu makale, 8D sesin ne olduğunu ve 8D sesin nasıl çalıştığını açıklar.

8D Ses Nedir?

8D ses, beyni müziğin etrafınızda hareket ediyormuş veya odanın farklı köşelerinden geliyormuş gibi hissetmesini sağlamak için düzenleme yoluyla sese eklenen çift sesli bir efekttir.

Binaural etki, aynı anda iki farklı frekansta iki ton dinlediğinizde beyinde oluşan işitsel bir illüzyondur. Bu farklı frekansları dinlemek, hayali bir üçüncü ses duymanızı sağlar.

8D ses, daha sürükleyici bir deneyim yaratmak için kulaklığınızın sol ve sağ hoparlörlerini kullanır ve müziğin farklı yönlerden veya boyutlardan geldiği izlenimini verir. Bu, dinleyici için daha keyifli ve zevkli bir his yaratır.

8D müzik dinleyen kişiler, kendilerini canlı bir şovda veya konserdeymiş gibi hissettirdiğini veya müziğin kulaklıklarının dışından geliyor ve kulaklarından geçiyormuş gibi hissettirdiğini söylüyor.

8D müzik, yüksek sesle çalındığında efekt kaybolduğu için en iyi kulaklık veya kulaklıkla çalınır. 8D efekti, her kulakta duyduğunuz sesi izole eder ve çalışması için sağ ve sol kulaklığa bağlıdır.

8D Ses Gerçekten 8 Boyut Anlamına Mı Geliyor?

Hayır, 8 boyutlu ses diye bir şey yoktur. Bu sadece tarif etmeyi kolaylaştırmak için bir kelime oyunudur. Müziğin etrafınızda dönüyormuş veya farklı yönlerden geliyormuş gibi hissetmesini sağlayan bir efekttir.

8D Ses Nasıl Çalışır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, 8D ses, beyni kandırarak sesin veya müziğin farklı yönlerden geldiğini düşündüren bir efekttir. 8D ses efektini yeniden yaratmanın tek bir yöntemi veya yolu yoktur. Birçok kişi kişisel 8D ses efektleri geliştirdi ve hepsi aynı amaca ulaşıyor.

Ses önce geleneksel yolla (monolitik) kaydedilir ve ardından efektler eklenir. 8D ses, sesin karıştırılması ve eşitleme teknikleri ile kaydırmanın birleştirilmesiyle oluşturulur.

Dengeleme, ses frekanslarını ayarlamak için bir ekolayzır kullanmayı içerirken, kaydırma, sesi iki hoparlör arasında sol-sağ spektrumun farklı yönlerinden geliyormuş gibi göstermek için karıştırmayı içerir. Bu, sesin sağ kulağınızdan sola ve arkaya, hepsi kafanızda hareket ediyormuş gibi görünmesini sağlar.

Dinleyicinin canlı bir konserde olduğu ek efektini vermek için sese bir yankı ve yankı efekti eklenebilir. Ardından, sesin kulaktan kulağa sekiyormuş gibi görünmesi için ses filtrelenir.

8D Ses Nasıl Oluşturulur?

8D ses, ses mühendisliği ve miksaj bilgisi olan herkes tarafından oluşturulabilir. Ancak günümüzde, çevrimiçi olarak kullanılabilen birçok 8D ses dönüştürücü var, bu da efektleri öğrenmek zorunda kalmadan kendi 8D sesinizi oluşturmayı kolaylaştırıyor. Hatta kendi müziğinizi telefonunuzda düzenleyebilirsiniz.

8D Ses Tehlikeli Mi?

Hayır, 8D ses tehlikeli değildir ve hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Tıpkı diğer tüm sesler gibi, yüksek ses seviyesinde dinlemek de tehlikeli ve kulağa zararlıdır. Makul bir ses seviyesinde dinlediğiniz sürece tamamen güvendesiniz.

4D, 8D, 16D, 100D; Fark Nedir?

Bu terimlerdeki ‘D’ boyutları temsil eder ve daha önce de belirttiğimiz gibi, müzik için çoklu boyut yoktur ve bunlar sadece etkiyi açıklamak için süslü terimlerdir. D ne kadar yüksek olursa, sesteki değişiklik derecesi o kadar büyük olur. Aradaki fark, karmaşıklık arttıkça sesi oluşturmak için kullanılan teknikte yatmaktadır.

8D Ses ve Müziğin Geleceği

8D ses uzun süredir var olmasına rağmen, günümüzde özellikle YouTube’da daha fazla popülerlik kazanıyor. Pek çok popüler şarkı 8D versiyonlara çevrildi ve dinleyenlerin tadına doyulmaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir