5GE Nedir? 5G’den Farkı Nedir?

5GE Nedir? 5G’den Farkı Nedir?

5G bağlantısı artıyor ve hızla yayılıyor. Peki 5GE nedir ve 5G’ye göre ne kadar farklı? Gelin bu soruların cevaplarını bulalım.

Yaklaşık her on yılda bir internet altyapısı değişiyor ve daha fazla hızlanıyor. 1991 yılında dünya 2G ile tanıştı. Ardından 2001’de 3G ve 2009’da 4G geldi. Şimdi 5G çağına giriyoruz bu sayede daha hızlı internet hızı ve daha düşük gecikme anlamına gelir, bu da internette yaptığınız hemen hemen her şeyle genel deneyimi geliştirir.

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler ve akıllı telefon üreticileri, teknolojinin getirdiği faydalar nedeniyle yaygın 5G kullanımı için baskı yapıyor. Ancak bazı telekom sağlayıcılarının artık 5GE’yi tanıttığını biliyor muydunuz?

thumbnail
Önerilen Yazı
Mobil Erişim Noktası (Mobil Wi-Fi) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Peki, 5GE nedir ve 5G’den farklı mı?

5GE Mobil İnternet Nedir?

5GE, “5G Evolution” anlamına gelir ve hepsi AT&T ile başladı.

*AT&T Amerika merkezli bir sabit telefon sağlayıcı holdingdir.

ABD telekomünikasyon şirketilerinden olan AT&T, 5G yarışındaki rakiplerine fark atmak ve farklı göstermek için 2018’de bu terimi tekrar tanıtmaya başladı. AT&T, bu yükseltme ile kullanıcıların kapsama alanı olan alanlarda 400 Mbps ağ hızına ulaşabileceğini iddia etti.

Sonuç itibariyle; 5GE, eski 4G teknolojisinden çok daha ileride olan gerçek bir “evrim” olarak pazarlanmaya çalışılıyordu. Birçok AT&T abonesi, 5G’yi destekleyebilecek yeni bir telefona geçmeden ve ekstra fatura ödemeden 4G’den 5G’ye geçebileceklerine inanmaya yönlendirildi.

AT & T’nin 5GE’si 5G, 4G ve 3G’ye Göre Ne Kadar Hızlıdır?

Halk kısa süre sonra AT&T’nin pazarlama iddialarını doğrulamak için 5GE teknolojisini incelemeye başladı.

Görünüşe göre, AT & T’nin 5GE teknolojisi, çoğu mobil ağ sağlayıcısının halihazırda 4G LTE veya LTE Advanced olarak adlandırdığı 4G’nin yalnızca geliştirilmiş bir sürümüdür. Bu, “evrimsel” olduğu varsayılan 5GE’nin aslında 4G LTE olduğu anlamına gelir.

Hız açısından 5GE’nin gerçek 5G’den daha yavaş olması şaşırtıcı değil. Şu an itibariyle, 5G’nin ortalama hızı maksimum 50Mbps ve 1-10 Gbps civarında. Bu, 5GE’lere (daha doğrusu 4G LTE’lere) kıyasla çok daha üstündür. ortalama 30 Mb / sn hız ve maksimum 300 Mb/sn.

Referans olarak, 4G ortalama 15Mbps hıza ve maksimum 100Mbps hıza sahiptir ve maksimum hızda 3G 3Mbps’ye ulaşabilir.

5GE veya 5G Kullanıp Kullanmadığınızı Nasıl Anlarsınız?

AT & T’s 5GE veya 5G’de olup olmadığınızı kontrol etmeden önce, öncelikle 5G özellikli bir telefona sahip olmalısınız.

Hepsi olmasa da çoğu yeni akıllı telefon 5G’yi desteklemektedir.

Apple’ın iPhone 12 serisinin tümü 5G’yi ve Samsung’un Galaxy Note, Galaxy S ve Galaxy Tab serisi dahil olmak üzere Android destekli markaların çoğunu destekler. Bazı üreticiler, yeni akıllı telefonlar için belirli 5G modelleri sunarak tüketicilere 5G ağı olmayan alanlarda mevcut 4G teknolojisine bağlı kalma seçeneği sunar (bu cihazlar genellikle 5G benzerlerinden biraz daha ucuzdur).

Ardından, teknolojiyi etkinleştirmek için hazır bir 5G mobil planınız olmalıdır. Bunu yaparken, telefon operatörünüzün 5G kapsama alanını kontrol etmek de önemlidir.

5G’nin Gücü

5G yalnızca internetinizin hızını önemli ölçüde artırmakla kalmaz.

5G ile ağa daha fazla sayıda cihaz bağlanarak IoT kapasitesi artırılabilir. Daha fazla IoT, bir kullanıcıdan diğerine daha fazla bilgi alışverişi anlamına gelir. Bu aynı zamanda akıllı şehirlerin gelişmesine de yol açacaktır. IoT, bugün hayatımızı şekillendiren en önemli teknolojik gelişmelerden biridir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Apple Hangi Verilerimize Erişim Sağlıyor?

AT & T’nin 5GE kampanyası aldatıcı olabilir, ancak bu 5G’nin kalıcı olduğu gerçeğini değiştirmeye yeterli değildir. Mevcut eğilimler, 5G penetrasyonunun önümüzdeki beş yıl içinde dünya nüfusunun yarısına ulaşacağını gösteriyor. Açıktır ki, bu yeni nesil teknoloji durdurulamaz. Daha hızlı, daha verimli bir gelecek için kendimizi geliştirmenin ve 5G’yi benimsemenin zamanı geliyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir