4K Çözünürlük Nedir? Ultra HD Genel Özellikleri

4K Çözünürlük Nedir? Ultra HD Genel Özellikleri

Bir Televizyon satın alıyor ya da yeni nesil bir konsol satın alıyorsanız, muhtemelen Ultra HD ve 4K gibi terimleri duymuşsunuzdur. Peki bu terimler ne anlama geliyor ve ne işe yarıyor bunları inceleyelim.

Çözünürlük En Önemlisidir

4K ve Ultra HD, 1080P’den (HD) bir adım daha yüksek çözünürlüğü ifade eder. 4K UHD ekran, önceki nesle göre dört kat daha fazla piksele sahiptir. Bu da daha temiz, net ve ayrıntılı bir görüntü sunmasını sağlamaktadır.

1080p çözünürlüğe sahip bir TV, 4K UHD görüntüsünden tam olarak yararlanamaz. Kullandığınız cihazın 4K UHD desteklediğinden emin olmalısınız.

Neyse ki 4K UHD, artık filmlerden, TV programlarına, ve en yeni video oyunlarına kadar her alanda yer alıyor. Mükemmel bir ekran görüntüsü için bilgisayarınıza UHD 4K bir monitör satın alabilirsiniz.

4K ve UHD Aynı Değildir

Tüketiciler ve üreticiler tarafından iki terimde birbirinin yerine kullanılsa da aslında 4K ve Ultra HD (UHD) aynı değildir. 4K, Digital Cinema Initiatives (DCI) tarafından tanımlanan bir üretim standardıdır. UHD ise yalnızca bir ekran çözünürlüğüdür. Filmler DCI 4K olarak üretilirken, çoğu TV’nin UHD ile eşleşen ekran çözünürlüğü mevcuttur.

4K, önceki üretim standardı olan 2048×1080 yani 2K’nın uzunluğunun ve genişliğinin iki katı olan 4096×2160 piksellik çözünürlüğü ifade eder. 4K kullanılması gereken sıkıştırma türünü (JPEG2000), maksimum bit hızını (saniyede 250 Mbit) ve renk derinliği özelliklerini (12 bit, 4:4:4:) olarak belirtmektedir.

Ultra HD’nin 3840×2160 ekran çözünürlüğü vardır. Modern ve son teknoloji TV’lerin büyük çoğunluğunda mevcuttur. Ekrandaki piksel sayısının yanı sıra herhangi bir ek özellik yoktur. İki format arasındaki tek fark görüntülerin en boy oranları ve genişliğidir.

4K olarak üretilen bir film, 1.9:1’e kadar en boy oranını kullanır. Ancak film yapımcıları genellikle 1.85:1 veya 2.39:1 en boy oranlarını tercih ederler. Video oyunlar ise ekranı doldurmak için 1.78:1 UHD en boy oranını kullanırlar.

Kısaca belirtmek gerekirse, 4K bir üretim standardı ve UHD ise bir çözünürlüğü ifade etmektedir.

HDR Nedir?

Yüksek Dinamik Aralık (HDR) tamamen farklı bir teknolojidir ve genellikle filmlerde ve TV’lerde görülür. 4K bir üretim standardı, UHD bir çözünürlük iken HDR, daha geniş bir renk alanını ve daha yüksek tepe parlaklığı ifade eden bir terimdir.

1080p HDR mevcut olsa da, Full HD zamanında HDR içeriği yaygın olarak üretilmedi. Bu nedenle piyasada 1080p’de HDR sunan bir televizyon bulamazsınız. Fakat piyasadaki 4K ürünlerin büyük çoğunluğu HDR’yi desteklemektedir.

Terimler Hakkında Endişelenmeyin

Televizyonunuzun 4K ya da UHD olarak adlandırılması önemli değildir. UHD Televizyonunuz varsa 4K özelliklidir. Zaman içerisinde ortaya çıkan bu terimlere tüm Dünya uyum sağladı.

Eğer bir TV satın alacaksanız aşağıdaki konularımızı inceleyebilir ve detaylı bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir