404 Hatası Nedir? 404 Hatası Nasıl Çözülür?

404 Hatası Nedir? 404 Hatası Nasıl Çözülür?

Web sitelerine sık sık göz atıyorsanız, 404 hatasıyla karşılaşmanız kaçınılmazdır. Bu yaygın sorunu nasıl çözeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

İnternet olması gerektiği gibi çalıştığında, bundan daha çok kullanışlıdır. Ne yazık ki, işini yapmayı reddettiği zamanlar vardır. Basit bir istekte bulunursunuz ve karşılığında alacağınız tek şey belirsiz bir hata mesajıdır. Bu hata mesajına 404 hatası denir.

İyi haber şu ki, bu sorun çoğu zaman çözülebilir. Bu yazıda, 404 hatası mesajının tam olarak ne anlama geldiğini ve daha da önemlisi düzeltmek için neler yapabileceğinizi tartışacağız.

404 Hatası Nedir?

Hata 404 mesajı en yaygın hatalardan biridir. Genellikle belirli bir web sayfasını ziyaret etmeye çalıştığınızda ve iletişim kurduğunuz sunucu onu bulamadığında ortaya çıkar.

Teknik açıdan, hata 404 mesajı bir HTTP durum kodudur. Bu, tarayıcınızın sunucuya bağlandığı, ancak erişmek istediğiniz web sayfasına ulaşılamadığı anlamına gelir.

Bu, bir web sitesinde hiç var olmayan veya taşınmış ve bu nedenle farklı bir adres verilmiş bir sayfa talep ettiğinizde ortaya çıkabilir.

Bu hatanın diğer adları arasında 404 Dosya Bulunamadı ve 404 URL Bulunamadı uyarısıdır. İkisi de tamamen aynı anlama gelmektedir.

404 Hata Kodu Nasıl Düzeltilir?

Web’de gezinirken bir 404 hata mesajıyla karşılaştıysanız, yapabileceğiniz birkaç işlem vardır.

1. Sayfayı Yenileyin

404 hatası, sunucunun şu anda belirli bir sayfayı bulamadığı anlamına gelir . Çoğu zaman, bu kalıcı bir sorundur. Ama bazen geçicidir. Bu makaledeki diğer ipuçlarını denemeden önce sayfayı hızlı bir şekilde yenilemek iyi bir fikirdir.

Bunu yapmak sorunu çözerse, bu yalnızca bir sunucu sorunu olduğu anlamına gelir.

2. URL’yi kontrol edin

Sunucular, tam olarak isteneni döndürecek şekilde tasarlanmıştır, yazım denetimi dahil değildir. Bir URL’deki tek bir yanlış harf bile 404 hatasına neden olabilir.

Bu olursa, bunun nedeni genellikle URL’yi yanlış girmiş olmanızdır. Ancak bir bağlantıya tıkladığınızda da ortaya çıkabilir. Sonuçta, bağlantıyı oluşturan kişinin de sizin kadar yazım hatası yapma olasılığı vardır.

3. DNS Ayarlarınızı Değiştirin

Bazen bir web sitesindeki her web sayfası 404 hatası verebilir. Birden fazla sayfa denerseniz ve aynı hatayı alırsanız, internet servis sağlayıcınız o web sitesine erişimi engellemiş olabilir.

Sorunun bu olabileceğini düşünüyorsanız, DNS ayarlarınızı değiştirmeyi deneyin. Ayrıca, telefonunuzun mobil verilerini kullanarak ve/veya genel WiFi kullanarak siteye erişmeyi deneyebilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
DNS Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Önemlidir?

4. Tarayıcı Önbelleğinizi ve/veya Çerezlerinizi Temizleyin

URL’yi geçmişte denediyseniz ve işe yaradıysa, sorun tarayıcınızda olabilir. Bu, web sitesi sahibi web sayfasının adresini değiştirip bir yönlendirme oluşturduysa gerçekleşebilir. Sonuç olarak, tarayıcınız bu yönlendirmeyi görmezden geliyor olabilir.

Durumun böyle olup olmadığını kontrol etmek için sayfayı başka bir cihazda ziyaret etmeyi deneyin. Çalışırsa, tarayıcınızın önbelleğini temizleyerek ve/veya çerezlerinizi silerek sorunu çözebilirsiniz.

5. Web Sitesine Bakın

Yukarıda belirtilen tüm ipuçlarını denediyseniz ve hala 404 hatası alıyorsanız, aradığınız sayfa yok demektir.

Silinmiş olabilir. Ya da sadece yeniden adlandırılmış olabilir. İkincisi ise, yeni adını bularak sayfayı bulabilirsiniz.

Web sitesinin nasıl tasarlandığına bağlı olarak, bunu yapmanın birkaç yolu vardır.

Bir arama çubuğu varsa, önce onu orada aramaya çalışmak mantıklıdır.

Tüm sayfalar farklı kategorilere ayrılmışsa, bilginiz için en mantıklı kategoriyi kontrol etmek isteyebilirsiniz.

6. Bir Arama Motoru Kullanın

İstediğiniz sayfa yeniden adlandırılmışsa, arama motorunu kullanarak da bulmak mümkündür. Bazen bu tercih edilir çünkü bir web sitesinin nasıl tasarlandığına bakılmaksızın çalışır.

Google’dan belirli bir web sitesindeki tüm sayfaları site: girerek hemen ardından web sitesinin URL’sini girerek döndürmesini isteyebilirsiniz . Örneğin, doğrudan Google’ın arama çubuğuna site:teknoportal.com.tr yazabilirsiniz.

Sonuçları sınırlamak için sorgunuza birkaç anahtar kelime de ekleyebilirsiniz.

Bu arama sorgusu, bu web sitesindeki hata mesajlarının tartışıldığı herhangi bir sayfayı döndürür. Bu özellikle yararlıdır çünkü istediğiniz sayfanın tamamen silindiği ortaya çıkarsa, benzer başka bir kaynak bulabilirsiniz.

7. İnternet Arşivini Ziyaret Edin

Aradığınız sayfanın geçmişte var olduğunu biliyorsanız, bir kopyasını bulmanız mümkün olabilir.

İnternet Arşivi, tarihsel referans için milyarlarca web sayfasını saklar. Ve aradığınız sayfa uzaktan bile popülerse, güvenli bir şekilde korunmuş olabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Altyapı Olmadan İnternet Bağlanır Mı?

Denemek için İnternet Arşivi’ni ziyaret edin ve arama alanına istediğiniz URL’yi girin. Buradan, belirli bir günde web sayfasının bir anlık görüntüsünün olup olmadığını görmek için bir tarih seçebilirsiniz.

8. Sahibiyle İletişime Geçin

Her şey başarısız olursa ve gerçekten istediğiniz sayfayı bulmanız gerekiyorsa, her zaman web sitesinin sahibiyle iletişime geçebilirsiniz.

Sahibi sorunun tamamen farkında olmayabilir. Ve hatanın sadece size değil herkese gösterilmesi şartıyla, sorunu hızlı bir şekilde çözmek onların yararınadır.

404 Hatası Nasıl Çözülür?

404 hatası mesajı çok sinir bozucu olabilir. Ne yazık ki, web’de gezinme deneyiminin kaçınılmaz bir parçasıdır. Web siteleri, web genelinde sıklıkla yeniden düzenlenir ve güncellenir, bu da 404 hatasıyla karşılaşma olasılığını artırır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir