3D Baskı Nedir? Nasıl Çalışır?

3D Baskı Nedir? Nasıl Çalışır?

3D baskı hayatımızın pek çok alanını değiştirme kapasitesine sahip, ancak tam olarak nasıl çalışıyor?

Standart yazıcılarda boş bir kağıt parçasını alan ve görünüşte hiçbir yerden iki boyutlu görüntüler ve metin oluşturan geleneksel baskı gibi, 3D baskı da yoktan tamamen gerçekleştirilmiş nesneler yaratır. Buda 3D baskının birçok alanda faydalı olabilecek büyüleyici bir etkisi vardır.

3D baskı teknolojisi 30 yıla yakındır teknoloji dünyamızda yer alıyor. Ancak geçmişteki otuz yılda, çoğunlukla şirketler ve büyük film stüdyoları olmak üzere çok az kişinin erişebildiği yüksek teknoloji alanındaydı. 3D yazıcıları ortalama tüketicilere ulaştırmak endüstrinin yirmi yılını aldı.

Ancak 3D baskının yaratılışından bugüne doğrusal bir yolculuğu yoktu ve bugünkü kadar eksiksiz ve erişilebilir bir süreç değildi.

3D Baskının Kısa Tarihi

1986’da Charles W. Hull adında bir adam, üç boyutlu nesneleri havadan yaratmanın bilinen ilk yöntemi haline gelen stereolitografi için bir patent başvurusunda bulundu. Bu yöntemin icadı, yeni bir işleme süreçleri çağını başlattı.

thumbnail
Önerilen Yazı
Grafik Tasarımcı Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Çoğu nesne çıkarma işlemi (yani yontma, delme, oyma, dilimleme vb.) kullanılarak oluşturulurken, 3D baskı yeni bir malzeme ekleme sistemini kullanır.

3D baskıyı halk için daha erişilebilir hale getiren muazzam teknolojik gelişmelere rağmen, 3D yazıcılar hala oldukça pahalı durumdalar. 50 dolardan daha düşük bir fiyata iyi sonuçlar veren bir mürekkepli yazıcıya sahip olsanız da, yeni bir 3D yazıcı, düşük kapasiteli hobi yazıcılar için 400 dolardan profesyonel yazıcılar için 4.000 doların üzerine kadar çıkmaktadır. Bu ürünlerin ülkemizde üretici firması olmadığı için fiyatların o günkü kurla hesaplanması için dolar olarak belirtik. Fiyatlar güncel olarak değişim göstermektedir.

Neyse ki, cüzdanınıza bir 3D yazıcı satın almayı haklı çıkarmak zorunda değilsiniz. Dünyanın her yerinde çeşitli fiyat noktalarında 3D baskı hizmetleri sunan şirketler var. İster üzerinde çalıştığınız mekanik bir proje için parça yazdırıyor olun, ister sadece eviniz veya ofisiniz için bir 3D figür veya dekorasyon istiyorsanız, sizin için standart bir 3D yazıcı istediğini figürü basacaktır.

Neredeyse tüm 3D baskı biçimleri bir STL dosyası gerektirir. Bir STL dosyası, 3B yazıcıların nesneyi gerçek baskıda kullanılan ayrı katmanlara uygun ve etkili bir şekilde dilimlemelerine olanak tanıyan belirli bir 3B model biçimidir. Çoğu STL dosyası önce bilgisayar destekli tasarım (CAD) programında oluşturulur ve ardından dönüştürülür.

3D Yazıcı Nasıl Çalışır?

Normal yazıcılar nasıl farklı baskı teknikleri kullanıyorsa, 3D yazıcılar da aynı öyledir. Pek çok farklı 3D baskı tekniği vardır, ancak burada en yaygın olanlarından bazıları aşağıdaki gibidir.

1.Stereolitografi (SLA)

SLA, geliştirilen ilk 3D baskı tekniğidir. Belirli bir fotopolimerin katmanlarını ve katmanlarını kendi üzerine yazdırarak, havadan nesneler oluşturur. Malzeme bir sıvı olarak başlar ve konsantre bir ultraviyole ışık huzmesi ile çarpıldığında katı hale dönüşür.

2.Dijital Işık İşleme (DLP)

DLP, bir sıvıyı bir katıya sertleştirmek için ışık kullanması bakımından stereolitografiye benzer. Bununla birlikte, dijital ışık işlemede nesne, dolu bir sıvı fıçısı olarak başlar.

Sıvının bir kısmı ışığa maruz bırakılır, bu da sertleşir, ardından baskı plakası az miktarda alçalır. Bir kez daha ışık, sıvıyı daha fazla sertleştirir ve bu işlem tekrarlanır. Kalan sıvı boşaltılır ve geride katı bir model kalır.

3.Seçici Lazer Sinterleme (SLS)

SLS, malzeme parçacıklarını (örneğin plastik, cam, seramik ve metal) istenen üç boyutlu şekli alan bir kütle halinde kaynaştırmak için yüksek güçlü bir lazer kullanır.

4.Elektron Işını Erimesi (EBM)

EBM, metal parçalar için kullanılan bir 3D baskı işlemidir. İşlem bir vakumda gerçekleşir ve bir metal tozu tabakasının (çoğunlukla titanyum) yayılmasıyla başlar. Bir elektron ışını daha sonra tozu katı bir tabaka halinde eritir. Bu şekilde oluşturulan nesneler şaşırtıcı derecede yoğun ve güçlüdür.

thumbnail
Önerilen Yazı
Cihazlarda Planlı Eskitme Nedir?

5.Çoklu Jet Modelleme (MJM)

MJM, modern InkJet yazıcılara benzer şekilde çalışır. Bir reçine tozu tabakası yayar ve ardından tozu tek bir tabaka halinde sertleştiren renkli bir bağlayıcı tutkal benzeri madde püskürtür. Çoklu jet modelleme, hızlı olması ve renkli baskıyı desteklemesi nedeniyle son derece kullanışlıdır.

6.Kaynaşmış Biriktirme Modellemesi (FDM)

FDM, bir malzemeyi (örneğin plastik) çıkarken eriten ısıtılmış bir ekstrüzyon nozulu kullanır. Nozul, bilgisayar destekli kontrollerle hem yatay hem de dikey olarak hareket edebilir. Malzeme memeden çıkarken neredeyse anında sertleşir.

3D Baskının Faydaları

3D yazıcılar, ister ticari ister kişisel olsun, özel parça gerektiren her türlü iş için yadsınamaz bir avantaja sahiptir. Yazıcıya ve malzemelere yapılan ön yatırıma ek olarak, 3D baskıyı çalıştırmak, tasarımda güvenilir bilgi birikimine sahip teknik bir altyapı gerektirir.

1.Tasarım ve Dekorasyon

3D yazıcılarla tasarımla ilgili işler çok daha hızlı ve kolay hale geliyor.

Tasarımcılar kavramları ve fikirleri alıp hızlı prototipleme adı verilen çalışan bir üç boyutlu temsili hızla üretebilirler. Ardından, tasarım geliştikçe, her yineleme neredeyse anında prototip haline getirilebilir.

2.Üretme

Şirketler, yalnızca prototipleri değil, nihai ürünlerini oluştururken de 3D yazıcıları kullanarak fayda sağlayabilir. 3D baskının doğası, kişiselleştirme kolaylığı sağlar.

thumbnail
Önerilen Yazı
Dizüstü Bilgisayar Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tipik montaj hatları, bir nesnenin farklı parçalarının belirli bir şekilde birbirine uymasını gerektirir, aksi halde hat başarısız olur. Bir 3D yazıcıyla, STL dosyasında kişisel özelleştirmeler yapılır; yazıcının değiştirilmesi gerekmez.

3.Sağlık Hizmeti

3D baskı ile elde edilebilecek detay seviyesi olağanüstüdür. Bir 3D yazıcının doğruluğu 4 mikron çözünürlüğe kadar gidebilir. Bu tek bir insan saçından daha ince anlamına gelir. Bu 3D yazıcıları tıp alanında kullanım için harika bir araç yapar.

3D yazıcılar, özel tıbbi ekipman, protez ve kalp kapakçıkları gibi temel organ parçalarını yazdırmak için kullanılabilir. Ek olarak, 3D baskı, biyomedikal mühendisliğinde bir rol oynar ve biyobaskı olarak bilinen bir süreçte 3D baskı organları ve canlı doku arayışına öncülük eder.

3D Baskı Devrimi

3D baskı, dünyayı değiştiren bir teknoloji olduğunu kanıtlıyor. 3D baskının sınırları hayal gücünüz kadar geniştir. 3D yazılımda tasarlayabilirseniz, ister bir hobi için, ister mekanik bir sorunu çözmek için, ister birinin hayatını kurtarmak için olsun, gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir