Spotify Ne Kadar Kazandırıyor? Akış Başına Ödediği Tutar Ne Kadar?

Spotify'ın sanatçılara müziklerini yayınlamaları için ne kadar ödediğini hiç merak ettiniz mi? Tüm detayları sizler için bu konuda derledik, gelin hep beraber bakalım.


Spotify gibi akış platformları, akış başına ödeme esasına göre sanatçılara ödeme yapar. Yani Spotify'da bir sanatçının şarkısını her dinlediğinizde, şirket onlara ayrıcalık için küçük bir telif ücreti öder.

İLGİLİ İÇERİK
Spotify Sanatçılara Ne Kadar Para Ödüyor?

Spotify ödeme modeli, geçmişte birçok kişinin eleştirdiği bir model olarak göze çarpıyor. Peki Spotify yayın başına ne kadar ödüyor?

Spotify Akış Başına Ne Kadar Öder?

Business Insider'a göre Spotify, hak sahiplerine akış başına ortalama 0,003 ila 0,005 dolar arasında ödeme yapıyor. Akış başına kazanılan toplam gelirin yaklaşık yüzde 70'i sanatçıya, geri kalan %30 ise platformun kendisi tarafından alınmaktadır.

Sanatçının Spotify ile yaptığı dağıtım sözleşmesi ve ikamet ettikleri ülke, kendilerine ne kadar ödeneceklerini etkiler. Her dinleyicinin menşe ülkesi ve ücretsiz bir Spotify hesabından mı yoksa bir Spotify Premium hesabından mı giriş yaptıkları gibi belli detaylar ile bu ücret düşüp, yükselebilir.

Sanatçılar, 1 milyon akış başına ortalama 3.300 ila 3.500 dolar arasında bir gelir elde edebilir. Bu rakamlar 2020 ve 2021'de normale göre biraz daha fazla artış gösterdi.


Spotify'ın Yayın Başına Ödeme Ödemelerini Hesaplama

Birçok algoritma gibi, Spotify'ın ödeme modelinin kesin detayları da yakından korunan sırlardır. Web sitesinde bu numaralardan hiçbirini bulamazsınız, ancak bir müzisyenseniz, Spotify'dan ne kazanabileceğiniz konusunda bir fikir edinmek için yine de bir Spotify akış hesaplayıcısı kullanabilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK
Spotify'ın Güncel Abone Sayısı Açıklandı

SoundCampaign'in Spotify Royalties Calculator, kullanımı kolay bir web uygulamasıdır. Akış istatistiklerinizi, telif paylarınızı ve dinleyicilerinizin konumlarını hesaba katar ve ardından sayıları sizin için hesaplar. Bu sayılar tahminidir ve gerçek olarak tam net sayılmaz.

Diğer Akış Platformları Akış Başına Ne Kadar Öder?

Facebook → akış başına 0.05705 ABD doları
YouTube  akış başına 0,00154 ABD doları

Bu rakamlardan bazıları, özellikle müziklerini yayınlayarak para kazanmak isteyen yeni sanatçılar için cesaret verici olarak gözükmüyor.

Sanatçılar Spotify'da Ne Kadar Kazanıyor?

Spotify, tüm akış hizmetleri gibi, her akış için ödeme yaparken, sayılar en büyük müzik sanatçıları dışındaki herkes için oldukça küçüktür.
Daha yeni Daha eski