Yavaş Çalışan Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

Yavaş bir bilgisayarla çalışmaktan daha sinir bozucu çok az şey vardır. Sorunun birden fazla nedeni olabilir. Bilgisayarınızın performans sorunlarını giderme ve düzeltme adımlarında size rehberlik edeceğimiz makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.


Sisteminizi durma noktasına getirebilecek çeşitli senaryolara bakalım. Bu nedenlerden bir veya birkaçından muzdarip olabilirsiniz. Bunların her birini gözden geçirerek, sorununuzun nerede olduğunu tam olarak belirleyebilirsiniz.

1.Yöntem: Yeniden Başlatmanız Gerekiyor

Bazen bir yavaşlama, geçici bir Windows sorunundan kaynaklanır. İster çok fazla kaynak kullanan bir program olsun, isterse bir Windows yapılandırma hatası olsun, bazen düşük performans aniden ortaya çıkar. Bu, özellikle bilgisayarınızı sürekli açık bırakırmanızdan kaynaklanabilir. Bu sorunlardan kaçınmak için düzenli olarak yeniden başlatmanız bilgisayarınızın hızının yenilenmesini sağlayarak hızlandırabilir.

Bilgisayarınızı yeniden başlatmak her türlü sorunu çözer, bu nedenle birdenbire yavaşlama ortaya çıktığında bu akıllıca bir ilk adımdır. Yeniden başlatırsanız ve sorun devam ederse, sorun gidermeye devam etmek için konuyu okumaya devam edin.

2.Yöntem: Başlangıçta Çalışan Çok Fazla Programları Kapatın

Çok sayıda harika Windows yazılımı varken, birçok programı denemek istemeniz doğaldır. Ancak, bilgisayarınızı başlatır başlatmaz çok fazla program çalışırsa bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Birçok yazılım bunu varsayılan olarak yapar, bu nedenle şu anda kullanmadığınız yarım düzine uygulama çalıştırıyor olabilirsiniz.

Neyse ki, başlangıç ​​öğelerini kaldırmak kolaydır. Neyi devre dışı bırakmanız gerektiğinden emin değilseniz, ihtiyacınız olmayan en iyi başlangıç ​​programlarımıza göz atın. iTunes, Adobe Reader ve Skype gibi gerekli olmayan uygulamaları kaldırabilirsiniz, ancak virüsten koruma ve yedekleme yazılımınızı çalışır durumda tuttuğunuzdan emin olun.

3.Yöntem: Kötü Amaçlı Yazılımlarda Korunun

Çok fazla programın çalışması bilgisayarınızı yavaşlatabileceği gibi, bir veya daha fazla kötü amaçlı programın çalışması da büyük sorunlara neden olabilir. Açılır pencere reklamları oluşturmayan veya yolunuza çıkmayan kötü amaçlı yazılım yüklemiş olsanız bile, kaynakları boşa harcamaya devam eder.

Birkaç araç ve biraz zamanla, herhangi bir kötü amaçlı yazılım parçasını orada yenebilirsiniz. Kötü amaçlı yazılımla karşılaştığınızda atmanız gereken adımları gözden geçirin ve kötü amaçlı yazılım kaldırma kılavuzunu izleyin. Ardından, her şeyin temiz olduğunu onayladıktan sonra gerekli Windows güvenlik yazılımının kurulu olduğundan emin olun.

4.Yöntem: Yüksek Donanım İsteyen Yazılımlara Dikkat Edin

Bazı yazılımlar, daha hafif bir alternatif işi aynı şekilde halledebildiğinde, sisteminizin performansı üzerinde büyük bir ayak izi bırakır. En yaygın örneklerden ikisi Norton Antivirus ve Google Chrome'dur.

Bu nedenle kullandığınız program ve yazılımların bilgisayarınızın donanımlarına yeterli olup olmadığını kontrol ederek kullanmaya özen gösterin.

5.Yöntem: Bilgisayarınızı Sadeleştirin, Görsellikten Uzak Durun

Windows'un tüm süslü efektlerini kapatabileceğinizi biliyor muydunuz? Varsayılan olarak, Windows renkli başlık çubukları, gerçek zamanlı sürükleme ve daha fazlasını etkinleştirir. Ancak, bu göz kamaştırıcı geliştirmeler sistem kaynaklarını kaplar. Biraz daha az hoş bir deneyimin sakıncası yoksa, Windows'u en iyi performans için ayarlamayı deneyin.

Bunu yapmak için Başlat Menüsü'ne Cihaz Performansı yazın ve çıkan ''Cihaz Performansı ve Sistem Durumu'' seçeneğine tıklayın. Açılan Ekranda cihazınızın hakkında sağlık bilgilerine erişim sağlayabilirsiniz.

6.Yöntem: Sabit Disklerinizi Temiz Tutun

Her türlü dosyayı silmek sisteminizi hızlandırmasa da, dolmak üzere olan bir sabit sürücü performansı etkileyebilir. Sabit sürücülerin çalışması için belirli bir miktarda boş alana ihtiyacı vardır ve sürekli olarak maksimum dolu bir diskle çalışmak size sorun çıkarabilir.

7.Yöntem: Yetersiz Donanımları Yenileri ile Değiştirin

Yukarıdaki tüm senaryolar için düzeltmeleri yaptıysanız ve hala bilgisayarınızın hızından memnun değilseniz, muhtemelen donanımınız yetersizdir. Umarım, hala Windows XP çalıştırmıyorsunuzdur; eğer öyleyseniz, modern bir işletim sistemine sahip yeni bir bilgisayar satın almanız gerekir.

Yalnızca birkaç yaşında olan makineler için, yükseltmelere yaklaşık 2000 TL harcamak uzun bir yol kat edebilir. Paradan tasarruf etmek için, performansı en çok artıran bileşenleri yükseltmeye öncelik verebilirsiniz. Çoğu makine için bu, sabit sürücüyü katı hal sürücüsü (SSD) ile değiştirmek ve daha fazla RAM takmak anlamına gelir.

Bu iki yükseltme, makinenizin performansını büyük ölçüde artıracak ve birkaç yıl daha sağlıklı hizmet verilmesine yardımcı olabilir.

Bileşenleri değiştirirken, toz ve diğer kirler de bilgisayarınızı olumsuz etkileyebileceğinden, bilgisayarınızı fiziksel olarak temizlediğinizden emin olun.

8.Yöntem: İnternet Altyapınızı Kontrol Edin

Web'de gezinirken sadece yavaşlamalar ve sorunlar yaşıyorsanız sorun İnternet bağlantısı olmayan makine ile olabilir. Sisteminiz hızlı bir şekilde açılırsa ve aynı anda birden fazla programı çalıştırırken sorun yaşamaz, ancak bir web sayfasını yüklemekte zorlanıyorsa, durum internet hızınızdan kaynaklanmaktadır.

Başka Nasıl Hızlandırabilirsiniz?

Bunlar, yavaş çalışan bir Windows bilgisayarının sekiz yaygın nedenidir, ancak muhtemelen başkalarını da düşünebilirsiniz. Yazılım düzeltmeleri genellikle oldukça basit olsa da, hiçbir şey donanım yükseltmesini yenemez. Sorunu daralttıktan sonra, sisteminizin hızlı çalışmasını sağlamak için yeni bileşenlere biraz para harcamayı düşünün. Aksi halde bilgisayarın size yetişmesini bekleyerek çok zaman kaybebilirsinzi.

Yeniden hızlı bir sisteme sahip olduğunuzda, gelecekte yavaşlamayı önlemek için basit alışkanlıkları uygulamaya koyduğunuzdan emin olun.
Daha yeni Daha eski