İnternet Hızını Arttırma Yolları

İnternet günümüzde nerdeyse her alanda genellikle sosyal medyada gezinmek, video izlemek veya dosya indirip yüklemek için sıkça kullanıyoruz.


Yavaş bir internete sahip olmak tüm bu yaptıklarınız işlemlerin daha yavaş olması demektir. Bu konumuzda internet hızınızı artırma yollarını paylaşacağız.

Mevcut İnternet Hızınızı Test Etme

Yapmanız gereken ilk şey, mevcut internet hızınızı test etmektir. Bu, olması gerekenden daha düşük bir oran alıp almadığınızı size göstericektir.

Bunu herhangi bir hız testi sitesinden yapabilirsiniz. Örneğin Türk Telekom, Turk Net veya Milleni gibi internet sağlayıcılarının websitelerinden yapabilirsiniz.


İyi bir indirme hızı genellikle kişi başına 10 Mbps'dir. Ancak bu, interneti ne için kullandığınıza bağlıdır. Sadece internette geziniyor ve e-postanızı kontrol ediyorsanız, 10 Mbps hız sizin için yeterli olacaktır.

Öte yandan, oyun oynuyorsanız veya akış hizmetleri kullanıyorsanız, sorunsuz bir deneyim için indirme hızınızı 10 Mbps üstünde olması her zaman akıcı olucaktır.

İnternetinizi Nasıl Hızlandırırsınız?

Şimdi internet hızınızı artırabileceğiniz birkaç yoldan bahsedelim.

Unutmayın, bazı İnternet şirketleri teorik bir "potansiyel" olarak yüksek hızların reklamını yapar, ancak gerçekte asla buna yaklaşamazsınız. Aşağıdaki adımları kontrol etmeden önce İnternet servis sağlayıcınıza (ISS) e-posta göndererek veya arayarak onlara interneti kullanmak istediğiniz bölgenizde gerçekte maximum hız olarak neler elde edilebileceğini sorun. Böylece mümkün olmayan bir hız elde etmek için çok fazla zaman harcamazsınız.

1. Farklı Bir Modem/Yönlendirici ile Test Edin

Yavaş internetin en büyük nedeni kötü bir modemdir. Sık sık internet kesintisi yaşıyorsanız ve  ISS'nizi suçluyorsanız, öncelikle modeminizin internet sağlayıcısı için uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz doğru olacaktır.


Kontrol etmenin en kolay yolu, ISS'nizle iletişime geçmektir, size uyumlu modemlerin bir listesini vereceklerdir. Ve ISS'nizden bir modem satın almanız durumunda, satın aldığınız internet hizmetiniz ile olarak daha uygun olacaktır.

Mevcut modeminiz de eskime, yıpranma, hasar, toz vb. sebeplerle yetersiz çalışıyor olabilir. İnternet hızınızı artırmak için modeminizi 3-4 yılda bir değiştirmenizi önerilmektedir.

2. Modeminizi Kapatıp Tekrar Açın

Bu öneri genellikle en güçlü olanıdır. Modeminizi bir dakikalığına kapatın ve tekrar açın. Buna güç döngüsü denir ve genellikle hızınızı etkileyen bir dizi sorunu giderebilir.

Gerçekten cesursanız, modeminizi yeni bir şifre ile yeniden yapılandırabilir, ayarlarınızı yenileyebilir ve bağlantılarınızı güncelleyebilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK
Altyapı Olmadan İnternet Bağlanır Mı?

Modeminizi ayda en az bir kez kapatıp tekrar açmanızı önerilmektedir. Ancak, ciddi internet hızı sorunları yaşıyorsanız, modeminizi her gün bir kez sıfırlamak kopma ve yavaşlamalarda faydalı olacaktır.

3. Virüs Taraması Yapın

Yapmanız gereken bir sonraki şey, bir virüsün internetinizin yavaşlamasına neden olmadığından emin olmaktır. Virüsler bilgisayarınızda bulunabilir ve yaptığınız işten kaynakları emerek hızınızı yavaşlatabilir.


Bilgisayarınızda virüs taraması yapmak için Norton, McAfee veya Esed Nod 32 gibi virüsten koruma yazılımlarını kullanabilirsiniz. 

4. Kullandığınız Programları Kontrol Edin

Bazen virüs tarayıcınız veya diğer programlar internet hızınızı etkileyebilir. Bu gerçekten sinir bozucu ama her şeyi birer birer kapatarak ve ardından tekrar bir hız testi yaparak bunu çözebilirsiniz. 

Bunu yaparken aldığınız herhangi bir virüs veya casus yazılımdan sorumlu olmayacağımızı lütfen unutmayın. Her zaman iyi bir virüs korumasına sahip olmanızda fayda var.

5. Yönlendiricinizi Taşıyın

Yönlendiriciniz evinizin uzak bir köşesindeyse, internet hızınızı artırmanın hızlı bir yolu yönlendiricinizi taşımaktır.

Wi-fi sinyalinin size ulaşabilmesi için yönlendiricinizi bulunduğunuz yere yakın yerleştirin. Örneğin, ev ofisiniz en üst kattaysa ve yönlendiriciniz alt kattaysa, yönlendiriciyi aynı seviyeye taşıyın. 

7. Wifi Ağınızı Koruyun

Yabancılar wifi ağınıza erişebiliyorsa, bu internet bant genişliğini kaplayacak ve bağlantınızı yavaşlatacaktır. Bu nedenle, wifi ağınız için şifre koruması ayarladığınızdan emin olun.

Wifi'niz için karmaşık bir şifre kullanın. Karmaşık bir parola bulmak için ücretsiz bir şifre oluşturucu kullanabilirsiniz.

Zaten güçlü bir parola mı kullanıyorsunuz? Özellikle ağınızda şüpheli veya bilinmeyen cihazlar bulursanız, şifrenizi düzenli olarak değiştirmeyi unutmayın. 

7. Ethernet Kablosu ile Bağlanın

Wifi bağımsız olduğu için güzeldir ama kablosuz bağlantı genellikle kablolu bağlantıdan biraz daha yavaştır. 


Ethernet kablosunu kutusundan çıkarıp doğrudan modeme takmayı deneyin, özellikle masaüstü bilgisayarınız içinse ve çok sık hareket ettirmeniz gerekmiyorsa internet hızınızı arttırması için yapılması gereken bir işlemdir.

8. Kabloları Kısaltın veya Değiştirin

Kablolarınızın uzunluğu ve yapısı hızları etkileyebilir. Eski telefon kablolarını, soketlerini ve hatlarını değiştirmeyi deneyin ve bunun yerine daha kısa ve daha yenilerini kullanın. Bu genellikle büyük bir fark yaratabilir.

9. Firmware ve Yazılımı Düzenli Olarak Güncelleyin

Firmware: sayısal veri işleme yeteneği bulunan her tür donanımın kendisinden beklenen işlevleri yerine getirebilmesi için kullandığı yazılımlara verilen addır.

Yönlendiricinizin/modeminizin aslında düzenli olarak güncellemeniz gereken kendi yazılımı vardır. Markanızın talimatlarını takip ederek modeminize giriş yapabilirsiniz.

10. İnternet Sağlayıcınızın En İyi Ayarlarını Bulun

Modeminize/yönlendiricinize giriş yaptığınızda kanallarla ilgili bir dizi ayar vs. göreceksiniz. 


Bazen bu ayarlar varsayılan olarak en iyi seçenekte değildir ve kullandığınız cihaz türlerine vb. göre bunları güncellemeniz gerekir.

En iyi ayarlar için yönlendiricinize ve ISS'nizin web sitesine bakın.

11. Kabloları Kontrol Edin ve Hat Testi Yapın

Tüm bunlar başarısız olursa, İnternet Servis Sağlayıcınız ve modem şirketinizle iletişim kurmanın ve onlardan bir hat testi ve araştırması istemenin zamanı geldi. 

İLGİLİ İÇERİK
Kırsal Alanlarda İnternet Bağlantısı Nasıl Sağlanır?

Bu, şirketten bir işçinin evinize gönderileceği anlamına gelebilir ve bu, ek bir ücrete mal olabilir. 

Ancak, probleminizin kökünü keşfedebilirsiniz. Örneğin, bir işçi çatınızdaki tellerin neredeyse tamamen çiğnendiğini ve değiştirilmesi gerektiğini görebilir. Uygun bir inceleme olmadan bunu anlamak neredeyse imkansız olurdu. 

Bu kolay ipuçlarının size internet hızınızı nasıl artıracağınızı gösterdiğini umuyoruz.

Daha fazla ipucu için Google News bültenimize kaydolmayı unutmayın.

Daha yeni Daha eski