Ağ Taraması Nedir ve Nasıl Çalışır?

Siber suçlular her zaman saldıracak bir sonraki ağı ararlar. Vurmak için tek ihtiyaçları olan küçücük bir fırsat. Ağ taraması, ağınızı onların tuhaflıklarından korumak için kullanışlıdır.


Ağınıza bağlı aktif cihazları ve bunların dahili ve harici bileşenlerle nasıl etkileşime girdiğini belirlemenize olanak tanıdığından, siber güvenliğinizi sıkılaştırmak için ağ taramasından elde edilen verileri kullanabilirsiniz.

Ağ taramasını ve daha güvenli bir ağ oluşturmak için bundan nasıl yararlanabileceğinizi ayrıntılı olarak okumaya devam edin.

Ağ Taraması Nedir?

Ağ taraması, sisteminizdeki aktif cihazlarda güvenlik açıkları için sorun giderme işlemidir. Ağ protokolünde bir veya daha fazla özelliği dağıtarak bağlı cihazları tanımlar ve inceler. Bu özellikler, güvenlik açığı sinyallerini alır ve ağınızın güvenlik durumu hakkında size geri bildirimde bulunur.

Ağ taraması, sistem bakımını, izlemeyi ve güvenlik değerlendirmelerini kolaylaştırır. Etkili bir şekilde uygulandığında, ağ taraması, ağınızı siber saldırılara karşı korumanın en iyi yollarından bazılarına ilişkin içgörüler sağlar.

Ağ Taraması Nasıl Çalışır?

Ağ taraması, yenilikçi çözümlerle basitleştirilmiştir. Sırtınızı kırmadan ağ taramasını uygulamanın bir yolu, ağ yöneticilerinin kullanılmasıdır.

Ağ yöneticileri, IP adreslerini değerlendirmek ve ona bağlı canlı ana bilgisayarları tespit etmek için ağınızı tarar.

Siber suçluların ağınızdaki zayıflıkları tespit etmek için aynı tekniği kullandığını unutmayın. Buradaki fikir, kötü adamlar onları keşfetmeden önce boşlukları tespit etmektir.


Ağ yöneticilerinin IP adreslerinin ağda nasıl eşlendiğini belirlemeleri için Nmap gibi araçları kullanmaları gerekebilir.

Nmap, bir ağa bağlı cihazları algılamak için IP paketlerini kullanan etkili bir ağ tarama aracıdır. IP adreslerinin eşlenmesini basitleştirmeye yardımcı olur.

Ağ yöneticilerinin yardımıyla iş yerinizde ağın nerede daha güçlü veya daha zayıf olduğunu incelemek için ağ tarayıcılarını kullanabilirsiniz.

Ağ taramasının temel bir çalışma kuralı, bir ağdaki tüm cihazları tanımlamak ve IP adreslerini eşlemektir. Bunu yapmak için, bir paketi ağa bağlı tüm mevcut IP adreslerine iletmek üzere ağ tarayıcısını kullanmalısınız.

Bu pingi gönderdikten sonra, yanıtlarını beklemeniz gerekir. Geri bildirim geldiğinde, ağ tarayıcısı bunları ana bilgisayarın veya uygulamanın durumunu ve tutarsızlıklarını ölçmek için kullanır. Bu işlem sırasında yanıt veren cihazlar aktifken, cevap vermeyen cihazlar devre dışıdır.

İLGİLİ İÇERİK
Kırsal Alanlarda İnternet Bağlantısı Nasıl Sağlanır?

Ağ yöneticileri, sistemi manuel olarak değerlendirmek için Adres Çözümleme Protokolü (ARP) taramasını da kullanabilir. Ancak ağ yöneticisinin amacı tüm etkin ana bilgisayarlara ulaşmaksa, otomatik olarak çalışan taramaları destekleyen araçların kullanılması önerilir.

Böyle bir dönüm noktasına ulaşmak için kullanabileceğiniz en iyi araçlardan biri İnternet Kontrol Mesaj Protokolü (ICMP) taramasıdır. Ağı hatasız bir şekilde haritalandırmanıza yardımcı olur.

Güvenlik bilincine sahip birçok şirket, ağ sistemlerinin güvenliğini sağlamak için gelişmiş ağ tarama araçlarına yüksek bütçeler ayırır. Ancak yanlış seçim yapmaları durumunda istedikleri sonuçları elde edemeyebilirler. Göz önünde bulundurmanız gereken etkili tarama araçları arasında Acunetix, Nikto, Spyse, Swascan, IP Address Manager ve SolarWinds Network Performance Monitor yer alır.

Ağ Tarayıcı Türleri

Ağınızı düzgün şekilde taramak, doğru araçları ve yöntemleri kullanmayı gerektirir. Her yöntem, taramanızla ne elde etmek istediğinize göre belirlenir. İki ana ağ taraması türü vardır: bağlantı noktası taraması ve güvenlik açığı taraması.

1. Port Tarama

Bağlantı noktası tarama, bir ağda veri alabilen veya gönderebilen açık bağlantı noktalarını belirlemenizi sağlar . Bir cihazdaki hedeflenen bağlantı noktalarına paket göndermek için kullanabilirsiniz. Bu süreç boşlukları vurgular ve performans geri bildirimini analiz eder.


Bağlantı noktası taramasını uygulamadan önce, etkin aygıtların listesini tanımlamanız ve bunların IP adreslerine eşleme yapmanız gerekir.

Bağlantı noktası taramasının birincil amacı, güvenlik düzeylerini teşhis etmek için aktif cihazlardan aldığı verileri kullanmaktır.

2. Güvenlik Açığı Taraması

Güvenlik açığı taraması , ağınızda bulunan güvenlik açıklarını tespit etmenize yardımcı olur . Sisteminizde bir kontrol yapmak, sizden gizlenmiş olan tehditleri ortaya çıkarır.

Çoğu kuruluşta, güvenlik açığı taraması BT departmanı tarafından yürütülür. Ancak kapsamlı geri bildirim almak istiyorsanız, üçüncü taraf bir güvenlik uzmanı tutmayı düşünün. Ağınıza aşina olmadıkları için, dışarıdan bir bakış açısıyla nesnel bir analiz yapacaklardır.

Güvenlik açığı taraması, ağınızdaki zayıf noktaları belirlemeyi amaçlayan siber saldırganlar tarafından da gerçekleştirilebilir. Zayıf halkaları belirleyip kapatarak onları yen.

Güvenlik açığı taraması, boşlukları belirlemenin yanı sıra ağınızın siber saldırılara karşı güvenlik kapasitesini de değerlendirir. Olası saldırıları analiz etmek için bir veritabanı kullanır. Bu veritabanı, güvenlik açığı tarayıcısına paket oluşturma anormallikleri, kusurlar, varsayılan yapılandırmalar, hassas verilere giden yollar ve siber saldırganların ağınızdan yararlanmasını sağlayabilecek kodlama hataları sağlar.

Ağ Taramasının Faydaları Nelerdir?

Çoğu yenilikçi çözüm gibi, ağ taraması da çeşitli avantajlar sunar. Kesin olan bir şey var - sisteminize daha iyi bir temel sağlıyor. Tam olarak hangi yollarla? Hadi bir bakalım.

1. Artan Ağ Performansı

Ağ taraması, ağ performansını artırmada ve ağ operasyonlarının hızını en üst düzeye çıkarmada önemli bir rol oynar.


Karmaşık bir organizasyon ağında, sistemdeki performanslarını iyileştirmek için çeşitli IP adreslerinin birden çok alt ağı birkaç cihaza atanır. Bu cihazların taranması, tıkanmaların giderilmesine yardımcı olur ve optimum performans için serbest bir akış oluşturur.

2. Siber Saldırılara Karşı Koruma

Ağ taraması o kadar kullanışlıdır ki, siber suçlular bunu ağdaki güvenlik açıklarını keşfetmek için de kullanır. Ağınızı tehditler ve güvenlik açıkları için taramayı başaramadığınızda, dolaylı olarak saldırganları ziyarete davet etmiş olursunuz.

Düzenli ağ taraması yapmak, sisteminizi siber saldırılardan korumanın etkili bir yoludur. Ortaya çıkan tehditleri tespit etmek için izinsiz giriş tespit sistemlerinin uygulanmasına benzer .

3. Zamandan ve Paradan Tasarruf Edin

Ağınızı manuel olarak taramak sıkıcı ve zaman alıcıdır. Tarama işlemi uzun süre oyalanabilir. İşiniz beklemede, uzun vadede para kaybetmenize neden oluyor.

İLGİLİ İÇERİK
Altyapı Olmadan İnternet Bağlanır Mı?

Ağ taraması otomatik bir işlemdir. Kısa sürede tonlarca veriyi değerlendirir. En kısa sürede halledersiniz ve iş akışınızı devam ettirirsiniz.

Ağınızın Güvenliğine Öncelik Vermek

Siber suçluların radarında olmadığınızı düşünmeniz tavsiye edilmez. Her aktif bilgisayar ağı potansiyel bir hedeftir ve ihtiyati veya savunma önlemlerinin yokluğunda siber saldırıların etkileri daha güçlüdür.

Sisteminizi ağ taramasıyla koruma konusunda proaktif olmak, bir siber saldırı olasılığını tamamen ortadan kaldırmayabilir, ancak şansı en aza indirir. Tarayıcılarınız, tırmanmadan önce ağınızdaki mevcut güvenlik açıklarını ve tehditleri yeterince erken yakalayacaktır.

Kötü adamlardan birkaç adım önde olmak gibi; boşlukları görebilir ve yaklaşmadan önce kapatabilirsiniz.
Daha yeni Daha eski