Wi-Fi Nedir? Nasıl Çalışır?

Her zaman Wi-Fi kullanıyorsunuz, ancak "Wi-Fi"nin gerçekte ne anlama geldiğini hiç düşündünüz mü?

Wi-Fi, genellikle ortalıkta dolaşan bir terimdir, ancak bu ne anlama geliyor?


Wi-Fi, dünyanın her yerindeki insanlar tarafından cihazlarını kablosuz olarak internete bağlamak için kullanılan kablosuz bir yerel alan ağı ve internet erişimi biçimidir.

Bu makale, Wi-Fi'nin ne anlama geldiğini, nasıl çalıştığını ve daha fazlasını anlamanıza yardımcı olacaktır.

"Wi-Fi" Neyi Gösterir?

Wi-Fi'nin yaygın olarak "Kablosuz Doğruluk" anlamına geldiği düşünülür, ancak "Wi-Fi" terimi, o zamana kadar "IEEE" olarak anılan yeni icat edilmiş bir kablosuz teknoloji için daha çekici bir isim bulma çabasının bir sonucu olarak ortaya çıktı.

İLGİLİ İÇERİK
Modemler Neden Bozulur? Modemlerin Kullanım Ömrü Nasıl Arttırılır?

Bazı kaynaklara göre, Yeni kablosuz teknolojisine bir isim vermek üzere Wi-Fi Alliance tarafından sözleşme imzalandıktan sonra marka danışmanlığı firması Interbrand tarafından icat edilen bir isimdi. Firma Wireless Fidelity olarak tasarlamıştı.

Wi-Fi Nedir?

Wi-Fi, internete kablosuz olarak bağlanmanızı sağlayan bir kablosuz ağ teknolojisidir. Kablosuz yerel alan ağlarının (WLAN'lar) IEEE standardı olan 802.11 olarak da bilinir.


Bir Wi-Fi ağı, lisanssız 2,4 GHz ve 5 GHz frekans aralıklarında çalışır; bu, aynı frekanslarda (veya bant genişliklerinde) çalışan yakındaki diğer kablosuz ağlarla etkileşime girmediği anlamına gelir.

Wi-Fi Nasıl Çalışır?

Modern Wi-Fi ağları, kablolu Ethernet yerel ağ (LAN) bağlantılarıyla aynı şekilde çalışır. Tek fark, tıpkı cep telefonları için mobil geniş bandın yaptığı gibi, kısa mesafelerde yüksek hızlarda veri iletmek için lisanssız spektrum frekansları kullanmalarıdır.

Wi-Fi standardı, Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) tarafından yerel bir alanda, genellikle bir ev veya ofis binasında kablosuz erişim sağlamak için geliştirilmiştir.

Wi-Fi'nin çalışması için, Wi-Fi cihazlarını bağlamak için kablolu bağlantıya sahip bir erişim noktası (baz istasyonu) mevcut olmalıdır. Wi-Fi cihazları, kablosuz telefonların yaptığı gibi, radyo frekansı (RF) sinyallerini kullanarak erişim noktasıyla iletişim kurar.

Wi-Fi Nasıl Kullanılır?

Wi-Fi, dosyaları paylaşmak için internet yönlendiricilerine bağlı dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi aynı bina veya alandaki cihazlar arasında veri paylaşımı için kablolu ağlara kablosuz bir alternatif sunar.


Ayrıca, bilgisayarınızdan doğrudan bir internet yönlendiricisine veya modeme giden kabloların yerini alarak Wi-Fi üzerinden Wi-Fi noktaları aracılığıyla internete erişmenizi sağlar.

Wi-Fi Bağlantı Noktaları Nelerdir?

Wi-Fi erişim noktası, kablosuz internet erişimi olan ve genellikle kullanımı ücretsiz olan bir konumdur. Bunları genellikle müşterilerin rahatlığı için hizmet sunan kafe veya restoranlarda bulabilirsiniz.

Wi-Fi ağları ayrıca havaalanlarında, otellerde ve müşteri rahatlığı için sağlandığı diğer kamusal alanlarda da bulunur. Bazı Wi-Fi noktaları, bir ücret karşılığında bağlanmanıza izin veren Wi-Fi sağlayıcıları tarafından sağlanırken, diğerleri ücretsiz Wi-Fi bağlantılarıdır.

Artık Wi-Fi Bilgisine Sahipsiniz

Wi-Fi hayatımızın bir parçası haline geldi ve gerçekte ne olduğunu ve nasıl çalıştığını bilmemize yardımcı oluyor. Bu makalede Wi-Fi'nin temellerini ve nasıl çalıştığını ele aldık. Umarım artık Wi-Fi'nin ne anlama geldiğini, Wi-Fi'nin özel bir anlamı olmadığını ve nasıl çalıştığını biliyorsunuzdur.

Daha yeni Daha eski