PC Oyunlarında CPU veya GPU Darboğazı Nedir? Nasıl Düzeltilir?

Bir süredir (özellikle PC'de) oyun oynuyorsanız, muhtemelen CPU ve GPU darboğazlarını duymuşsunuzdur. Bu kavramlar oyun performansını anlamak için çok önemlidir, ancak çok az oyuncu ne anlama geldiklerini veya bunlarla nasıl başa çıkacaklarını gerçekten bilir.


Darboğaz Nedir?

Darboğazları anlamak basittir. Bir ekiple çalışıyorsanız ve hepiniz bir şeyler yaratmak için zamana karşı çalışıyorsanız, asla ekibin en yavaş üyesinden daha hızlı bitiremezsiniz.

Esasen darboğaz budur. Bir işe dahil olan en yavaş bileşen, işin tamamlanabilmesi için hızlı bir sınır koyar. Genel bilgi işlemde, hemen hemen her şey bir darboğaz olabilir. Örneğin, RAM'iniz CPU'nuza yeterince hızlı bilgi besleyemiyorsa, CPU beklerken boşta zaman harcar. Bu durumda, RAM darboğazdır. İdeal olarak, bilgisayarınızdaki farklı bileşenlerin performansı, hiçbiri boş boş bir diğerini beklemekle vakit kaybetmeyecek şekilde dengelenmiştir. Ancak gerçek dünyada bu sadece bir ideal, gerçekçi bir hedef değildir.

Darboğazlar Neden Oyun Performansını Etkiler?


Oyun performansının ölçüldüğü birincil metrik, FPS veya  Saniyedeki Kare Sayısıdır. Bu, oyunun bir saniyede oluşturabileceği ayrık görüntü sayısıdır. Bugün, saniyede 60 kare istenen hedeftir ve saniyede 30 kare, derin oynanabilirlik sorunları ortaya çıkmadan önce genellikle minimum performans seviyesi olarak kabul edilir.

Bir oyunun ürettiği her kare, resmin çizilmesinde bir dizi adımın yer aldığı anlamına gelen bir "işleme ardışık düzeninin" sonucudur. Bir karakalem taslağıyla başlayan ve ardından nihai görüntü tamamlanana kadar ardışık ayrıntı ve nesne katmanları çizen bir sanatçı düşünün. Şimdi bir grup sanatçının aynı resim üzerinde çalıştığını, ancak her birinin belirli bir işi olduğunu hayal edin. Bazıları işlerini paralel olarak yapabilirken, diğerleri kendi işlerini eklemeden önce başka bir sanatçının çıktısını beklemek zorunda kalıyor.

İLGİLİ İÇERİK
GPU Nedir? GPU Ne İşe Yarar?

Ekranda saniyede 30 kare göstermek istiyorsanız, işleme hattının her kareyi tamamlamak için yaklaşık 33 milisaniyelik bir zaman sınırı vardır. Saniyede 60 kare göstermek istiyorsanız, bu sürenin yalnızca yarısına sahipsiniz. Bazı modern video oyunları 120 fps ve üzeri kare hızlarında çalışıyor. Bunu yaparak, tamı tek basamaklı milisaniyelere dönüştürmek için geçen süreyi kısaltıyorsunuz.


CPU'nuz işleme hattının yalnızca kendi kısmına saniyede 30 kare üretecek kadar hızlı katkıda bulunabiliyorsa, GPU'nun ne kadar hızlı veya güçlü olduğunun önemi yoktur. Tersi de doğrudur. Her iki bileşenin de işleme hattı görevlerini zaman sınırı içinde tamamlaması gerekir, aksi takdirde oyun performansını en yavaş olan bileşenle sınırlayan bir darboğaz yaşarsınız.

CPU Darboğazının veya GPU Darboğazının İşaretleri

Bir oyunda bir darboğaz tespit etmek zor değildir. Oyundayken performans ölçümlerini görüntülemek için yazılıma ihtiyacınız olacak.  Windows 10'da yerleşik performans monitörlerini getirmek için Win + G kısayolunu kullanabilir veya birçok üçüncü taraf alternatifinden birini kullanabilirsiniz.


Hangi performans ölçeri kullanırsanız kullanın, işte bazı genel darboğaz kuralları:

CPU %99-100, GPU %99-100'ün altında : CPU darboğazıdır.

GPU %99-100, CPU %99-100'ün altında : Performans hedef kare hızının altında olmadığı sürece normal, bu bir GPU darboğazıdır.

%99-100'de VRAM : VRAM aşırı dolu olabilir ve veriler çok daha yavaş HDD veya SSD ile değiştirildiğinden darboğazlara neden olabilir.

%99-100'de RAM : Aşırı dolu VRAM ile aynı, veriler sayfa dosyasına ve dosyadan taşınırken yavaşlamalar olabilir.

İLGİLİ İÇERİK
RAM Nedir? RAM Ne İşe Yarar?

Oyununuz sürekli olarak hedef kare hızında, istediğiniz ayrıntı seviyelerinde çalışıyorsa, bu sayıların hiçbirinin önemli olmadığının altını çizmeliyiz. Sadece oyun performansınız etkilendiğinde alakalı hale gelir.

Farklı Oyunlar, Farklı Darboğazlar

Sisteminizin bir oyunda darboğaz gösterebileceğini, ancak diğerinde göstermeyebileceğini unutmamak önemlidir. Alternatif olarak, iki oyun bir bilgisayara tamamen farklı şekillerde darboğaz yapabilir. Farklı oyun motorları ve türleri, sistemin farklı bölümlerine baskı yapar. Örneğin, büyük açık dünya oyunları veya son derece gerçekçi simülasyonlar sunanlar, CPU'nuzu ezebilirken, gösterişli koridor atıcılar hafif CPU yüklerine sahiptir, ancak GPU'nuzun yapması gereken çok şey vardır.

Oyun Darboğazlarıyla Başa Çıkmak İçin İpuçları

Darboğazın türüne bağlı olarak, sorunu hafifletmek için deneyebileceğiniz birkaç şey vardır. Burada bedava öğle yemeği yok elbette. Performans adına bazı şeylerin feda edilmesi gerekecektir.


Yeni bir bilgisayar kuruyorsanız veya mevcut bir bilgisayarı yükseltiyorsanız, dengeli bir performans düzeyine sahip olmak için CPU ve GPU'yu eşleştirmek önemlidir. Bunun mevcut bilgisayarınıza yardımcı olmadığını biliyoruz, ancak gelecek için akılda tutulması gereken mükemmel bir ipucudur.

Bir CPU darboğazınız varsa, oyununuzda CPU'yu orantısız şekilde etkileyen ayarları düşürmeyi deneyin. Örneğin, düşük fizik doğruluğu veya kalabalık yoğunluğu CPU etkisini azaltabilir.

Mantıksız görünse de, CPU darboğazındayken GPU'nuzdaki yükü artırmayı düşünün. GPU'nuz %100 kullanımda olana kadar ayarları yükseltin. Bu, GPU'nun hızı belirlemesine ve CPU'ya biraz nefes alma izin verecektir. Bu, kare hızınızı artıracağınız anlamına gelmez, ancak en azından sisteminizin belirli bir hızda üretebileceği en iyi görüntü kalitesini elde edersiniz.


CPU'da darboğaz yaşadığınızda, bir kare hızı sınırı belirlemeyi de düşünebilirsiniz. Yine, bu daha yüksek kare hızları elde etmenize izin vermez, ancak sınırı CPU'nun oldukça doygun olmadığı bir düzeye indirerek kekemeliği azaltabilir veya ortadan kaldırabilir ve oyunu daha oynanabilir hale getirebilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK
Dizüstü Bilgisayar Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

GPU sınırlıysanız, iyi haber şu ki, bunu düzeltmek kolaydır. Grafikler, CPU görevlerinin yapamayacağı şekilde ölçeklenebilir. Çözünürlüğü düşürmekten veya grafik ayarlarını birkaç çentik azaltmaktan büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Genellikle oyununuz için en büyük performans etkilerine sahip ayarları vurgulayan optimizasyon kılavuzları bulabilirsiniz.

Oyun darboğazları her zaman sıcak bir konu olmaya devam edecek ve çözülmesi zor olabilir, ancak biraz sabırla genellikle donanımınızla en iyi şekilde çalışacak doğru ayar dengesini bulabilirsiniz.
Daha yeni Daha eski