Google Voice Dolandırıcılığı Nedir?

Dolandırıcılar amaçlarına ulaşmak için genellikle teknolojiden yararlanır ve Google Voice dolandırıcılar için bazen bir velinimettir.


Çevrimiçi bir pazarda bir şey satmak istiyorsanız, genellikle telefon numaranızı vermeniz istenir. Telefonunuzu vermek istemezseniz ürün satışında müşteriler ile iletişim sağlarken zorlanıcak ve müşterilerin sizle iletişimi kısıtlanacaktır.

Ne yazık ki, numaranızı vermeniz sizi dolandırıcılığa açık bırakır. Bunun bir örneği Google Voice dolandırıcılığıdır. Bu, kimliğinizi doğrulamak istiyormuş gibi görünen ama aslında sizi taklit etmek isteyen yabancıları içerir.

Peki, Google Voice dolandırıcılığı tam olarak nedir ve bundan nasıl kaçınabilirsiniz? Hadi bir bakalım.

Google Voice Dolandırıcılığı Nedir?

Google Voice dolandırıcılığı, siber suçluların Google Voice hesaplarını sahtekarlıkla elde etmek için kullandıkları bir yöntemdir.

Kurbanın telefonuna doğrulama kodlarının gönderilmesiyle elde edilir. Başarılı olursa, suçlular kendilerine bağlanamayan bir hesap alırlar.

Hackerlar Neden Google Voice Hesapları İstiyor?

Birçok çevrimiçi dolandırıcılık, failin bir telefon numarasına sahip olmasına güvenir. Örneğin, bir şey satmaya çalışıyorlarsa, telefon numarasının listelenmemesi veya yabancı bir telefon numarasının olması çok şüpheli olurdu.


Siber suçlular açıkça kendi telefon numaralarını kullanamazlar. Google Voice numaraları, standart telefon numaralarıyla aynı görünür ve bu nedenle değerli bir alternatiftir.

Amerikan telefon numaraları, siber suçlular tarafından özellikle değerlidir, çünkü ABD'deki insanlardan çalmaya çalışırken Amerikalı gibi görünmelerine izin verirler.

İLGİLİ İÇERİK
Google Hesap Güvenliği Nasıl Artırılır?

Google Voice hesapları genellikle, çalındıkları pazaryerlerinde var olmayan öğeleri satmak için kullanılır. Ancak romantizm, yatırım ve istihdam dolandırıcılıklarında da kolayca kullanılabilirler.

Google Voice Dolandırıcılığı Nasıl Çalışır?

Google Voice hesapları, ABD veya Kanada'da Google hesabı ve telefon numarası olan herhangi bir kişi tarafından oluşturulabilir. Kötüye kullanımı önlemek için, kişinin telefonuna gönderilen bir doğrulama kodunu alması gerekir.

Bu adımı atlamak için siber suçlular, bir şey satmaya çalışan herkesi arayan popüler çevrimiçi pazar yerlerine göz atar.


Fail, genellikle ilgileniyormuş gibi davranarak reklama yanıt verecektir. Daha sonra, önce kiminle konuştuklarını doğrulamak istediklerini açıklayacaklar. Kurbanın telefonuna bir kod göndererek bunu başarmak istediklerini söyleyeceklerdir.

Mağdur kabul ederse, fail, kurbanın telefon numarasını kullanarak bir Google Voice hesabına kaydolmaya çalışacaktır.

Kurban daha sonra Google'dan bir metin alacak. Metin genellikle paylaşılmadığını söyleyecektir. Bu gerçeğe rağmen, birçok kişi amacını yanlış yorumlayacak ve kodu faile verecektir.

Failin artık anonim bir Google Voice hesabı var ve etkileşimin nasıl sona erdiğine bağlı olarak, mağdurun herhangi bir şeyden şüphelenmesi için hiçbir nedeni olmayabilir.

Google Voice Dolandırıcılığı Nerede Oluşur?

Bu dolandırıcılık öncelikle CraigsList'te olur. Ancak, kaçınılması gereken birçok sosyal medya dolandırıcılığından biridir ve aynı zamanda Steam'de de görülür.

Satılık bir şeyin reklamını yapıyorsanız, büyük olasılıkla hedeflenmiş olursunuz. Ancak, insanların kendileriyle iletişim kurması için bir istek gönderen herkes potansiyel bir hedeftir.

Mağdur Olursanız Ne Olur?

Google Voice dolandırıcılığı, diğer çevrimiçi dolandırıcılıklarla karşılaştırıldığında özellikle pahalı değildir. Mağdursanız, fail Google hesabınıza erişemez ve maddi bir kayıp yaşamazsınız.

Ancak fail, sizin adınıza siber suçlar işleyebilir. Ve bu, sonraki kurbanlar için oldukça pahalı olma potansiyeline sahiptir.


Ayrıca, bu suçlarla ilgili herhangi bir soruşturmanın sonunda size yöneltilmesi de mümkündür. Bu dolandırıcılığın artık çok iyi bilindiğini ve bu nedenle bunun olması durumunda kolayca açıklanabileceğini belirtmekte fayda var.

Google Voice Scam'in Varyasyonları

Biri sizden kendisine bir kod göndermenizi isterse, bu genellikle Google Voice dolandırıcılığıdır. Ancak bu, doğrulama kodlarını içeren tek dolandırıcılık değildir.

Bazı e-posta hesapları, bir kullanıcı parolasını değiştirmeye çalıştığında doğrulama kodu ister. Hesabınız bunu yapıyorsa, tüm e-posta hesabınızı kesmek için benzer bir dolandırıcılık kullanılabilir.

E-posta hesabınız iki faktörlü kimlik doğrulama kullanıyorsa ve kodlar SMS ile gönderiliyorsa, bu kodu elde etmek için benzer bir dolandırıcılık kullanılabilir. Ancak bu, yalnızca bilgisayar korsanı zaten parolanıza sahipse etkili olur.

Doğrulama Kodu Dolandırıcılığı Nasıl Önlenir?

Telefon doğrulama dolandırıcılıklarını daha önce hiç duymadıysanız, düşmek oldukça kolaydır. Failler her gün pratik yapıyor ve bazıları oldukça ikna edici.


Bununla birlikte, dolandırıcılıktan kaçınmak için gereken tek şey, kimsenin sizden kod istemesi için meşru bir neden olmadığını anlamaktır.

Telefon numaranızı gizli tutarak da bu dolandırıcılıklardan kaçınabilirsiniz, ancak bu genellikle pratik değildir. Meşru alıcılar, meşru satıcılar kadar dolandırılma konusunda endişelidir.

Zaten bir numaranız varsa, hiç kimsenin numaranızla bir Google Voice hesabı oluşturamayacağını da belirtmekte fayda var.

Google Voice Dolandırıcılığına Düşerseniz Ne Yapmalısınız?

Birinin numaranızı kullandığının farkındaysanız, kontrol altına almak kolaydır.

Bir Google Voice hesabınız yoksa, önce bu sayfayı ziyaret ederek bir hesap oluşturmanız gerekir . Kaydolmak için çalınan numaradan farklı bir telefon numarası sağlamanız gerekir.

Bir hesabınız olduğunda, oturum açmanız ve Başka Telefon Ekle'yi seçmeniz gerekecektir.

Çalınan telefon numarasını verdikten sonra, numaranın zaten kullanımda olduğuna dair bir uyarı alacaksınız. Ancak doğrulama kodunu almak için kullanabilecek tek kişi siz olduğunuz için, onu hemen ele geçirebileceksiniz.
Daha yeni Daha eski