Sosyal Medya Pazarlamasının Faydaları Nelerdir?

Sosyal medya, pazarlama stratejinizde büyük bir fark yaratır. Hiç şüphesiz markanızın reklamını yapmanın en popüler yoludur. We Are Social'a göre, tüm dünyada 3.48 milyar insan sosyal medyada aktif. Bu sayı da hızla artıyor. Peki, sosyal medya pazarlamasının önemi nedir?

Herkes sosyal medya kullanıyor. Buna potansiyel müşterileriniz ve rakipleriniz de dahildir. Sosyal medya harika bir araçtır. Sosyal medya üzerinden reklam verebilirsiniz. Ayrıca sosyal medyanın faydalarının sadece satışların çok ötesine geçtiğini hatırlamakta fayda var. Bugün sosyal medyayı pazarlama için kullanmanın faydalarını inceleyeceğiz.

Marka Bilinirliğini Artırır

Günümüzün sosyal medyası çok büyük. Dünya nüfusunun yarısının Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarını kullanması ile düşük maliyetli bir dijital pazarlama yöntemi oluşturabilirsiniz. Geniş bir tüketici kitlesi ile karşı karşıya kalacağınız için marka adınız dışarıda olacaktır. Yani hemen hemen herkesin sosyal medyayı kullanması ile markanızı daha büyük bir kitleye pazarlamak için sosyal medyayı kullanabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması Uygun Maliyetlidir

Sosyal medya pazarlamasının belki de en büyük faydalarından biri, düşük maliyetli olmasıdır. Sonuçlardan ödün vermeden pazarlama maliyetinizi azaltabilirsiniz. Kalabalık bir şehirde reklam panosu kiralamaktan veya televizyonda reklam vermekten kesinlikle daha ucuzdur. Sosyal medya pazarlaması da zaman açısından verimlidir. Trafiğin çoğu, içerik oluşturmaktan ve takipçilerinizle sohbet etmek için zaman ayırmaktan gelir. Ancak bu, zaman açısından verimli bir şekilde yapılabilir. Aslında HubSpot'a göre, pazarlamacıların %84'ü haftada altı saat gibi kısa bir sürede sosyal medyada daha fazla trafik elde edebildi. Bu, sosyal medyayı sonuç almak için maliyet ve zaman açısından verimli bir yol haline getirir.

Artan Web Sitesi Trafiğinizi Artırabilirsiniz

Sosyal medyanın ayrıca markanızın büyümesi için çeşitli faydaları vardır. Sosyal medya gönderileri, web sitenize trafik çekmenin önemli bir yoludur. Örneğin, web sitenize trafik çekmenin kesin bir yolu olarak web sitenizdeki veya blogunuzdaki içeriği sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Sosyal medya aynı zamanda sohbetler oluşturma konusunda benzersiz bir yeteneğe sahiptir. Müşterilerinizle bu sohbetlere katılabilirsiniz. Bu, görünürlüğünüzü artırmanın, dikkat çekmenin ve uzmanlığınızı potansiyel müşterilerinize göstermenin harika bir yoludur.

Satışları Artırabilirsiniz

Sosyal medyanın faydalarından biri, satışlarınıza belirli bir destek sağlayabilmesidir. Bugün, belirli bir ürünü seçmek için Pinterest ve Instagram gibi sosyal medya platformlarını kullanan birçok insan var. İyi bir reklam ve pazarlama ile satışlarınızda rahat bir artış sağlayabilirsiniz.

Pazarlamada sosyal medya zaten ürünlerinizi pazarlamanın önemli bir parçası; ancak, sosyal medyadaki insan sayısı artmaya devam ettikçe, gelir ona göre artış göstericektir. Bugün hemen hemen her büyük marka sosyal medyayı kendi yararına kullanıyor, peki sizi markanız için sosyal medya pazarlamasının faydalarını kullanmaktan alıkoyan nedir?

Daha İyi Arama Motoru Sıralaması Alabilirsiniz

Sosyal medya siteleri ayrıca daha iyi arama motoru sıralamaları elde etmenize yardımcı olacaktır. Web sitenizi ve bloglarınızı arama motorları için optimize ediyor olmalısınız. Sosyal medya kullanımı doğrudan arama motoru sıralamalarını yükseltmese de, sosyal medyayı kullanan markaların arama sonuçlarında daha yukarılara çıktığı aşikartır.

Daha üst sıralarda yer alabilmek, web sitenizin arama motorlarında ilk sırada gösterilmesine neden olur ve bu kesinlikle web sitenize daha fazla trafik sağlayacaktır. Arama motoru sıralamalarınız ihtiyaçlarınız için yeterli değilse ve sayfanız ilk sayfada gösterilmiyorsa, SEO'nuzu optimize etmeyi düşünmelisiniz.

Daha İyi Müşteri Memnuniyeti Sağlayabilirsiniz

Sosyal medya platformları, müşterilerinizle bağlantı kurmanın harika bir yoludur. Müşterilerle internet üzerinden bire bir etkileşim kurduğunuzda, bu sadık müşteriler yaratır. Markanızın en önemli işlerinden biri müşterilerle konuşabilmektir. “Müşteri her zaman haklıdır” ifadesini hepimiz duyduk. Sosyal medya, müşterilerinizle konuşmanızı çok daha kolay hale getirir.

Günümüz pazarında müşteriler, şirketinizden yalnızca otomatik olarak oluşturulan yanıtları değil, benzersiz yanıtlar istiyor. Bugün Wendy's gibi birçok büyük marka Twitter gibi sosyal medya platformlarını kullanıyor. Wendy'nin tweetleri bir noktada trend oldu. Bunların hepsi markanızın avantajına kullanabileceğiniz iyi stratejilerdir.

İlgi Çekici İçerik Üretebilirsiniz

Sosyal medya ile yapabileceğiniz başka bir şey de içerik üretmektir. Markaların kullandığı çevrimiçi anketler, içerik oluşturma yarışmaları ve hashtag'leri kullanan eşantiyonlar ve daha pek çok yol vardır. Her zaman yeni fikirler kullanabilirsiniz ve sosyal medya, müşterilerinizin ne düşündüklerini, ne istediklerini görmenin harika bir yoludur. Sosyal medya bu fikirlerin en büyük pazarı haline geldi.

Ayrıca müşterileriniz hakkında bilgi toplayabilirsiniz ve sosyal medya her şeyi kolaylaştırır. Eskiden ürünleriniz hakkında veri toplamanın tek yolu halka açık anketlerdi; artık internet çağında yaşıyoruz. Sosyal medya profilinize kolayca bir şeyler gönderebilirsiniz ve müşterileriniz anında size cevap vermesini sağlayabilirsiniz.

Rekabete Göz Atabilirsiniz

Başta kısaca bahsettiğimiz gibi bugün herkes sosyal medyada. Bu sadece müşterilerinizi değil, rakiplerinizi de içerir. Rakiplerinizin neler yaptığını görmek istiyorsanız sosyal medya harika bir araçtır.  Rakiplerinizin sözlerini takip edebilir ve zayıf noktalarını görebilirsiniz. Daha sonra yeni müşteriler kazanmak için bunları sosyal medyada ele alabilirsiniz. Rakiplerinizi izlemek aynı zamanda yeni bir ürünü ne zaman piyasaya sürdüklerini, yeni bir kampanya başlattıklarını görebileceğiniz anlamına gelir.

Özetle: Sosyal medya pazarlama için harika bir araçtır. Sosyal medyanın faydalarının markalar üzerinde ne kadar etkili olduğunu siz okuyucularımıza göstermeye çalıştık. Pazarlama oyununuzu geliştirmek için sosyal medyayı kullanabilir ve bu makaleyi kendi yararınıza kullanabilirsiniz!
Daha yeni Daha eski